Süngüt Köyü Kocaali Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Süngüt Köyü Kocaali Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kocaali Süngüt Köyü - Süngüt Köyü Hakkında - Süngüt Köyü Tanıtımı - Süngüt Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: ABDURRAHMAN DANDAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu:
  0 (537) 610 18 97

  Tarihi

  Köyün tarihi çok eski olmakla beraberinde beş yüzyıl önce Rumların yaşadığı bir yerleşim yeridir.Adını (Süngüt taşı) olarak bilinen madeni bir taştan almaktadır. Bu taş köyün doğusunda yer almaktadır.

  Kültür

  Köyün nüfüsunun tamamı karadeniz ( Trabzon,Giresun ) göçmeni olduğu için tipik karadeniz gelenek ve göreneklerine rastlanır. Köyümüzde kültür ve eğitim seviyesi gün geçtikçe yükselmetedir. Köyümüzden bir avukat, bir doktor, bir mühendis, üç işletmeci,bir iktisatçı altı öğretmen, beş imam ve teknikerler çıkmıştır.

  Coğrafya

  Sakarya iline 70 km, Kocaali ilçesine 25 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karadeniz iklimi etkisi içerisindedir..SÜNGÜT doğal iklim yapısı dolayısıyla kış sporu için elverişli bir yapıdadır fakat bu alanda hiçbir proje geliştirilmemiştir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 328
  1997 - 409

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarıma( fındıkçılık ) dayanıyor.Son yıllarda dağ çileği ile köylüler iyi bir gelir elde ediyorlar.Fındık ağaçları sökülürse hiç şüphesiz yerine çilek ekilir

  Altyapı bilgileri

  Köyde,ilköğretim okulu vardır ama faal değildir. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır,kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde internet vardır,santralimiz dijitaldır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş