Sülüklü Köyü Hakkında Bilgi Narman Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sülüklü Köyü Hakkında Bilgi Narman Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum İli Köyleri -Sülüklü Köyü Narman- Sülüklü Köyü Hakkında Bilgiler - Sülüklü Köyü Resimleri
  Erzurum
  Bilgiler
  Nüfus 196 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 25530
  Alan Kodu 0442
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Erzurum
  İlçe Narman

  Sülüklü, Erzurum ilinin Narman ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Sülüklü köyü: Köyün eski adı AKSOR yada AĞSOR olup, 1960 larda köy ve yerleşim yerlerinin adlarının değiştirilmesi aşamasında köyün adı Sülüklü Köyü olarak değiştirilmiştir. Bu ismi ise köyün tam karşısında bulunan Karşı mevkiindeki Sülüklü Gölünden almıştır. Bu gölde tıbbi sülük olan Hirudo medicinalis yetişmektedir. Ancak günümüzde köyün hemen yanında bulunan gölde de bu sülük vardır. Ancak bu göl son zamanlarda heyalan nedeniğle bataklık haline dönüşmüş ve kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olup, yakın gelecekte artık olmayacak gibi görünüyor.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve hakkında bilgi yoktur. yemeklerişunlardır: YEMEKLERİMİZ Ayran aşi bal lokması , Bişi, Çlbır, Den Köftesi, Dövmeç, Ekmek Gayganası, Et köftesi, gavut haşılı guymak hanım yastığı hasuta haşılı herle hıncoş, Hıngel, hurma tatlısı, kartol gızartmasi kartol oturtma, katmer, kaygana, kesme aşı, keşgah, kete, lalınga, löbiye aşı, mafiş, makarlama, mercimek haşosu mıhlama, mısır pahlavası, pağaç, peynir helvası, pilav, siron sütlü aş, tatar böreği, tava ketesi, tırta, umacaşi
  Coğrafya

  Erzurum iline 107 km, Narman ilçesine 7 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. AHSOR’DA TARIM Traktör henüz yaygınlaşmamıştı.Öküz ile çift sürülürdü.Bazıları cılga ile herk ederdi.Cılgayı çeken öküzlere hamol,onların önünde olanlara çoroş denilirdi.Hodağı(yardımcı çocuk) olmayanlar öküzlerin boyunduruğuna hodak taşı takarlardı.Tarlada saplar bağ yapılır ve kem ile bağlanırdı.Otuz tane bağ bir yığılır buna da bir part denilirdi.Otlar ise altı adet yığılır ve öküz arabasına da altı adet yüklenirdi.Sap ise öküz arabasına on iki adet yüklenirdi.Harman yeri ıslatılıp gabdon ile çekilirdi ki harmana toz karışmasın.saplar gem(döven) ile sürülür,harman makinesi ile savrulurdu. Eskiden göllerde su beklenir ve bostanlar sulanırdı.Derelerde bile bostan ekilirdi.Arpa,buğday,fig,korunga,güzlük,gars buğdasi,kırik buğda,topbaş buğda,mercimek,küşne,kartol,mısır,löbiye,çedene ekilirdi.Günümüzde ise köyde bulunan dokuz adet traktör ile tarım yapılmaktadır.Hatta çayırlar da biçer ile biçilmektedir.Artık eskisi gibi bostan ekilmemektedir.Köylüler kırma mal besliyor ve sütünü satıyorlar.Bir de sütü alan zamanında parasını verse iyi olacaktır. ARAZİ YAPISI VE BİTKİ ÖRTÜSÜ Köyümüzün Gülbahar,Sekolar,Soyuk pungarlar,Ahbunlar,Yamaç çayır;Garşılar çayırdır.Tarlalar genelde derelerdedir ve çok değildir.Engebeli ve yıkık bir arazi yapısı hakimdir.Yağmur yağınca can Ahsor,yağmayınca,yan Ahsor deyimi kullanılır.Meraları daha geniş olduğu için hayvancılığa müsaittir.Ama hemen hemen her gün bir hayvan bu deliklerden birine düşmektedir.Akşamları mal aranması meşhurdur.Derelerde yayılan hayvanların su ihtiyacını karşılamak için Sorkun suyu Komun önüne indirilmiş ve kurun yapılmıştır.Sorkun da ve tellilerin dibinde de kurunlar kurulmuştur. GÖZELER Sütlü göze,Sorkun,Elif Nene,Burhan’ın göze,Soyuk göze,Vekihas yolunda göze,Arpa deresinde göze,Telüzların dibinde göze,Eristapta göze,Bahçe ahbunda göze,Yunus’un gözesi,Gülbaharda göze.cocda taşlı göze. Gözeler, Haslardaki göze, ilanli göze,
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 254
  2000 196
  1997 141
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca arıcıklıkta yaygınlaşmaya başlamıştır. Arıcılığı köy halkından ziyade Doğu Karadeniz Bölgesinden gelen emekli öğretmenler yapmaktadır. Bu durumdan köy halkıda etkilenmiş ve son zamanlarda azda olsa köy halkıda arıcılık yapmaktadır. Köyün merası bitki faunası yönünden zengin olduğundan kaliteli çiçek balı elde edilmektedir. Hayvancılık köyün ana geçim kaynağıdır. Sadece sığır yetiştiriciliği vardır. Koyun yetiştiriciliği 1990'lar sonrası tamamen bitmiştir ve artık yapılmamaktadır. İki sürü halinde olan yaklaşık 200 adet sığır vardır. Sığır ırkı olarak ıslah edilmiş olup, %80 ler üzerinde montofon ırkıdır. Süt ve et tipi kombine ırkı olan bu montofanlardan süt ve et yönünden yararlanmaktadır. Hatda damızlık düve yetiştirilerek ekonomik girdi sağlanmaktadır. Aileler ilkbahar aylarında sütlerini mandıraya satar. Temmuz ayı sonrası ise genellikle kışlık peynir (imansız peynir, yeşil-küflü peynir) yaparlar. Tarım arazisi parçalı tiptedir. Bu nedenle işlenmesi zordur ve çoğu araziyi traktör işleyememektedir. Bu nedenle tarlalara her yıl dönüşümlü olarak (nadasa bırakma, herg etme) buğday ekilmektedir. Ayrıca azda olsa arpa, fiğ, korunga ve yoncada ekilmektedir. İnsanlar buğdayı kışlık un ihtiyaçları için kullanırlar.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2007 - Memet Akpınar
  2004 - Erkan AKPINAR
  1999 - Atilla ALPER

  İbrahim ALGAN, Musa AKTAŞ, Kadir AKYÜZ, Hasan AKYÜZ, Mustafa AKPINAR köy muhtarlıklarını yapmışlardır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve eğitim yapılmaktadır. Köyün en önemli özelliği içme suyu şebekesinin olması ve herkesin evinde su tesisatı bulunmasıdır.köyde su parası alınmamaktadır.kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi kaldırılmıştır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolda (yol çalışmaları ve genişletmeleri ) olup köye sabah ve akşam olmak üzere MÜNÜBÜSLE ulaşım yapılmaktadır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Cep telefonu çekmektedir.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sülüklü Köyü Hakkında Forum Tarih
Sülüklügöl Köyü İnegöl Bursa Bursa Tanıtımı 27 Nisan 2010
Sülüklü Köyü Mecitözü Çorum Çorum Tanıtımı 5 Nisan 2010
Sülüklü Köyü Şehitkamil Gaziantep Gaziantep Tanıtımı 5 Mart 2010
Sülüklü Mimar Sinan İlköğretim Okulu Bilgileri Yunak Konya Konya Tanıtımı 14 Mayıs 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş