Sümbül Çiçeği ve Resimleri

'Çiçek / Gül Resimleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Sümbül Çiçeği ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  sümbül çiçeği,sümbül çiçeği bakımı,sümbül çiçeği özellikleri,sümbül çiçeği yetiştiriciliği,sümbül çiçeği nasıl çoğaltılır,sümbül çiçeği soğanı,

  Sümbül çiçeği hakkında bilgi
  [​IMG]

  Sümbül çiçeğinin adı Farsça da sümbül olarak da bilinir. Genellikle süs için yetiştirilen çok gösterişli soğanlı bir bitkidir. Latince ismi hyacinthus tur.
  Zambakgiller familyasındandır. Sümbül, soğanlı ve otsu bir bitkidir. Sümbül beğenilen bir süs bitkisidir, görünüşü çok güzel, renkleri değişik ve parlak, kokusu keskindir. Sümbül erken çiçek açar. Doğu Sümbül’ünün (hyacinthus orientaris) pek çok çeşidi vardır. Açık havada, yerde veya evlerde saksılarda yetiştirilebilir. Topraktan çıkarılan soğanı dinlenme devresi süresince 25 °C ‘ye yakın ısıda tutmak uygun olur.
  Hoş kokulu çiçekleriyle en sevilen süs bitkilerinden olan Sümbül’lerin Akdeniz kıyılarında ve Afrika’ nın tropik kesimlerinde yabani olarak yetişen 30 kadar türü daha vardır. Yaygın bahçe Sümbül’lerinin çoğu Yunanistan ve Suriye’ nin yanı sıra Türkiye’ de kendiliğinden yetişen mor çiçekli bir Sümbül türünden elde edilmiştir. Sümbül çiçekleri tabanda toplanmış ince ve düzgün yaprak demetinin tam ortasında çıkan bir çiçek sapının ucunda açar. Dik salkımlar oluşturan bu hoş kokulu ve çansı çiçekler düz yada katmerli mavi, mor, sarı,kırmızı, pembe yada beyazdır.

  Hollanda Sümbül’leri ise çok zengin renklere sahiptir. Çiçekleri kalın bir sapın çevresinde katmerli ve çok sayıdadır. Cinsine göre ağır veya hafif kokulu olabilir.
  Sümbül soğanları eylül-ekim aylarında iyi gübrelenmiş toprağa 15 cm. derinlik ve 20-30 cm. aralıklarla dikilir. Tabii Sümbül’ler mart- nisan, Hollanda Sümbül’leri ise nisan-mayıs aylarında açar. Soğanları topraktan çıkarmaya gerek yoktur.

  Kumlu ve gevşek toprağı tercih eder. Güneş ya da yarı gölge sever. Kış sonunda soğanları açar. Soğanları her yıl yavrular. Fazla su sevmez.
  Hafif kumlu, geçirgen ve iyi cins topraktan hoşlanır.

  Sümbül çiçeğini; doğrudan toprağa diktiğiniz taktirde dayanıklılığı konusunda sorun yaşamazsınız. Ancak saksı sümbüllerini dondan korumanız gerekir. Çiçek tarhlarında, çiçekliklerde kullanabilirsiniz. Çok yıllıktır. Çok soğan dikecekseniz, aralarının 10 cm olmasına dikkat edin.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sümbül Çiçeği Resimleri Forum Tarih
Sümbül Çiçeği Resimleri Çiçek / Gül Resimleri 25 Mart 2010
Dünyanın En Güzel Çiçeği Sümbülden Seçmeler Çiçek / Gül Resimleri 27 Şubat 2010
Sümbüllü iğne oyası modeli ve yapılışı Dantel Örnekleri 17 Temmuz 2011
Sümbül Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 30 Mayıs 2011
Sanat Etkinlikleri - Origami Sanatı İle Sümbül Yapımı Okul Öncesi Eğitim 22 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş