Süleymanlı Köyü Hakkında Bilgi Talas Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Süleymanlı Köyü Hakkında Bilgi Talas Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Talas Süleymanlı Köyü - Süleymanlı Köyü Hakkında - Süleymanlı Köyü Tanıtımı - Süleymanlı Köyü Resimleri
  İlçe: TALAS

  İl: KAYSERİ


  Köy Muhtarı: KADİR ÖZÜTOK


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (352) 425 22 57

  Cep Telefonu:
  0 (537) 724 51 58


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  580

  1997
  586


  İle Uzaklığı:
  40 km

  İlçeye Uzaklığı:
  35 km

  Rakım:
  1530 m


  Tarihi

  Süleymanlı köyünü kuranlar; Danişmentli Türkmen aşiretinden konar-göçer Türkmen yörükhani taifesinden Süleymanlı

  Süleymanlı cemaati aslında büyük bir topluluk olup, Maraş ve Halep yörelerinde dağılmış vaziyette yaşamakta idiler bu cemaatten bir kısmınında Dulkadiroğlu beyliğinin hakimiyeti zamanında Bozok yaylasına -şimdiki Yozgat, Kayseri- geldiklerini literatürden bilmekteyiz.

  Bu cemaatten bir boy'un 1500 tarihi ile 1520 tarih arasında şimdiki köyün bulunduğu yere -o zamanki adı ile MESMEK'e-geldiklerinde, Mesmek'in eski sakinleri oraları terk etmişlerdi. Cemaat 1584 tarihine kadar, kısa mesafeli konar-göçer olarak bu havalide yaşamışlar ve Göstere yörükleri arasında anılmışlardır.1584 tarihinde Mesmek'e yerleşerek yerleşik düzene geçmişlerdirBu tarihten sonra köyün adı SÜLEYMANLI olmuştur.

  İlk yerleştiklerinde köyün nüfusu 28 nefer (erkek) olarak tespit edilmiştir[4]. 28 erkek nüfusa karşı 28 de kadın nüfusu olsa köyün toplam ilk nüfusunun 56 olduğu düşünülebilinir. Süleymanlı köyünün ilk kurulduğu tarih olan 1584 tarihinden 247 yıl sonra 1831 tarihli Osmanlı nüfus sayımına göre; köyde 64 hane ve 167 erkek nüfusu olduğu kaydedilmektedir

  Yine 167 erkek nüfusu karşılık 167 kadın nüfusu olduğu düşünülürse, 1831 tarihinde köyün nüfusunun 334 civarında olduğu kabul edilebilir.

  Günümüzde çok sayıda dışarıya göç veren köyün nüfusu 2007 sayımına göre 562 dir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri şunlardır

  1-Doğum ve Sünnet

  Köyümüzde birisi doğum yaptığı zaman komşular ve yakınlar birkaç gün sonra doğum yapılan eve Anne için Geçmiş Olsun, Çocuğa Hoşgeldin Aileyede gözünaydın manasında ziyarete gidilir. Anneye Lohusa şerbeti. çocuğa altın, gümüş ve giyeceği elbise türnden hediyeler verilir. Çocuk erkek ise 2 ila 7 yaş arasında törenle sünnet ettirilir. Süneet töreni Birgün evvelki sünnet çocuğuna kına yakma ile başlar.Ertesi gün köye gelen köçek dediğimiz kadın kılığına girmiş erkek zenneler tarafından oynanan oyunlar eşliğinde sünnet sünnetçi (Sağlık Memurları) tarafından yapılır. Bu erkek zenneler bu güngü canbaz diye tabir edilen illizyonislerin yaptığı gibi üç aden meyveyi tek elinde saydırmak, yumurtaları kırmadan havada yorgan üzerinde çevirmek, iç anadolu yöresine ait olan halk oyunlarını oynarlar.

  2- Çocuk Oyunları

  Hernekadar bu günlerde unutulmaya yüz tutmuş isede akşamları sayacı oynamak, karanlıkta bu gün saklanbaç dediğimiz mullara oynamak, ortaya dikilen yuvarlak taşı düz taşla vurarak oynanan Lalempe telle yapılan araçları sürmek, kabak ve şemşamer (Ayçiçeği) sapından araba yapmak, demirden yapılan çember sürmek, bilye oynamak, Aşık Oynamak,lalempe lülempe oynamak

  3- Ailecek oynanan oyunlar

  Köyde elektriğin olamdığı zamanlarda geceleri bilmece sorma, Bir evde kaç kişi oyunu oynama gibi.

  4- Evlenme

  Köyümüzde Erkekler askerliğini yaptıktan sonra Kızlarımız ise 17 ila 20 yaşları arasında evlendirilir. Evlenme dünür gitmöe ile başlar. Erkek tarafı Erkeğin beğendiği ve ailenin uygun gördüğü kız evine giderek görücü usulü ile dünür düşülür. Erkek tarafı kız tarafının evine gider havadan sudan konuşulduktan sonra esan meseleye erkek babasının Allahın Emri, Peygamber efendimizin kavli ile söze başlar. Kız evi naz evi olduğu için hemen tamam demez. Soralım soruşturalım, amcaya dayıya babaanneye dedeye danışalım diyerek ileriki güne randevu verilir. Randevu günü geldiğinde kız tarafı tamam demiş ise söz kahvesi içilerek yapık yüzük konur. Yapık Yüzük koyma kadın için başını örtmesi için yazma ve evliliğin ilk adımı olan sözlendiğini götermek için herhangi bir yüzük konur. Daha sonra kız tarafı ile bir tarih belirlenerek şerbet içme töreni yapılarak sözlenme tüm köye ilan edilir. şerbet içme töreninde erkek tarafı Gelin kızlarına Altın takılar Giymesi için elbiseler ve makyaj malzeleri verirler. Bundan sonraki aşama düğündür. Düğünler erkek evinde cuma günü cami çıkışında evin damına bayrak dikme ile başlar. Cuma ve cumartesi günü düğün odasında çeşitli oynlar oynanır. Oyunlar sonunda kaybeden guruba verilen çeşitli cezalar verilir. Cumartesi günü kız evine kına almaya gidilir, Kız evinde kızın kınası yakılıdıktan sonra kına tepsisi köyün delikanlılarına kaptırılmadan erkek evine getirilip erkeğin kınası yanar. Eğer kına tepsisi kaptırılı ise düğün sahibi ve damadın sadıçları tarafından kına tepsisini kapanlara istedikleri verilerek kına tepsisi kurtarılır. Damadın kınası yakıldıktan sonra arkadaşları damat ayağa kalkana kadar damada iğne batırma hafiften vurma gibi çeşitli oyunlar yaparlar. Ertesi gün erkek tarafı düğün alayını alarak kız evine gelini almaya giderler. Düğündn bir hafta sonra damat ve gelin kızın babasının elini öpmeye giderler buna yol açma denir.

  5- Köyün yemekleri

  Patetesle sıkılan mantı, yeşil mercimekli bulgur pilavı, Çömlekte pişirilen gendime, bayat ekmekle yapılan ekmek mantısı

  6- Eğitim

  Köyümüzde tarihini tam olarak bilemediğim bugünkü yüksek okul denginde olan medrese kalıntıları vardır. Geçmişten buyana eğitime önem verildiği Eskş Medreseden belli olmaktadır. Okur yazar olamayan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Çoğunluğu İlköğretim olamakla birlikte lise mezunu, yüksekokul, üniversite mezunları vardır. Bakanlıkta çalışan müşteşarlarımız daire amirlerimiz, doktorlarımız, öğretmenlerimiz vardır. Erciyes Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dekanı Yıllarca köylümüzün aç karnını doyuran sırtını giyindiren ve köyümüzün en kültürlü,eğitimli kişilerinden biri olan merhum Mustafa BAYRAKDAR'ın oğlu Prof.Dr.Hacı Bayram BAYRAKDAR'dır. Araştırmacı Yazar Ali Rıza Karabulut Süleymanlı köyünden olup ilk öğretimini köyümüzde yapmıştır.

  7- Hayırseverlerimiz. köyümüzde malesef hayırsever insanımız bulunmamaktadır.

  8- Köyümüzdeki Taihi eserler

  Köyümüzde Bulunan 2 adet camimiz Selçuklu döneminden kalmadır. Aşağı Cami(Cuma Camisi) 1980 yılında başlayarak Süleymanlı Köyü Cami Yaptırma derneği tarafından köylülerimizin yardımı ile Kuran kusu ile birlikte yeniden yapılmıştır. Kerer dediğimiz Yeraltı şehirleri, Eski seten ve kaya evleri mevcuttur

  Coğrafya

  Kayseri iline 40 km, Talas ilçesine 35 km uzaklıktadır. Süleymanlı Köyü, Erciyes Dağının doğu yakası eteklerinde kurulmuş bir köydür. Kayseri-Tomarza asfaltının 38. Km.'sinde olup, ana yola 2 Km. içeridedir. Köy önceleri Develi İlçesi'ne bağlı iken 1953 yılında yapılan bir düzenleme ile, doğrudan Kayseri'ye bağlanmış ve merkez köy konumuna girmiştir. Daha sonra ise, Talas İlçesi'ne bağlanmıştır. Köy yolu asfalt olup içme suyu Erciyes Dağından gelmektedir. Köyümüzün Güneyi kayalık olup başlıca mevkiiler şunlardır. Karacağıl, Tekir, Karakaya, Mazere, Çukurtarla, Yüce Burun, Gedikardı, Kayanın Başı, Dede Koyagı, Dosteren, Eriklik, Alıçlık, Armutluk, Kadirin Koyak, Köy Önü, Karakuş Yuvası, Sarı Koyak, sosun Belanı, Medrese, Emmimseyrı, Mazerardı, Küçükkaya, Büyük kaya, Kurt Deliği, Kızılyardır.ayrıca cehirligin önü nohutlukince yer devrişin kuyu dilki deligi cemalin belan ovacık

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. yazları genelde sıcak geçer. Kışları ise soğuk geçer. iklimi ne kadar değitirir bilinmez ama yılda 1000 adet ağaç Süleymanlı Köyü Yardımlaş ve dayanışma derneği tarafından Köy Çamlığına dikilmektedir. Bu güne kadar dikilen ağaçların 10.000 civarında olduğu bilinmektedir.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım , hayvancılık ve inşaat işlerinde çogunlukla çalışılır, kısmen taahüt işleri de yapılır.köy çocukları okul tatilinden sonra ev ekonomilerine katkı saglamak için tezek toplamaya bazende gııı süpürmeye giderler

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Kadir Özütok
  2004 - Kadir Özütok
  1999 - Ali Bayraktar
  1994 - Ali Bayraktar
  1989 - Ali Belük
  1984 - Ali Belük
  1977 - Mustafa BAYRAKDAR


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Lise eğitim öğretime başlamış yatılı imkanı bulnmaktadır. Köy DERNEĞi kurulmuş ve üye kayıtları başlamıştır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yokyur ancak sağlık evi vardır Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Süleymanlı Köyü Hakkında Forum Tarih
Süleymanlı Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Karasüleymanlı Köyü Hakkında Bilgi Reyhanlı Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Süleymanlı Köyü Hakkında Bilgi Menemen İzmir İzmir Tanıtımı 10 Haziran 2010
Gökçesüleymanlı Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Süleymanlı Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Manyas Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 13 Haziran 2012

Bu Sayfayı Paylaş