Sülekler Köyü Korkuteli Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sülekler Köyü Korkuteli Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Antalya Köyleri - Sülekler Köyü - Sülekler Hakkında - Sülekler Köyü Tanıtımı - Sülekler Resimleri


  İlçe: KORKUTELİ - İl: ANTALYA


  Köy Muhtarı: KERİM DOĞAN

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:


  2000


  1321

  1997


  1435

  İle Uzaklığı:


  73 km

  İlçeye Uzaklığı:


  13 km

  Rakım:


  1150 m

  Tarihi

  Bugünkü Sülekler köyünün bulunduğu yer Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılışından sonra , kısa bir süre Hamitoğulları Beyliği egemenliği altında kalmıştır. Sülekler köyünün kuruluşu Osmanlı Devleti zamanında rastlar.

  Sülekler köyünün kuruluşu şu şekilde gerçekleşmiştir;

  Köyün ilk yerlerinin Akseki dolaylarında bulunan Sülek yaylasında çobanlık yaparak yaşayan Sülek göçebelerinden olduğu anlaşılmaktadır. Allattin (KIŞLA) Mutasarrıfı kışlamak üzere Antalya’ya gittiği sıralarda , hayvanlarıyla kışı geçirmek üzere Antalya dolaylarına inmiş bulunan Sülek göçebeleri; -Size bol otlu , sulak yaylalar vereceğim ,diyerek otlak parası almak niyetinle kandırdığı yedi göçebeyi ilk baharda getirip köyün bugün ki yerine yerleştirmiştir. Bu bölgenin havası, suyu, hayvan sürülerini otlatmaya elverişli meralardan fazlasıyla memnun kalan Sülekler on yıl kadar burada rahat rahat yaşamışlardır. Her yılda Kışla Mutasarrıflığına muayyen vergilerini ödemişlerdir.

  Bu sırada Elmalı ilçesine bağlı Söyle köyünden Bekir İsbaoğlu adında bir bir zengin adam buradan geçer. Por diye anılan mıntıkayı çok beğenir ve oraya bir köy kurma sevdasına kapılır. Bu gayesini gerçekleştirmek isteyen Bekir İsbaoğlu Por’a yakın Salamurt mevkiinde büyük bir zahire ambarı yaptırır. İçine köyünden getirdiği mısırları doldurttuktan sonra civarda bulunan göçebeleri, zahire vereceğim diyerek Salamurt’a getirip yerleştirmeye başlamıştır. İlk gelen yedi göçebe Sülekliler köyünün bugün ki yerine köy kumak istediklerinden birer birer ev yapıp yerleşmeye başlamışlardır.

  Bekir İsbaoğlu günün birinde yeni göçebeler bulmak için Antalya’nın bugün ki Bedemle köyüne giderken kız kaçırmış ve ormanda saklanmakta olan bir genç tarafından yanlışlıkla öldürülmüştür. Bu olay üzerine Bekir İsbaoğlu’nun kardeşleri bölgeye gelip zahire ambarını sökerler ve Sülekliler ile birleşerek bugün ki köyün bulunduğu yere Sülekler adında köyü kurarlar.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş