Sühilan Köyü İskilip Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sühilan Köyü İskilip Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İskilip Sühilan Köyü - Sühilan Köyü Hakkında - Sühilan Köyü Tanıtımı - Sühilan Köyü Resimleri  İlçe: İSKİLİP

  İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: EYYÜP DOĞAN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0(364)5442185

  Cep Telefonu:
  0(535)4101965


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  84

  1997
  185


  İle Uzaklığı:
  69 km

  İlçeye Uzaklığı:
  27 km


  Tarihi

  Suhilan'ın kurucuları Yörükler ve Haymana'dan gelen Kürtlerdir. Kızılırmak deltasına kurulmuş küçük ve sevimli bir yerleşim yeridir. Çok eski tarihlerden kaldığına inanılan Arap mezarlığı da vardır. Yaygın söylentiye göre yaklaşık 250 yıl öncesine kadar o coğrafya da Arapların yaşadığı ve sık yaşanan kıtlıklar neticesinde çoğunun göç etmek zorunda kaldığı ve yaşamın giderek zorlaşması üzerine yaygın hastalıkların ve ölümlerin arttığı da inanışlar arasındadır. Şu andaki kuruluşun tarihi 150 yıla dayanmaktadır.

  Köyün yaşlılarının verdiği bilgiler; İlk yerleşik halkı kürt aşiretlerdir. Ardından devlet politikası olarak da dağlık kesimlerden getirilen Türkmenler meskun edilmiştir. iskilip hakkındaki kaynaklar; Haymana dan gelen Kürtler iki ayrı bölgeden ayrılarak Haymana ya yerleşenlerdir.Bunlar arasında daha önceden (100 yıl kadar)Şanlıurfa dan göç ederek ya da ettirilerek gelen aşiret tayfaları (deniz,yıldırım ve durak soyadlarından müteşekkil)Durak soyadı hariç bir kısmı Haymana da bir kısmı Aydın VE ESKİŞEHİR dolaylarında kalmışlardır;diğerleri Malatya ve Elazığ yörelerinden gelip Haymana ya yerleşenlerdir.Köyün aydın yapısını büyük oranda teşkil eden kültürel çeşitliliği süheylan ı hem diğer yerleşim yerlerinden ayırmış hem de çevrede saygınlığına yol açmıştır.

  Kültür

  Genel olarak üç değişik kültür kendini göstermektedir.Bu kültürler Haymana dan yaklaşık 150 yıl önce göç edentöre ve kültürlerine sıkı sıkıya bağlı aşiret kültürü ve feodal yapının hüküm sürdüğü kürtlerin getirmiş olduğu kültür;öte yandan Bayat ın Lapa,Ahacık gibi köylerinden gelen dağ yaşamını şiar edinmiş türklerle Tosya ilçesinin gene dağlık (Kilkuyu)köyünden gelen Türk yerleşimcilerin getirmiş oldukları kültürlerdir.Aralarında herhangi bir kültür çatışması olmadan yıllardır birarada yaşayabilmişlerdir.Muhtarlık seçimleri de Kürtler ve Türkler arasında çatışma olmadan yapılabilmektedir.Köyün adına ilişkin herhangi bir kesin bilgi olmasa da önceden suguylan,sugiylan,suhilan ve son olarak da süheylan diye değişiklikler yapılmıştır. Neden bu kadar değiştiğine ilişkin bir bilgi de yoktur.Yaygın inanış su-goy-lan cümlesinden geldiğiyle ilgilidir.Ahmet DURAK Bindokuzyüzotuzbir yılının Şubat ayında doğdu.Babası Haymana göçerlerinden Musa Ağa,Annesi Telli hanım dır.6 yaşında babasını,8 Yaşında da annesini kaybetmiştir.Hayatın acımasızlığının bunlarla sınırlı olmadığını sonradan öğrenecektir.Babasının ölümünden sonra kardeşleri İsmail,Osman,Ali; kızkardeşleri Döne ile birlikte, amcaları Coşa nın Satılmış tarafından maraba gibi zor şartlar altında çalışmak zorunda bırakılmışlardır.Bunun kader olmadığı inancıyla zorba amcalarına kafa tutarak yukarı çiftlik köyünden ayrılmış civar köylerdeki ağaların maiyetinde muhtelif işlerde çalışmıştır.Çocukluğundan itibaren kır hayatı onun asıl dünyası olmuş Rabbiyle rabıtasını bu yıllarda tesis etmiştir.Ekseriyetle çobanlık yapan Ahmet derviş kainatın sırrını ıssız saray ovasında yakalamıştır.Bu sır, asıl zenginliğin rabbe kulluk olduğudur.Askerlik yaşına kadar söz konusu işle iştigal ettikten sonra , çattik oynamaya geldiği Sugiylan Köyünde Taybı'lı Meryem'in 15 yaşındaki kızı Emine'yi görmüş ve o an gönül kemendini teslim etmiştir.Bunun neticesinde köyün ileri gelenlerinin yardımıyla düğünleri yapılmış ve Derviş Ahmet iç güveyi dünya evine girmiştir.Peş peşe olmak üzere 8 çocuk vermiştir hanımı Emine.Bir yandan çocukların maişetini temine uğraşırken diğer yandan kendini geliştirmeye dönük olarak sürü peşinde kendi kendine okumayı yazmayı öğrenmiştir.İleri görüşlülüğü ve derviş ruhunu iyi tanıtmasıyla meşhur olan derviş Ahmet,23 Kasım 1995'te hayata gözlerini yummuştur.


  Coğrafya

  Çorum iline 69 km, İskilip ilçesine 27 km uzaklıktadır.Kızılırmak deltasına kurulu olan köyde Bayat çayı kızılırmağa dökülmekte ve bunun neticesinde bol sulama alanı bulunmaktadır.Bereketli tarlalar,pirinç üretimini sağlayan sulama olanaklarıyla elverişli bir coğrafi konuma sahiptir.Ayrıca kuş tepesi sivri tepe gibi yüksek kesimleri;donuz gölü,tuz gölü gibi de alçak kesimlere sahiptir.Yılgınlık bir tarafta makiliğe örnek teşkil ederken yukarı bucak ve aşağı bucak da verimli tarlalara ev sahipliği yapmaktadır.Köyün çevresinde mesire yerleri ve turistik tesisler olarak sivri tepe tuzgölü aşağıbucak kayalığı ,kızılırmak köprüsü beğenilen yerlerdendir.Çevresiyle ilişkileri oldukça iyidir.Köyler arasında eskiden beri futbol maçları düzenlenmekte ve süheylan bu maçlardaki ünüyle de etkindir.

  İklim

  Köyün iklimi karadeniz ikliminden etkilenmekle beraber yer yer biraz da fazlaca karasal iklim özelliği göstermektedir.Kızılırmak ın hızla kurumaya yüz tuttuğu da gelen bilgiler arasındadır.Ama son yıllarda bilinçlenen köy ahalisi sera etkisine karşın cep telefonu,pahalı parfüm kullanımı yönünde önleyici tedbirler almışlardır.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi genel olarak tarım ve hayvancılığa dayansa da son yıllarda tarımsal kaynaklarda beklenmeyen oranlarda ki düşüş tarımda çeşitlenmeyi sağlarken bir taraftan da mevsimlik işçiliği zorunlu hale getirmiştir.

  Muhtarlık


  2009 Eyyüp Doğan
  2004 Eyyüp Doğan
  1999 Mürsel Demirel
  1994 Mürsel Demirel
  1989 Recep Çolak
  1984 Hasan Karataş
  1974 osman okcu


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi , YerelNet

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sühilan Köyü İskilip Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş