Sürgüç Köyü Pertek Tunceli

'Tunceli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sürgüç Köyü Pertek Tunceli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sürgüç Köyü Pertek - Sürgüç Köyü Bilgileri - Sürgüç Köyü Hakkinda - Sürgüç Köyü Resimleri  Sürgüç, eski adı Sürgec, Tunceli ilinin Pertek ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: PERTEK - İl: TUNCELİ

  Köy Muhtarı: ZEYNEL ORHAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (428) 665 22 20

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 95 km

  İlçeye Uzaklığı: 42 km

  Rakım: 1300 m

  Sürgüç Köyünden bir Resim

  [​IMG]

  Tarihçe
  Köyün adı daha önce köde yaşayan ve bir ermeni beyi olan Sürgeç Bey'den geliyor.

  Coğrafya
  Tunceli iline 95 km, Pertek ilçesine 42 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yılın çok büyük bir kısmı çok soğuk ve sert geçer. Köyün ulaşımı çok zorlukla sağlanır. Kışın kçy arabaları zorlukla köye gelirler.

  Nüfus
  Köy çok fazla göç verdiği için köydeki hane sayısında artış olmamıştır. Nüfüsün kalanında yaş ortalaması 50'nin üzerindedir. Genelde iş ve eğitim nedeniyle İstanbul, İzmir, Mersin gibi şehirlere göç edilmiştir

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 74
  2000 75
  1997 64

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi temelde tarıma ve hayvancılığa dayansa da köy sakinleri sadece kendi ihtiyaçları kadarını üretiyorlar. İklimin uygunsuzluğu nedeniyle yaş sebze üretimi neredeyse yok gibidir ayrıca su kaynaklarının yetersizliği ve yatırım eksikliği nedeniyle bahçe ziraatı yapılmamakta. Son yıllarda hayvancılığa dayalı olarak tulum peyniri üretimi de halkın geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Köydeden Pertek'e peynir satılır.

  Köyün yanında 2 köy vardır, Elmakarşı köyü ve kazılı köyü. Elmakarşı köyünden 2 araba çalışır ve bu 3 köyün yolcularını alır. Buraya yazın gidilir yüzülür, balık tutulur hayvanlar otlatılır. Gençler yazın kazılı köyünün gençleriyle çayırda maç yaparlar.

  Kültür
  Köyde yaşayan halk Alevi olduğundan geleneklerde alevi bektaşi geleneklerine dayanmaktadır. Köyün yukarısında bir taş vardır ve bu taş ziyarettir.

  Yemekler
  Köyün yemek kültürü de geçim kaynaklarıyla paralel olarak tarıma dayanmaktadır. Kuru tarım yapıldığı için yemekler de hamur ve ekmek ağırlıklıdır. Zırfet, menemen, kabak. Kahvaltıda: Yoğurt,çökelek, peynir, bal, pekmez. İçecek: Ayran, çay, süt.

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu var faal degil. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik Köyde bütün evlerde telefon mevcuttur. Elmakaşı, Sürgüç ve Kazılı köyünün yolları asvalt olcaktır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sürgüç Köyü Pertek Forum Tarih
Sürgüç Köyü Hakkında Bilgi Çumra Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Sürgüç Dede Mehmet Barut İlköğretim Okulu Konya Çumra Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş