Sütünün kıymetini bilmeyen anneler

'Çocuk Yemekleri' forumunda maviboncuk tarafından 21 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Sütünün kıymetini bilmeyen anneler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sütünün kıymetini bilmeyen anneler

  [​IMG]
  [​IMG]
  Yeni doğum yapmış annelerin önemli bölümünün anne sütü ile beslenme konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı belirlendi.


  Yapılan araştırmalara göre bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirilmesi gerekiyor, fakat anneler bu durumdan bihaber.

  Yeni doğum yapmış annelerin, bebeğin beslenmesinde hayati rol oynayan anne sütü konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı bildirildiği. OMÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cihat Dündar, Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Pediatri ve Yenidoğan Poliklinikleri'ne başvuran 0-24 aylık çocukların anne sütü ile beslenmeleri konusunu saptamak amacıyla bir araştırma yaptıklarını söyledi. Araştırmanın, annenin sosyo-demografik özellikleri, çocuğun emzirilme durumu ve ek besin alması gibi konuları kapsadığını belirten Dündar, 251 anne üzerinde yapılan araştırmanın ilginç sonuçlar ortaya koyduğunu kaydetti.

  Araştırmaya alınan annelerin bebeklerinden 112'sinin kız, 139'unun erkek, 139 bebeğin 0-6 aylık, 112 bebeğin ise 7-24 ay arasında olduğunu, annelerin ise, 24-29 yaş grubunda ve 122'sinin ilkokul mezunu olduğunu belirten Dündar, şu bilgileri verdi:

  ''Araştırmada yeni doğum yapmış annelerin önemli bölümünün anne sütü ile beslenme konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları anlaşıldı. Bu annelerin 91'inin gebeliği sırasında ve doğum sonrası dönemde emzirme ile ilgili bilgi almadığı belirlendi. Bilgi alan annelerin ise edindikleri bilgileri, ebe-hemşire, hekim, akraba, arkadaş ve medya gibi çeşitli kaynaklardan öğrendikleri anlaşıldı.''

  Dündar, söz konusu annelerin bebeklerinin 172'sinin doğumdan sonraki ilk bir saat içinde, 62'sinin bir saatten sonra emzirildiğinin anlaşıldığını, 17 bebeğin ise doğum sonrası hiç emzirilmediğini belirlediklerini ifade etti. Dündar, yapılan araştırmaya göre, anne sütü ile beslenme durumunun, Dünya Sağlık Örgütü önerilerinin ve Türkiye verilerinin oldukça gerisinde olduğunu gösterir nitelikte olduğunu da kaydetti.

  Anne sütünün önemi

  Yeni doğan bebekler için anne sütünün büyük önem taşıdığını belirten Dündar, bu konuda anne adaylarının mutlaka bilgili olması gerektiğini vurguladı. Anne sütünün çeşitli yararlarının bilinmesinin bebeklerin beslenmesi açısından önemine işaret edene Dündar, şunları kaydetti:

  '' Anne sütü bir kere enfeksiyonlara karşı koruyucu özellik taşımaktadır. Ayrıca bebeğin fizyolojik ve psikososyal gereksinimlerini ilk 4-6 ay tek başına karşılaması ve ekonomik olması gibi özellikleri nedeni ile de bebekler için en uygun besindir. İlk 4-6 ay bebeğe anne sütüne ek olarak su dahi verilmemesi, ek gıdaların ise 4-6 aydan sonra anne sütüyle birlikte bebek bir yaşına gelinceye kadar verilmesi önerilmektedir.''

  Gelir düzeyi düşük, çevre sağlığı koşulları iyi olmayan toplumlarda anne sütünün başta ishal olmak üzere bulaşıcı hastalıklardan koruyucu etkisi olduğunu belirten Dündar, yeterli hayvansal kaynaklı protein sağlanamadığı durumlarda da bebeklerin bir yıldan daha uzun süre emzirilmesini önerdiklerini vurguladı.

  Dündar, anne adaylarının bebek sahibi olmadan önce veya doğduktan sonra, anne sütü ve emzirme ile ilgili yeterli bilgi edinmelerinin sağlanmasını da istedi.
   

 2. gül_üm

  gül_üm Üye

  Paylaşım için teşekkürler....
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sütünün kıymetini bilmeyen Forum Tarih
Anne Sütünün Bebek Sağlığı İçin Faydaları Gebelik ve Annelik 17 Mart 2012
Koyun Sütünün Özellikleri Faydaları Diyet Beslenme 12 Ocak 2012
Arı Sütünün Çocuklara Faydaları Çocuk Sağlığı ve Bakımı 10 Eylül 2011
Anne Sütünün Önemi - Emzirme Hakkında Bilgiler Çocuk Sağlığı ve Bakımı 28 Kasım 2010
Anne Sütünün Besin Değerleri Gebelik ve Annelik 10 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş