Süphan Dağının Efsanesi

'D.Anadolu Bölgesi' forumunda Mavi_inci tarafından 2 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Süphan Dağının Efsanesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Süphan Dağının Efsanesi
  Süphan Dağı Efsanesi


  Süphan Dağı'nın zirvesinde Kırklar olarak bilinen 40 ad. Şehit Mezarı bulunmaktadır. Ayrıca zirvede Peygamber Mezarının da olduğu rivayetler arasında yer almaktadır.


  Hace ile Siyabent adından 2 Sevgilinin Efsanevi Aşk yaşadıkları Siyabent Sevgilisi Hace'yi kaçırarak Karnalık denilen Süphan Dağı eteğindeki uçurumun tepesine ***ürür. Günlerce orada kalan Dillere Destan 2 Sevgili evlenecekleri Günü hayal ederlerken Siyabent başını Hace'nin dizine koyup derin bir uyku çekmek ister. O sırada bir geyik sürüsünün geçmesiyle sürünün Liderliğini yapan erkek geyik dişi geyiğe diğer geyiklerin yaklaşmamasını sağlarken manzarayı gören Hace duygulanıyor. O sırada gözlerinden damlayan yaş sevgilisinin yüzüne düşer. Uyanan sevgili Hace'ye niçin ağladığını sorar?

  Seni ağlatan o lider geyiğin ciğerini söküp sana getireceğim. Sevgili Lider Geyiği vurur keseceği an geyiğin ayaklarını çırpmasıyla Siyabent uçurumdan aşağıya düşer. Hace düşen Sevgiliye Ben Ne Yapayım diye seslenirken O da Hace'ye Ben artık faydasızım diye cevap verir. Hace'de kendini uçurumdan aşağıya atarak Efsane bir Aşk Efsanesi olarak ölümsüzleşir ve günümüze kadar yansır. İki Sevgilinin düştüğü yerler arasında heryıl kendiliğinden 2 gül yeşerir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Süphan Dağının Efsanesi Forum Tarih
Süphan Dağının Özellikleri Hakkında Bilgi D.Anadolu Bölgesi 2 Haziran 2011
Süphan Dağının Yüksekliği Kaç Metredir? D.Anadolu Bölgesi 2 Haziran 2011
Aşağı Suphan Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Adilcevaz Bitlis Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 14 Ağustos 2012
Süphan Dağı Hangi Bölgemizdedir? D.Anadolu Bölgesi 2 Haziran 2011
Süphan Dağı Hangi İldedir? D.Anadolu Bölgesi 2 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş