Sürtünme Kuvveti İle İlgili Deneyler

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 8 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Sürtünme Kuvveti İle İlgili Deneyler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sürtünme Kuvveti İle İlgili Deney - Sürtünme Kuvveti İle İlgili Deneyler


  Sürtünme kuvveti ile ilgili deneyler tasarlayabilmek için öncelikle "Sürtünme" dediğimiz kavramın ne olduğunu düşünmeniz ve buna çevrenizden örnekler vermeye çalışmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

  Sürtünme kuvveti, en basit ifade ile, bir cismin başka bir cisim üzerinde hareket etmeye çalışırken karşılaştığı direnme kuvveti olarak tanımlanabilir. Yapacağınız deneylerde bu kuvveti ölçmek, nelere bağlı olduğunu bulmaya çalışmak amaçlarınızdan biri olabilir. Diğer bir amacınız ise sürtünme kuvveti çeşitlerini araştırmak olabilir. İki katı cismin birbiri ile temas halinde olduğu durumu düşünürsek bu durumda iki çeşit sürtünme kuvvetinden söz edilebilir. Hareket ettirilmek istenen cisme harekete başlayana kadar diğer yüzey tarafından etki ettirilen sürtünme kuvveti ve cisim harekete başladıktan sonra etki eden sürtünme kuvveti.

  Bu iki amaç ile tek bir deney düzeneğinden faydalanmanız mümkün. Bir dinamometre, bu dinamometreye bir ip ile bağlayacağımız bir cisim ve bu cismi sürükleyeceğimiz bir düzlemden oluşan bu deney düzeneğini aşağıdaki şekilde görebilirsiniz.

  [​IMG]

  Biz bu cismi dinamometre ile yavaş yavaş çekmeye başlarsak dinamometedeki değerin arttığını fakat ilk başlarda cismin hareketsiz kalmaya devam ettiğini görürürüz. Dinamometrenin burada ölçtüğü değer statik sürtünme kuvveti değeridir. Deney sırasında da farkedeceğiniz gibi bu değer sıfırdan başlar ve sizin çekme kuvvetinizin artması ile artar. Cisim harekete başladığı anda uyguladığınız kuvveti çok çok az azaltırsanız da cismin kaymaya devam ettiğini görürsünüz. Bu şekilde sabit bir hızla bu cismi hareket ettirebilirsiniz. O durumda dinamometrenin ölçtüğü değer ise kinetik sürtünme kuvveti olacaktır ve bu değer ise hareket boyunca hep sabit kalacaktır.

  Deneyin bu ilk kısmında statik sürtünme kuvveti ile kinetik sürtünme kuvvetini inceleme şansını bulabilirsiniz. Diğer kısımda ise dinamometre ile çektiğini cismin çeşidini, ağırlığını, büyüklüğünü vs değiştirerek sürtünme kuvvetlerini ölçebilirsiniz. Böylece sürtünme kuvvetinin nelere bağlı olduğunu ölçme şansınız olur. Örneğin sürtünme kuvvetinin temas alanına bağlı olup olmadığını anlamak için dikdörtgen şeklindeki bir cismi önce büyük yüzeyinin üstünde sürükler sonra küçük yüzeyini çevirerek bir de öyle deneyi tekrarlarsınız. Sonuçları karşılaştırarak sürtünme kuvvetinin temas alanlarına bağlı olmadığını tespit etmiş olursunuz. Sürtünmenin ağırlık ve cisimlerin çeşidine bağlı olup olmadığını nasıl belirleyeceğinizi de siz düşünün. Çok zor olmadığını göreceksiniz.
   

 2. bu site harika ama bu cevap değil anlatım olmuş
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sürtünme Kuvveti İle Forum Tarih
Sürtünme Kuvvetinin Olumlu Yönleri Etkileri Kısaca Eğitim Bilgileri 10 Ocak 2014
Sürtünme Kuvveti - Sürtünme Kuvveti Etkileri - Sürtünme Kuvvetini Artırmak ve Azaltma Diğer Mesleki Bilgiler 22 Ekim 2012
Sürtünme Kuvvetinin Etkileri Nedir? Konu Dışı Başlıklar 20 Ekim 2012
Sürtünme Kuvvetinin Olumlu Etkileri Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 18 Mart 2012
Sürtünme Kuvvetinin Etkileri Nelerdir ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 15 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş