Sürünğenlerin Özellikleri Nelerdir?

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_inci tarafından 20 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Sürünğenlerin Özellikleri Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sürünğenlerin Özellikleri Nelerdir?

  SÜRÜNGENLERİN ÖZELLİKLERİ


  Yukarıda belirtilen genel bilgilerin dışında, sürüngenlerin organlaşma planı, ikiyaşayışlılarınkine göre şu on maddede belirtilebilir;

  1. Üstderinin boynuzsu tabakasının kalınlaşması ve deriyle ilgili salgı bezlerinin hemen hemen tümüyle indirgenmesi; bu değişiklik sayesinde sürüngenler su yitimine büyük bir dayanıklılık kazanmışlar ve karadaki kuraklığa kendilerini uyarlamışlardır.
  2. İlk omurlar ve kafatasının arkasındaki kasların değişikliğe uğraması; bu, bir boyun bölgesinin oluşmasına yol açmış; baş gövdeye göre daha hareketli bir hale gelmiş ve böylece gözlem (bilgi alma) ve tepki gösterme olanakları artmıştır.
  3. Ağız boşluğunun tavanını oluşturan ikinci bir kemik damağın oluşması; iç burun delikleri, yutağa açılacak biçimde geriye itilmiş ve hayvan, ısırırken ve çiğnerken de solunum yapabilir hale gelmiştir.
  4. Karın tarafının ortasında iyi gelişmiş bir göğüs kemiğinin oluşmasıyla göğüs kafesinin kapanması.
  5. Akciğerlerin karmaşıklaşması ve soluk borusunun (trake) bunlar içinde dallanan bronşlara ilerlemesi.
  6. Kirli kanın (toplardamar kanı) ve temizkanın (atardamar kanı) birbirinden ayrılmasında yetkinleşme olması.
  7. Beyin yetkinleşmesi; bir yeni kabuk (neopallium ya da beyin kabuğunun evrim geçirmiş olan bölümü) oluşumu, daha karmaşık reflekslere olanak vermiştir.
  8. Omurilik sinirlerinin birinci çiftlerinin baş içine girmesi; çeşitli organların eşgüdümü bu sayede yetkinleşmiştir.
  9. Böbreğin yetkinleşmesi; atılacak maddelerin dışarı atılmasını daha etkili kılan metanefroz (evrimli böbrek) tipinde yetkinleşmiştir.
  10. Erkeklerde üreme tekniğini yetkinleştiren ve dikleşebilen içi oyuk iki çiftleşme organının gelişmesi.

  Sürüngenler, çoğunlukla akciğerleri aracılığıyla havayla solunum yapan hayvanlardır; derileri pullar, pulsu plaklar ya da bağayla örtülüdür; deri her zaman kurudur, ama sözgelimi, kertenkelelerin uylukları boyunca bulunan salgı bezleri gibi, birkaç kural dışı durum vardır.

  Kaplumbağaların dışındaki sürüngenlerin dişleri vardır, ama bir çok grupta bu bakımdan kimi ayrılıklar olduğunu belirtmek gerekir. Sürüngenlerin beden sıcaklığı değişkendir. Yani bunlar, memeliler ve kuşlar gibi sabit sıcaklıklı hayvanlar (homeoterm) değil de ikiyaşayışlılar, balıklar ve omurgasızlar gibi değişken sıcaklıklı hayvanlardır (poykiloterm).
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Sürüngenlerin Özellikleri

  Sürüngen hayvanlar kaplunbağa, timsah, kertengele ve yılan bugünkü sürüngenlerin başlıca dört grubudur.


  Sürüngenlerin Özellikleri : Pullarla kaplıdır.Vücut sıcaklığı, kuşlarla memelilerin tersine değişkendir. Sürüngenlerin özelliklerinden biriside büyük çoğunlukla etle beslenmeleridir. Sürüngenler omurgalı sürüngenler ve omurgasız sürüngenler olarakta sınıflandırılır. Omurgalı sürüngenler ve omurgasız sürüngenleri hep beraber inceleyeceğiz.

  Sürüngenlerin özelliklerini kısaca belirtikten sonra şimdi sürüngenleri kısaca inceleyelim. Tek tek incelediğimizdede sürüngenlerin özelliklerinden yine bahsedeceğiz.

  1- BUKALEMUN : Uzunluğu 11 ila 80 cm. dir. Bukalemun özellikle Afrika’ da yaşayan bir kertenkeledir. Hareketli gözleri, uzaktan sineklere fırlattığı dili ve renk değişmesi ile ünlüdür. Yurdumuzun güney kıyısında kurak yerlerdede değişik türleri yaşamaktadır.


  2- BABAKÖŞ : Uzunluğu 30 ila 45 cm. civarındadır. Avrupa ve Yakın Doğu’ da yaşayan ayaksız bir kertenkeledir. Genellikle rengi esmerdir. Ovovivipar olarak ürer ve çoğalır.


  3- GEKO : Uzunluğu 11 ila 60 cm dir. Ayaklarında yapışkan çekmenler bulunan bir kertengeledir. Gözleri iridir. Genellikle esmerdir. Ovovivipar olarak ürer ve çoğalır.


  4- DUVAR KERTENKELESİ : Uzunluğu 12 ila 17 cm dir. Avrupa’ da yaşayan bu kertenkele duvar yarıklarına saklanarak yaşar.


  5- MOLOK : Uzunluğu 15 – 16 cm. civarında olan bu sürüngen Avusturalya çöllerinde yaşayan sırtı dikenli bir kertekeledir. Dolaşarak böcek arar ‘’ Bonuzlu Şeytan ‘’ olarakta bilinir.


  6- BENEKLİ KERTENKELE : Uzunluğu 40 ila 90 cm arasında değişen Avrupa ve Anadolu’ da yaşayan bu sürüngen, makilerde kurak yerlerde yaşarlar.


  7- İGUANA : Uzunluğu 80 ila 150 cm arasında değişen bir sürüngendir. Güney Amerikada yaşayan ve birçok türü bulunan bir kertenkeledir. Bazı türleri ağaç üzerlerinde yaşar. Renkleri göz alıcıdır. Sırtında bir çıkıntı bulunur.


  8- VARAN : Uzunluğu 20 ila 40 cm arasında değişen bu sürüngen Afrika ve Asya’ da genel olarak yaygın bir şekilde yaşayan büyük bir kertenkeledir. En iyi bilinenleri nil ve Komodo varanıdır.


  9- SFENODON veya TUATARA : Uzunluğu 60 cm civarındadır. Yeni Zellanda’ da yaşayan sürüngen bir hayvandır. Üzerinde üçüncü bir gözün kalıntıları mevcuttur. Deniz kuşları ile aynı barınakta yaşarlar.


  10- YEŞİL KERTENKELE : Uzunluğu 20 ila 30 cm civarında olan bu sürüngen Avrupa’ da yaşayan bir kertenkeledir. Aynı zamanda Anadolu’ da çok görülür. Kertenkele deyince akla gelen ilk sürüngendir.


  11- GALAPAGOS KAPLUMBAĞASI : Uzunluğu 1.20 metre civarında olan bu hayvan karada yaşayan en büyük kaplunbağadır. Hint Okyanusu adalarındada buna benzer kaplunbağalar mevcuttur. 200 yıl yaşadıkları bilinmektedir.


  12- BATAKLIK KAPLUNBAĞASI : Uzunluğu 16 ila 20 cm Avrupa ve Anadolu’ da tatlı suda yaşayan bir hayvandır. Güneşlenmeyi çok sever, su kıyılarına çıkarak koloni halinde güneşlenirler.


  13- HERMANN KAPLUNBAĞASI : Uzunluğu 13 ila 20 cm civarında olan bu kara kaplunbağası Avrupa’ da koruma altına alınmıştır. Bu kaplunbağa orman yangınlarından çok etkilenmişlerdir.


  14- LAVTA KAPLUNBAĞASI : Uzunluğu 1.35 ila 1.90 metredir. Kaplunbağaların en irisidir. Okyanus kıyısındaki kumsallarda ürer. Medüz yiyerek beslenir.


  15- KARETTA KAPLUNBAĞASI : Uzunluğu 1 metre civarında olan bu kaplunbağa sıcak deniz hayvanıdır. Akdeniz de bulunur Yurdumuzun güney sahillerindeki kumsalara yumurtalarını bırakarak ürer. Uzun göç etme özelliğine sahip bu kaplunbağa etçil beslenir.


  16- NİL TİMSAHI : Uzunluğu kuyruk dahil 5 ila 8 metre civarındadır. Afrika’ da Nil Nehri kıyısındaki bataklıklarda yaşar. Su kenarlarında yakaladığı kuşları ve memelileri yakalayarak beslenir. Ağırlaşmak için taşları yutabilir.


  17- GAVİAL : Uzunluğu 5 – 6 metre civarındadır. Hindistan’daki ırmaklarda yaşar. Gaga biçimindeki ağzında dişler beş sıra dizilidir. Balık yiyerek beslenirler.


  18- KAYMAN : Uzunluğu 1.5 ila 4.5 metre civarındadır. Güney Amerika’ da yaşayan ve birçok türü bulunan bir timsahtır. Ağız kısmı küt ve yuvarlaktır. Derisi çok aranan bir hayvandır. Onun için çok öldürülmüştür. Başka yerlerde yaşamaz.


  19- ALİGATÖR : Uzunluğu 4 ila 6 metre civarında olan bu timsah, Amerika’ da yaşar. Zamanımızda sayıca bir artış söz konusudur. Dişi timsah yuva yapar. Bir türüde Çin’ de yaşamaktadır.


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sürünğenlerin Özellikleri Nelerdir Forum Tarih
Sürüngenlerin Genel Özellikleri Nelerdir? Diğer Hayvanlar 29 Mayıs 2013
Sürüngenlerin özellikleri kısaca Diğer Hayvanlar 24 Mart 2015
Sürüngenlerin Genel Özellikleri Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 15 Haziran 2011
Aminoasitlerin özellikleri maddeler halinde kısaca Konu Dışı Başlıklar Pazar 19:57
Monosakkaritlerin özellikleri ve görevleri nedir kısaca Eğitim Bilgileri Pazar 19:56

Bu Sayfayı Paylaş