Süt İçemiyorum Diyenler Dereotunu Sofranızdan Eksik Etmeyin

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 21 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Süt İçemiyorum Diyenler Dereotunu Sofranızdan Eksik Etmeyin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Süt içemiyorsanız DEREOTU nu sofranızdan eksik etmeyin


  SÜTÜN ALTERNATİFİ DEREOTU İnek sütünde 117 miligram kalsiyum bulunurken, dereotunda bu oranın 208 olması, dereotunun sütün alternatifi olarak görülmesine neden oluyor.

  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Bölümü Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, sütün alternatifinin dereotu olduğunu söyledi.

  Adana Otizm Derneği`nin düzenlediği `Otizm Hastalığının Tedavisi ve Beslenme` konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Ahmet Aydın, sütün kalsiyum bakımından en zengin besin olmadığını belirterek, `Dereotu sütten daha fazla kalsiyum içeriyor. İnek sutunde 117 miligram kalsiyum bulunurken, dereotunda bu oran 208`dir. Ayrıca dereotu magnezyum ve potasyum bakımından zengin olması bakımından da kemik sağlığına daha faydalıdır` dedi.

  Prof. Dr. Aydın, dünyada en çok süt tüketen ülke olan ABD`de, yine dünyada en çok osteoporoz rahatsızlığının olduğunu bildirdi ve çocukların ve anne-babaların kemiklerinin kuvvetli olması için mutlaka dereotu tüketilmesini önerdi.

  İsveç`te yapılan bir çalısmada 50- 85 yaşlarındaki menopoz sonrası kadınlarda süt tüketimi fazlalığının kırıkları azaltmadığının saptandığını kaydeden Prof. Dr. Aydın, şöyle konuştu:

  `Benzer şekilde ABD`de hemşireler üzerinde yapılan araştırmada gerek süt, gerekse süt dışı kalsiyum tüketimi fazlalığının kalça kırıklarını azaltmadığı tespit edilmiştir. Çocuklarınızın ve kendinizin kemiklerinin kuvvetli olması için mutlaka dereotu tüketin. Dereotundaki magnezyum ve kalsiyum kemik gelişimi için oldukça önemli bir mineraldir.

  Her memelinin sütü kendi yavrusunadır. 5- 6 milyon yıllık insanlık tarihinin sadece son 10 bin yılında insanlar başka memelilerin sütünü içmişlerdir. Kendi annelerinin sütünü ise sadece hayatlarının ilk 2 yılında emerler, daha sonraları hiç süt tüketmezlerdi. Fosil incelemeleri, taş devri insanlarının kalın ve kırığa dirençli sağlam kemiklerinin olduğunu göstermektedir. Bu devre ait kemik örneklerinde osteoporoz yok denecek kadar azdır. Bunun nedeni de o devirde insanların sütten ziyade, daha çok yeşil sebze, ot türü yiyecekler tüketmesindendir.`
   
  Son düzenleme: 21 Eylül 2008

Yükleniyor...
Benzer Konular - Süt İçemiyorum Diyenler Forum Tarih
Sütün üretim aşamaları kısaca Konu Dışı Başlıklar 11 Mart 2014
Sütçü İmam kimdir kısaca hayatı Biyografi & Otobiyografi 20 Şubat 2014
Süt ve Süt Ürünleri Fabrikaları Hangi Bölgededir Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 11 Şubat 2014
Yağ Süt ve Peynirde Hangi Vitaminler Var Diyet Beslenme 6 Şubat 2014
Kurak Bir Çevreyle Bol Yağışlı Bir Çevreyi Çift Sütun Çalışmasıyla Karşılaştırma Eğitim Bilgileri 31 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş