Süt Dişler Nasıl Bakılmalı ve Korunmalı?

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda princess_28 tarafından 22 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Süt Dişler Nasıl Bakılmalı ve Korunmalı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklar, diş çürüğünün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamaz ve ağrı ancak dayanılamayacak düzeye geldiğinde fark ve şikayet ederler. Bu durumda çürük artık ilerlemiş olup, çocuk diş hekimini ilk ziyaretini şiddetli ağrı ve endişe ile gerçekleştirmiş olur ki bu durum gerek diş hekimleri gerekse anne babalar için oldukça zor bir sürecin başlangıcı olur. Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Ezel Yıldız Elmas, “Çocuklarda süt dişi bakımının önemi” hakkında bilgi verdi ve anne babalara tavsiyelerde bulundu.

  Çocuğunuzun dişçi korkusunu yenmesini sağlayın
  Toplumumuzda yaygın şekilde diş hekimi korkusu görülmektedir. Anne babaların en önemli görevlerinden biri; çocuklarını yetiştirirken onların ağız diş sağlığını korumak ve ileriki yaşamlarında diş hekimine güven duyarak gidebilmeleri için onlara destek olmaktır. Bunun için onları en doğru şekilde diş klinikleri ve diş doktorları ile tanıştırmaları çok önemlidir.

  Çocuğunuza şeker yedikten sonra en azından ağzını çalkalama alışkanlığını kazandırın

  Özellikle anaokulu ve ilkokul çağlarındaki çocuklar artık evde anne baba ve bakıcı denetiminden çıkmakta ve kalabalık içinde alışkanlık geliştiren erken dönem bireyler olmaktadır. Bu da çocukların yuvada ya da ilkokul kantininde şekerli gıda tüketebileceği anlamına gelir. Çocukların bu dönemde aşırı miktarlarda olmadığı sürece şekerli gıda tüketmelerinde sakınca yoktur. Ancak gıda tüketimi sonrası davranışları önem taşır. Örneğin; çocuk her şekerli gıda alınımdan sonra dişlerini fırçalayamasa da mutlaka su içmesi ya da su ile ağzını çalkalamasının gerektiğini bilmelidir. Kolayca uygulayabileceği bu durum, ağız ortamının asit oranını düşürecek ve çürük gelişimini engelleyecektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Süt Dişler Nasıl Forum Tarih
Süt Dişi Nedir - Süt Dişleri Hakkında Bilgi Ağız ve Diş Sağlığı 31 Ocak 2011
Süt Dişlerinin Çekimi - Süt dişlerinin çekim nedenleri Ağız ve Diş Sağlığı 21 Ağustos 2009
20 Yaş Ve Sütdişleri 40 Hastalığa İlaç Olarak Saklanıyor Genel Sağlık 7 Kasım 2008
Biberonun süt dişlerine etkileri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ağustos 2008
Sütün üretim aşamaları kısaca Konu Dışı Başlıklar 11 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş