Süleymaniye Camii resimleri

'Dini Resimler' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Süleymaniye Camii resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Süleymaniye Cami,Süleymaniye Camii nerede,Süleymaniye Camii hakkında bilgi,Süleymaniye Camii nerededir ,Süleymaniye Camii resimleri

  Süleymaniye Camii


  [​IMG]

  Süleymaniye Camisi, Kanuni Sultan Süleyman adına 1551-1558 yılları arasında İstanbul'da Mimar Sinan tarafından inşa edillmiştir

  Mimar Sinan'ın kalfalık devri eseri olarak nitelendirilen Süleymaniye Camii, medrese, kütüphane, hastane, hamam, imaret, hazire ve dükkânlardan oluşan Süleymaniye Külliyesi'nin bir parçası olarak inşa edilmiştir.


  Süleymaniye Camii Klasik Osmanlı Mimarisinin en önemli örneklerinden biridir. Yapımından günümüze dek İstanbul'da yüzü aşkın deprem gerçekleşmesine karşın, caminin duvarlarında en ufak bir çatlak oluşmamıştır. Dört fil ayağı üzerine oturan caminin kubbesi 53 m. yüksekliğinde ve 26,5 m çapındadır. Bu ana kubbe, Ayasofya'da da görüldüğü gibi,iki yarım kubbe ile desteklenmektedir. Kubbe kasnağında 32 pencere bulunmaktadır. Cami avlusunun dört köşesinde birer minare bulunmaktadır. Bu minarelerin camiye bitişik iki tanesi üçer şerefeli ve 76 m. yüksekliğinde, cami avlusunun kuzey köşesinde soncemaat yeri giriş cephesi duvarının köşesinde bulunan diğer iki minare ise ikişer şerefeli ve 56 m. yüksekliğindedir. Cami, içindeki kandil islerini temizleyecek hava akımına uygun inşa edilmiştir.Yani cami,içinde, yağ lambalarından çıkan islerin tek bir noktada toplanmasını sağlayan bir hava akımı yaratacak şekilde inşa edilmiştir. Camiden çıkan isler ana giriş kapısının üzerindeki odada toplanmış ve bu isler mürekkep yapımında kullanılmıştır.

  Cami süslemeleri açısından sade bir yapıya sahiptir. Mihrap duvarındaki pencereler vitraylarla süslüdür. Mihrabın iki tarafındaki pencereler üzerinde yer alan çini madalyonlarda Fetih Suresi, caminin ana kubbesinin ortasında ise Nur Suresi yazılı bulunmaktadır. Caminin hattatı Hasan Çelebi'dir.

  Süleymaniye camiinin 4 minaresi vardır. Bunun nedeni Kanuni'nin İstanbul'un fethinden sonraki dördüncü padişah; bu dört minaredeki on şerefininde Osmanlının onuncu padişahı olduğunun bir işaretidir.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

Yükleniyor...
Benzer Konular - Süleymaniye Camii resimleri Forum Tarih
Mimar sinan ve eserlerinin sırları ve süleymaniye camii resimleri Dini Resimler 24 Ağustos 2008
Mimar Sinanın Süleymaniye Camii Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 23 Eylül 2012
Süleymaniye Camii / Süleymaniye Camii Hakkında Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 16 Haziran 2009
Süleymaniye Camii Marmara Bölgesi 1 Nisan 2009
Süleymaniye Camii'sinin Saklı Şifreleri Ülke Kültürleri 5 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş