Süryaniler Mardin'de Doğuş Bayramını büyük bir coşku ile kutladı

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 25 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Süryaniler Mardin'de Doğuş Bayramını büyük bir coşku ile kutladı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Süryaniler Mardin'de Doğuş Bayramını büyük bir coşku ile kutladı

  Süryaniler sabahın erken saatlerinde bin 400 yıllık tarihi Mor Şimune Kilisesinde eşleri ve çocukları ile geldi. Ayini Oxford Üniversitesi mezunu Deyrulzafaran Manastırı Metropoliti Nuri Saliba Özmen ve Kırklar Kilisesi Baş Rahibi Gabriyel Akyüz birlikte yönetti.

  [​IMG]

  Süryaniler sabahın erken saatlerinde bin 400 yıllık tarihi Mor Şimune Kilisesinde eşleri ve çocukları ile geldi. Ayini Oxford Üniversitesi mezunu Deyrulzafaran Manastırı Metropoliti Nuri Saliba Özmen ve Kırklar Kilisesi Baş Rahibi Gabriyel Akyüz birlikte yönetti.
  Mardin ve çevresinde yaşayan Süryanilerin, Doğuş Bayramını kutlayan Mardin Valisi Hasan Duruer, ayine bizzat katıldı.
  Kilisede kız ve erkek koroları ayin boyunca Süryanice, Arapça ve Türkçe ilahiler okuyarak ruhani liderlere destek verdi. Ayine katılanlar ruhani liderler tarafından özel olarak hazırlanan çeşitli baharatlardan oluşan tütsüler, gümüş tütsülükler içinde yakılarak kutsandı. Kilise ortasında yakılan ateşle devam eden ayinde Metropolit Özmen ve Başrahip Akyüz, Türkçe, Arapça ve Süryanice konuşma ve dualar yaptı.
  Ayinin sonunda ayine katılanlar kilisede bulunan dua mumluğunda mum yakıp dua ettiler. Başrahip Akyüz, ayine katılanların ağzına şaraba banılmış ekmek parçacıklarını koyarak bayramlarını kutladı.

  VALİ DURUER AYİNE KATILDI
  Süryani vatandaşların bayramını kutlamak için Mardin Valisi Hasan Duruer, Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, İl Müftüsü Mehmet Kızılkaya ve daire amirleri de kiliseye geldi. Deyrulafaran Manastırı Metropoliti Salibe Özmen ve Süryani vatandaşlar misafirlerini kapıda karşıladı. Kilisede ayin yapılan bölüme geçerek Süryani ruhani liderleri bir süre dinleyen Vali Hasan Duruer, bayramların milli birlik ve bütünlüğü simgelediğini, kırgınlığın ortadan kalkmasına vesile olduğunu belirterek, “Herkesin örnek alması gereken farklı din ve dillerin yaşandığı Mardin’de yaşamlarını devam eden Süryani vatandaşlarımızın bayramını kutlamak için burada bulunuyoruz. Mardin’de Süryanilerin sayısını arttırmak için çalışmamız lazım. Suriye’de bulunan ve Süryanilerin dini merkezi olan patrikliği de Mardin’e taşımak için ne yapılması gerekiyorsa hazırız.”dedi.
  Vali Duruer, bu topraklarda binlerce yıldan beri kavimlerin, dinlerin ve kültürlerin geçtiği yerler olduğunu ifade ederek, Mardin’in bu dinlerin ve kültürlerin tezahürü olarak bugün çok rahatlıkla görebildiklerini sözlerine ekledi.
  Ayin bitiminde kilisenin kabul salonunda kutlamalara devam edildi. Mardin Valisi Hasan Duruer, Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu ve çok sayıda Müslüman katıldı. Vali Duruer ve beraberindekilere mırra ve Süryani çöreği ikramında bulunuldu. Metropolit Özmen, Mardin'in tarihten gelen farklı bir yapısının bulunduğunu belirterek, kendilerine gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özmen, "Mardin'de 4 dini bayram kutluyoruz. İkisi Müslümanların ikisi de Hıristiyanların bayramı. Birlikte sergilediğimiz bu güzelliklerin, bu hoşgörünün dünyaya örnek teşkil etmesini istiyoruz. Dünyada savaşlar, hoşgörüsüzlükler, tatsızlıklar yaşanıyor. Bu güzel birlikteliğin ve bayramların bu olumsuzlukları ortadan kaldırmasına vesile olmasını diliyorum.”dedi.

  HİNDİSTAN’DAKİ SÜRYANİLERLE İLETİŞİM KURULACAK
  Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu ise Hz.İsa Peygamber’in doğuşu olarak kutlanmakta olan Doğuş Bayramı’nı en iyi dilekleriyle kutladığını belirterek, Doğuş Bayramı’nın Süryani vatandaşlarına olduğu kadar tüm insanlığa barış, huzur, sağlık ve güzellikler getirmesini temenni etti. Kendisini bir süre önce Hindistan Büyükelçisinin ziyaret ettiğini ve Hindistan’daki Süryani cemaati üzerine bir süre görüştüklerini anlatan Başkan Ayanoğlu, Mardinli Süryanilerle akraba olan Hindistan’daki Süryaniler arasında iletişim kurmak için çalışacaklarını söyledi.
  Süryani cemaatinden Murat Bektaş ise bayramların dünyaya huzur ve barış getirmesini dileyerek, “Bölgemizde biz de artık huzur ve güven istiyoruz. Savaşlar dursun artık.”şeklinde temenni de bulundu.
  Mor Şimune Kilisesi'ndeki ayine hem Müslümanların hem de Suriye'den gelen Süryani ailelerin de katılırken Süryanilerin Bayramını kutlayan Müslüman Berna Yağçı ise bir Müslüman olarak küçüklüğünden beri Hıristiyan komşularının bayramını tebrik ettiğini ve onların sevinç ve mutluluğuna ortak olmak için kilisede olduğunu söyledi.

  METROPOLİT ÖZMEN, YÜKSEK KOLTUKTAN İNDİRİLDİ
  Kutlama törenin yapıldığı salonda Süryani Metropoliti Salibe Özmen’e ayrılan koltuğun vali Hasan Duruer’in oturduğu koltuktan daha yüksek olması İsrail Büyükelçisine yapılan saygısızlığı hatırlattığı için uyarılar üzerine Metropolit Özmen oturduğu koltuktan diğer koltuğa geçti. Tören metropolit Özmen’e ayrılan yüksek koltuğa kimsenin oturmaması ile devam etti.

  NOEL BAYRAMI
  Hz. İsa'nın doğuş bayramı olarak bilinen Noel Bayramı'nı Süryaniler 25 Aralık'ta kutluyor. Hz. İsa'nın doğumunda çobanların yaktığı ateşi simgelemek amacıyla kilisenin ortasına tepsi içinde çıralar konulurken, cemaat, ellerindeki mumlarla bu çıraları tutuşturarak, ateşin etrafında dönüp ilahiler söylüyor.

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak: mardinlife.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Süryaniler Mardin'de Doğuş Forum Tarih
Süryani kültürü hakkında bilgi - Tarihte süryaniler Ülke Kültürleri 22 Ocak 2011
Hristiyan Kökenli Din ve Akımlar - Süryaniler Diğer Dinler İnançlar 29 Aralık 2009
Nusaybin'de Süryanilere Bayram ziyareti Mardin Tanıtımı 28 Aralık 2009
Süryanilerde Ölüm Gelenekleri ! Diğer Dinler İnançlar 22 Eylül 2009
SÜRYANiLER ( Suriye Hristiyanlar'ı ) Diğer Dinler İnançlar 22 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş