Süleymandanişment Köyü Lalapaşa Edirne

'Edirne Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Süleymandanişment Köyü Lalapaşa Edirne konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Lalapaşa Süleymandanişment Köyü - Süleymandanişment Köyü Hakkında - Süleymandanişment Köyü Tanıtımı - Süleymandanişment Köyü Resimleri
  Süleymandanişment, Edirne ilinin Lalapaşa ilçesine bağlı bir köydür.

  Muhtarlık :Bilgi yok

  Tarihi

  Osmanlı Devleti Trakya'da fetihler yaptığı yerlere hem Türk-İslam Kültürü'nü genişletmek hem de bu toprakları elde tutmak amacıyla Anadolunun çeşitli yerlerinden aşiretler getirmektedir. Aydınoğulları beyliği Osmanlı Devletine dahil edilince halkının yeni bir beylik oluşturmaması ve Osmanlı Devletine tehlike teşkil etmemesi için Lala Şahin Paşa tarafından bölgede fethedilen topraklar; Ege (Aydın) eşrafından Hacı, Sarı ve Süleyman isimli kardeşlere (şu an ki Hacıdanişment, Sarıdanişment ve Süleymandanişment köylerinin bulunduğu yerler) yurt olarak verilmiş. Bu üç kardeş her kararı birbirine danışarak aldıkları ve çevrede de işler bu kişilere danışılarak yapıldığı için bu kişilere Hacı Talaşman, Sarı Talaşman ve Sülman (Süleyman) Talaşman denmiş ve günümüzde "talaşman" kelimesi "danişment" olarak kibarlaştırılmıştır. "Danişment" kelimesinin Türk Dil Kurumu Sözlüğündeki anlamlarından biri de "bilgili"dir. Bu da Danişment kardeşlerin (yukarıda belirtildiği gibi) herkesin kendilerine danıştığı bilgili kişiler olduklarını göstermektedir.

  Köy sınırları içerisinde dolmen (kapaklı kaya), menhir (dikili taş) ve tümülüs bulunmaktadır.

  Kültür

  Köyün kültür ve gelenekleri ile ilgili olarak TRT'nin yörelerimiz arşivi bulunmakta olup bir kez yayınlanmıştır. Diğer bir görsel kayıt ise eski DSİ çalışanlarından ve Ömeroba Köyüne kayıtlı Ömeroba köyü nüfusuna kayıtlı Sayın Zeki Dağ tarafından yapılmış olunup Edirne'de bölgesel bir TV'de bu kayıtlar mevcuttur.

  Bu bölgeye has olarak köy halkından hacca gidip gelenler, köyün girişine "hacı taşı" tabir edilen ve üzerinde isimlerinin yazılı olduğu yüzü kıbleye bakan bir taş dikerler. İnternet sayfalarında bu konudan "ölüsüz hacılar mezarlığı" şeklinde bahsedilmektedir.

  Coğrafya

  Edirne iline 44 km, Lalapaşa ilçesine 17 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 399
  1997 - 347

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır, ancak kullanılamamaktadır. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, ancak kanalizasyon şebekesi 2006-2007 yılları arasında yeni yapılmıştır. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama maalesef köye ebe, hemşire tayini yapılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon mevcuttur.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Süleymandanişment Köyü Lalapaşa Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş