Sözleşmeli Er ne kadar Maaş alacak

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda Mavi_inci tarafından 6 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Sözleşmeli Er ne kadar Maaş alacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, profesyonel askerliğe geçişin önemli bir adımı olan ‘sözleşmeli er’ modelini Bakanlar Kurulu’na sunacak aşamaya getirdiklerini açıkladı.

  Gönül, taslak aşamasındaki modelin ayrıntılarını anlattı: “Bu uzman çavuşlarla alakalı değil, daha başka bir statü. Türkiye’de ‘profesyonel olan olmayan’ diye bir ayrımımız yok, profesyonelliğe geçişte bir adım. Çünkü mecburi askerlik sistemini bitirdikten sonra ücretli devam edecek, onun (zorunlu askerliğin) yerine geçmeyecek. Sözleşme süresi yapılacak, daha sonra kendilerine bir ikramiye verilecek ve ilişikleri kesilecek. Sözleşme bitince devletle alakası kesilecek. Karşılıklı isteğe bağlı ve yaş sınırı olacak. Alacakları ücrete ilişkin rakam kanunda belli edilecek. Bu model muvaffak olursa, profesyonel askerlik için önemli bir adım olacaktır.”

  Başbakan’ın talimatıyla


  Taslak çalışmasını Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nın ortak yürüttüğünü vurgulayan Gönül, “Başbakan’ın bu konudaki talimatını aldık. Kısa zamanda Bakanlar Kurulu’na sevk etmeye çalışacağız” dedi. Gönül, bu modelin sınır bölgelerinde görev yapacak ‘sınır birlikleri’ çalışmasıyla ilgisi olmadığını da ifade etti. Sözleşmeli er modelinin ağırlıklı olarak bölgede terörle mücadelede görev yapan komando erlerden seçilmesi bekleniyor.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sözleşmeli kadar Maaş Forum Tarih
2011 Sözleşmeli Er Yasasına Onay Çıktı Haber Arşivi & Gündem 21 Mart 2011
ÖSYM 16 Sözleşmeli Sınav Hizmetleri Uzmanı alımı SBS - ÖSS - Sınavlar 25 Şubat 2011
2011 Sağlık Bakanlığı Sözleşmeli Personel Alımı SBS - ÖSS - Sınavlar 13 Ocak 2011
Paralı Askerlik Şartları Nelerdir - Sözleşmeli Erlik Şartları Konu Dışı Başlıklar 7 Kasım 2010
Orduda sözleşmeli er modeli gündemde Yurt İçi Haberler 5 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş