Sümer Resim ve Heykel Sanatı Resimleri Bilgileri

'El Sanatları' forumunda SeLeN tarafından 10 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Sümer Resim ve Heykel Sanatı Resimleri Bilgileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sümerlerde Sanat - Sümerlerde El Sanatları

  [​IMG]

  Heykel: Mezopotamya heykel sanatı, M.Ö. III. binden daha eskiye gitmektedir. Ur, Uruk ve Lagaş kent harabelerinde çeşitli heykel ve kabartmalar ele geçmiştir. Günümüze kadar gelen heykellerin çoğu altın, gümüş gibi madenlerden yapılmış olanlardır. Bunun yanında, toprak üstüne akan petrolden de yaralanan sanatçıların, asfalt veya zift üzerine sedef kakma işler yaptıkları görülmektedir.

  Çoğunlukla heykellerin belden yukarısı çıplaktır. Etek türü elbiseler tüylü ve kalın kumaştandır. Vücutların duruşu ise frontal dır.Başlar dik, eller göğüse kavuşturulmuş, dirsekler sivri ve gözler özellikle iri yapılmıştır. Gözlerin belirgin olması ve renkli taşların kullanılması, heykeldeki ifade gücünü artırmıştır

  Heykeltıraş, inşam bir bütün şeklinde ele alıp, onu orantılı biçimde işlememiştir. Her bölümün üzerinde ayrı ayrı durduğu için, gerek heykel ve gerekse kabartmalarda oransızlık görülür. Baş ve unsurları (göz, kaş, burun, saç, sakal vb.) daha önemli görülmüş, ayaklara daha az değer verilmiştir. Bu da, oransızlığın sebeplen arasında görülebilir. Figürler, canlı bir üslûpta değil, donuk duruşlu ve geometrik biçime yaklaştırılmış durumdadır.

  Belli bir aradan sonra Sümerler, Kral Gudea zamanında yeniden güç kazanmışlardır (MÖ. 206'lar). Bu devirde sanat hareketlerinde bir canlanma görülür. Başkent Lagaş'da bayındırlık işlen hızlanmış, çeşitli saray ve tapınaklar yapılmıştır. Ele geçen en önemli eserler ise heykellerdir. Bunlar oldukça sert taşlara, özenle yapılmışlardır.

  Kabartmalar, Sümer heykeltıraşlığı hakkında daha ıyı bilgi verirler. Silindir şeklindeki mühürler, yumuşak kil üzerinde yürütüldüğü zaman sonsuz bir kabartma şeridi elde edilebilmektedir.Taş kabartmalar, Mısır'da olduğu gibi, bazı kurallar içinde yapılmışlardır. Baş, göğüs, omuzlar, kol ve eller cepheden yapılmışlardır (frontal duruş).Sümerlere ait birçok kabartma örneği bulunmaktadır.


  Sümerlerde Resim ve Diğer El Sanatları


  Sümer saray avlularının duvarları resimlerle doludur. Bunların bazıları dinî törenleri; bazıları kral ve tanrı arasındaki törensel ilişkileri canlandırmaktadır Ağaçlar, kuşlar ve çiçeklerle dolu bahçeler; kanatlı arslanlar; stilize edilmiş, yani temel nitelikleri kaybolmaksızın basitleştirilerek şematik duruma getirilen insan, hayvan ve bitkiler çizmişlerdir.

  İnsan figürlerinde derinlik olmayıp, iki boyutludurlar.Baş ve bacaklar yandan; göz, sakal ve göğüs cepheden yapılmıştır. Önemli kabul edilen kişinin figürü, diğerlerinden daha büyüktür.Sümerler döneminde, gerek madenden ve gerekse topraktan yapılmış pek çok küçük sanat eserleri yapılmıştır.Mezopotamya vazoları şekil ve renk yönüyle dikkati çeken bir güzelliğe sahiptir.  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sümer Resim Heykel Forum Tarih
Fahri Sümer Resim Sergisi ... Kitap, Resim ve Dergi 8 Haziran 2009
Sümerlerin insanlık tarihine katkıları kısaca Tarihi Bilgiler 21 Kasım 2016
Sümer ve Babil kanunları arasındaki farklar kısaca Tarihi Bilgiler 21 Kasım 2016
Pers hükümdarları sümer kralları ve mısır firavunları yetkilerinin benzerlik ve farklılıkları Tarihi Bilgiler 10 Ekim 2016
Sümer ve Babil kanunlarını verilen cezalar açısından karşılaştırınız Sorular ve Cevaplar 22 Aralık 2015

Bu Sayfayı Paylaş