Sürtünme Kuvvetinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 2 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Sürtünme Kuvvetinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  sürtünme kuvvetinin olumlu ve olumsuz yönleri - sürtünme kuvvetinin yararları - sürtünme kuvvetinin zararları - sürtünme kuvvet Fen ve Teknoloji Dersi - Hareket ve Kuvvet


  Ders:Fen ve Teknoloji
  Ünite:Kuvvet ve hareket
  Ödev:Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararları ve zararları

  Hareket-Kuvvet
  Hareket :Bir cismin sabit bir noktaya göre zamanla yer değiştirmesine “hareket” denir.
  Yer değiştirme:Bir cismin son konumu ile ilk konumu arasındaki farka yer değiştirme denir. Vektörel bir büyüklüktür. ∆X sembolü ile gösterilir.
  Yer değiştirme = Son konum – İlk konum
  ∆X=X2 - X1
  Hız :Hareketli bir cismin birim zamandaki yer değiştirme miktarına “hız” denir. Hız, v harfi ile gösterilir, birimi m/s dir. Hız vektörel bir büyüklüktür.
  (hız) V= ∆X/ ∆t
  ∆X=yol(m)
  ∆t=zaman(s)
  V=hız (m/s)
  Konum:Sabit eşyaların bulunduğu yere onun konumu denir.
  Ortalama hız:
  Toplam alınan yol
  Ortalama hız =


  Vektör Nedir ?
  Bir ucu sınırlandırılmış diğer ucu okla yönlendirilmiş doğru parçasına vektör denir. Hız,kuvvet vektörle gösterilir.

  Skaler Büyüklük Nedir ? (Sayısal)
  Sadece sayı ve birimle ifade edilen büyüklüktür.Uzunluk,yol, yüzey,hacim,kütle,zaman vb. sayısal büyüklüktür. 10m,10cm2,2saat gibi

  Vektörel Büyüklük Nedir ?
  Yönlü büyüklüklere vektörel büyüklük denir. Hız,kuvvet,ağırlık,ivme vektörel büyüklüktür.

  Kuvveti Belirtebilmek İçin Hangi Elemanları Bilmek Gerekir ?
  Kuvvetin şiddetini,doğrultusunu,yönünü ve uygulama noktasını bilmeliyiz.

  Kuvvetin Etkileri Nelerdir ?
  Cismi durdurur. Hareketlendirir. Hızlandırır. Yavaşlatır. Döndürür. Şeklini,yönünü ve doğrultusunu değiştirir.

  Kuvvet Vektörle Nasıl Gösterilir ?
  Doğrultusu |-------------à
  Uygulama noktası A
  F=3 nt (Şiddeti)

  Kuvvetin Birimleri Nelerdir ?
  kgf,grf,nt,dyn dir.

  Önemli Kuvvet Eşitlikleri Nelerdir?
  1 kg-f = 1000 gr-f
  1 kg-f = 9.8 nt (Yaklaşık 10 alınabilir.)
  1 gr-f = 980 dyn (Yaklaşık 1000 alınabilir.)
  1 kg-f = 1000 . 980 dyn =980.000 dyn = 9.8 .105 dyn
  1 nt = 100.000 dyn =105 dyn
  Kilogram-kuvvet(kg-f)
  gram-kuvvet(gr-f)

  Ağırlık İle Kütle Arasında Fark Var mıdır?
  Vardır. Kütle Ayda, Dünyada veya Marsta hep aynı değerdedir. Fakat ağırlık cismin bulunduğu yerin yerçekimine göre değişir. Dünyada 60 kg olan fatih hoca aya gitse 10 kg ağırlığa sahip olacaktır. Fakat kütlesi ayda ve dünyada aynı kalacaktı.

  Kuvveti Nasıl Ölçeriz?
  Kuvveti Ölçmek için dinamometre adı verilen araçtan faydalanılır.Ağırlık bir kuvvet olduğu için dinamometre ile ölçülür.Dinamometre yay ve göstergeden ibarettir. Yayın esneme ve yerçekimi kuvvetinin etkisinden yararlanılarak yapılmıştır.

  Etki – Tepki Nedir?
  Bütün cisimler kendilerine uygulanan kuvvete eşit şiddette ancak zıt yönlü kuvvet uygular. Bu kurala
  etki – tepki prensibi denir.Topun yere atılınca zıplaması gibi…

  Her Cismin Eylemsizliği Varmıdır?
  Vardır. Cisimler kendilerine bir kuvvet etki etmiyorsa veya toplam kuvvet sıfırsa sonsuza kadar durmaya , hareket ediyorsa sabit hızla hareketine devam eder. Bu kurala cisimlerin eylemsizliği denir.

  [​IMG]

  Görüldüğü gibi cisimlerin hareketleri, temas ettikleri yüzeylere göre farklılıklar gösterir.Cisimler;• Pürüzsüz yüzeylerde daha kolay,• Pürüzlü yüzeylerde ise daha zor hareket eder.• Bu durum, sürtünen yüzeylerin farklılığından kaynaklanır.Cisimler nerede hareket ederse etsin, hareketlerini engelleyen, zorlaştıran bir kuvvet vardır. Oyun oynarken kaçan top, bir süre hareket ettikten sonra başlangıçta yavaşlar; sonra da durur. Topun hareketini yavaşlatan ve durduran kuvvet ne olabilir?

  [​IMG]

  Sürtünen cisimler arasında ortaya çıkan ve cismin hareketini zorlaştıran kuvvete sürtünme kuvveti denir. Sürtünme kuvveti cisimlerin hareketine karşı koyan bir kuvvettir ve hareketi zorlaştırır. Yukarıdaki örneklerde kutunun hareketini zorlaştıran, bisikletin ve topun hareketini yavaşlatarak durduran kuvvet de sürtünme kuvvetidir. Cam, mermer, beton zemin gibi pürüzsüz yüzeylerde sürtünme oldukça azdır. Bu nedenle cisimler daha kolay hareket eder. Halı, kum, çakıl gibi pürüzlü yüzeylerde ise sürtünme fazladır. Bu durum cisimlerin hareketini zorlaştırır. Sürtünme yüzeylerinin farklılığı cisimlerin hareketini etkiler.Sürtünme temas eden yüzeyler arasında meydana gelir. Bu nedenle sürtünme temas gerektiren bir kuvvettir.Sürtünme kuvvetinin, yalnızca yüzeyin pürüzlü ya da pürüzsüz olmasıyla ilgili olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aşağıdaki grafiği inceleyiniz.

  [​IMG]

  HAVA DİRENCİ:Bir dosya kağıdını belli bir yükseklikten aşağıya doğru bırakalım. Bu kağıdın yere düşme süresini ölçelim. Bu kez dosya kağıdını buruşturup aynı yükseklikten tekrar bırakalım. Buruşuk kağıdın yere düşme süresinin öncekinden farklı olduğunu görürüz. Kağıdın kütlesi değişmediği halde yere düşme süresi, dolayısıyla hızı neden değişti?Hava cisimlerin hareket etmesini engelleyebilir. Rüzgarlı havalarda, varlıkların hareket etmesi zorlaşır; insanların giysileri sağa sola savrulur. Bunun nedeni, havanın cisimlerin hareketine karşı gösterdiği dirençtir. Verdiğimiz örnekte kağıdın farklı sürelerde yere düşmesinin sebebi de hava direnci (sürtünmesi) dir. Bu durumu açıklayan en güzel örneklerden biri paraşütle atlama sporudur.

  Uçakların silindir şeklinde yapılmasının, kamyonların önüne rüzgarın etkisini azaltıcı levhaların konulmasının amacı, cisimlerin hareketine karşı havanın gösterdiği direnci azaltmaktır.

  SU DİRENCİ:Suyun içine büyükçe bir taş atıldığında veya su birikintisine basıldığında, sular etrafa saçılır. Bu durum suyun, içerisinde hareket eden cisimlerin hareketlerine karşı gösterdiği dirençten kaynaklanır. Hava gibi su da içerisinde hareket eden cisimlerin hareketini zorlaştırır.İnsanların suya dalmasını, suyun içine atılan taşa benzetebiliriz. Biz suyun içine atladığımızda, su bizim hareketimizi engellediği için derinlere dalamayız. Bu amaçla;


  Vapur, gemi, kayık gibi taşıtların ön kısımlarıyla su içinde kalan kısımlarının sivri yapılmasının amacı, suyun direncini azaltmaktır. Havanın ve suyun, cisimlerin hareketine karşı gösterdiği direnç, temas kuvvetidir.Havanın ve suyun, cisimlerin hareketlerine karşı gösterdiği direnç birbirinden farklıdır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Aralık 2011

 2. teşşekür ederim güzelmiş
   

 3. güzel bilgiler ve fotoğraflar vermişsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sürtünme Kuvvetinin Olumlu Forum Tarih
Sürtünme Kuvvetinin Olumlu Yönleri Etkileri Kısaca Eğitim Bilgileri 10 Ocak 2014
Sürtünme Kuvvetinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Kısaca Konu Dışı Başlıklar 5 Mayıs 2012
Sürtünme Kuvvetinin Olumlu Etkileri Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 18 Mart 2012
Sürtünme Kuvvetinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Konu Dışı Başlıklar 4 Ocak 2011
Sürtünme kuvvetinin özellikleri kısaca Eğitim Bilgileri 6 Aralık 2016

Bu Sayfayı Paylaş