Sütçü İmam Kimdir - Sütçü İmam'ın Hayatı Hakkında Bilgi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_inci tarafından 2 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Sütçü İmam Kimdir - Sütçü İmam'ın Hayatı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sütçü İmam Kimdir - Sütçü İmam'ın Hayatı Hakkında Bilgi

  Sütçü İmam, (asıl adı İmam ,süt satarak geçimini sağladığı için "Sütçü" lakabı verilmiştir) (d. 1871, Kahramanmaraş – ö. 25 Kasım 1922). Uzunoluk semtinde süt satarak geçimini sağlıyordu.
  [​IMG]


  31 Ekim 1919 günü hamamdan çıkan 3 Türk kadına Fransız-Ermeni lejyonerleri “Burası artık Türk memleketi değildir. Fransız müstemlekesinde peçe ile gezilmez!” diyerek kadınların peçelerini zorla açmak istemişlerdir. Olaya ilk müdahale eden Çakmakçı Sait; “Gâvur oğulları! Dokunmayın bacılarıma!” diyerek Fransız-Ermeni Lejyonerlerinin üzerine yürüdü. Üzerinde silahı olmayan Çakmakçı Sait silahlarıyla karşılık veren işgalciler tarafından yaralanmıştır. Bunu gören Sütçü İmam yanındaki silahıyla ateş açmış ve bir Fransız-ErmeniLejyoner askerini öldürmüş, bir diğerini de yaralamıştır.Çakmakçı Sait şehit düşmüş yaralanan Ermeni ise ölmüştü. 1 Kasım 1919 tarihinde ölen Ermeni için büyük bir cenaze töreni düzenlendi. Ermeni ve Fransız askerleri Sütçü İmamı aramaya başlağınca Sütçü İmam bir atlaAğabeyli köyüne gitti. Ermenilerin ve Fransızların bütün çabalarına rağmen Sütçü İmam bulunamadı. 31 Ekim 1919'da düşmana ilk kurşunu atan Sütçü İmam, Kahramanmaraş'taki Kurtuluş hareketini başlatmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sütçü İmam Kimdir Forum Tarih
Sütçü İmam kimdir kısaca hayatı Biyografi & Otobiyografi 20 Şubat 2014
Sütçü İmam Olayı Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 2 Temmuz 2013
Sütçü İmam Olayı Nedir Sütçü İmam Hakkında Kısa Bilgi Tarihi Bilgiler 1 Temmuz 2013
Kahramanmaraş - Merkez - Sütçü İmam Lisesi Liselerimiz 8 Temmuz 2010
Sütçü İmam Türbesi - Kahramanmaraş Sütçü İmam Türbesi-Kahramanmaraşın Tarihi Yerleri Kahramanmaraş Tanıtımı 10 Ağustos 2009

Bu Sayfayı Paylaş