Süleymanlı Köyü Merkez Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Süleymanlı Köyü Merkez Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Süleymanlı Köyü Bilgileri - Süleymanlı Köyü Hakkında - Süleymanlı Köyü Tanıtımı - Süleymanlı Köyü Resimleri  Süleymanlı,Kahramanmaraş Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:KAHRAMANMARAŞ

  İle Uzaklığı:69 km

  İlçeye Uzaklığı:0 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:459
  1997:754

  Süleymanlı, Zeytun olarak da bilinir, Maraş'ın batısında, Ceyhan nehri ile Göksun çayı arasında ve yüksek dağlar arasında dar bir vadi içindeki Zeytun çayı üzerinde kurulmuş eski bir yerleşim merkezidir. Bölgenin yüzeyi suyu bol ve şiddetli akışa malik birçok dereler ile kesildiği için çok girintili ve çıkıntılı bir yapısı vardır. Bu nedenle evler dik yamaçlara yaslanmış düzensiz bir görünüm arz etmiştir. Zeytun adını burada uzun süre yasayan Ermeni Kralı'nın kızı Zeytune Hatundan almıştır. Halk dilinde "Zeytin" diye geçmektedir.Son Ermeni nufusu 11 mayıs 1915 te güneye sürülmüştür.Aynı gün yapımına başlanan caminin adı da süleymanlı camii dir

  Süleymanlı adını ise Ermenilerin kurduğu Zeytun Fedai Alayıyla savaşırken ölen Maraş Jandarma Bölük Komutanı Binbaşı Süleyman Bey'in ismine izafeten "Süleymanlı" olarak değiştirilmiştir.

  Tarihi

  Çok uzun süre ermenileri barindiran bu köy şimdileri 1913-1914 yıllarında Yunanistan'ın Selanik ilinin Ayvalık ve Karaferya kasabalarından gelen halkı barındırmaktadır. 700 yillik tarihi olan köy sayili tarihi eserleriyle göz doldurmaktadır. Selçuklular döneminden kaldığı tahmin edilen çeşme (soğuk çeşme) ve kanlı köprü ile tarihi hamam bulunmaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenek görenek ve yemekleri hakkında: Yaklaşık yüz yıl geçmesine rağmen Hala Batı Trakya gelenekleri gösteren köy halkı yemeklerdede hamur işlerini tercih etmektedir.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş merkezinin kuzeyinde 69 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Bozulmuş akdeniz iklimi görülmektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İş alanı olmayan köy, hızla dışarıya göç vermektedir. Üzüm bağları meşhur ve çoktur

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi var kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi vardir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan 69 Km. yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca AVEA ile köyün her yerinde görüşme yapılabilmektedir.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Süleymanlı Köyü Merkez Forum Tarih
Mollasüleymanlı Köyü Merkez Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010
Süleymanlı Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Manyas Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 13 Haziran 2012
Süleymanlı Köyü Hakkında Bilgi Talas Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Süleymanlı Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Karasüleymanlı Köyü Hakkında Bilgi Reyhanlı Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş