"Sözleşmeli öğretmenlerin tayinleri engelleniyor"

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 14 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  "Sözleşmeli öğretmenlerin tayinleri engelleniyor" konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANKARA (ANKA) - Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, sözleşmeli öğretmenlerin özür grubuna bağlı tayin haklarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından engellenmesine tepki gösterdi. Koncuk, “Türk Eğitim Sen sözleşmeli öğretmenlerin, özür grubu tayin hakkının kısıtlanması devam edilirse, her türlü hukuki mücadeleyi yapacaktır” uyarısında bulundu.

  Milli Eğitim Bakanlığı 2009 Özür Grubu Atama Kılavuzunda sözleşmeli öğretmenlere de tayin hakkı vermesine karşın, 47 ile tayin verilmemesi ve sözleşmeli öğretmenlere illerde 3-4 tane kadro göstermesi üzerine Türk Eğitim-Sen'den tepki geldi. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, MEB tarafından yapılan uygulama söz konusu hakkın kullanılmasını engellediğini belirterek, “Valiliklere boş sözleşmeli öğretmen kadrolarını açma yetkisi veren MEB, valiliklerin bu konudaki kusurlarını görmezden gelmektedir. Valilikler sözleşmeli öğretmenler için kadro açık göstermediklerinden dolayı tayin isteyemeyen binlerce sözleşmeli öğretmen infial içerisindedir” dedi.

  -“MEB YENİ BİR OYUN İÇİNDE”-

  2008 Birinci Dönem sonunda da sözleşmeli öğretmenlere tayin hakkı verilmediğini ancak şu anda verilen bir hakkın kullandırılmamasının sözleşmeli öğretmenleri daha fazla hayal kırıklığına uğrattığının altını çizen Koncuk sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Türk Eğitim Sen olarak, MEB'in yeni bir oyun içerisinde olduğuna inanıyoruz. Çünkü MEB 2008 yılı Birinci Dönem sonunda sözleşmeli öğretmenlere özür grubundan tayin hakkı vermemişti. Bunu üzerine Türk Eğitim Sen konuyu yargıya taşımıştı. Hala devam eden davanın kazanılma ihtimali çok yüksektir. Bu durumu gören MEB, her zaman yaptığı gibi, topu yine valiliklere atarak; sözleşmelilere, güya, özür grubu tayin hakkı vermiş ve hukuki bir kazaya uğramaktan kurtulmak istemiştir. Benzeri uygulama yönetici atama konusunda da yaşanmaktadır. Yönetici atama duyurusunu da valiliklere bırakan MEB, bu konuda yaşanan rezaletlere de göz yummaya devam etmektedir. Türk Eğitim Sen sözleşmeli öğretmenlerin, özür grubu tayin hakkının kısıtlanması devam ederse, her türlü hukuki mücadeleyi yapacaktır. Bir yandan sözleşmeli ve kadrolu arasında hiçbir fark yok derken, diğer yandan yeni mağduriyetler yaşatmak hukuk devleti ilkesi ve ilkeli devlet adamlığıyla asla bağdaşmamaktadır” dedi. Koncuk, sözleşmeli öğretmenleri durumu ile ilgili MEB'e bir yazı da gönderdi.

  Mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sözleşmeli öğretmenlerin tayinleri Forum Tarih
2011 Sözleşmeli Er Yasasına Onay Çıktı Haber Arşivi & Gündem 21 Mart 2011
ÖSYM 16 Sözleşmeli Sınav Hizmetleri Uzmanı alımı SBS - ÖSS - Sınavlar 25 Şubat 2011
2011 Sağlık Bakanlığı Sözleşmeli Personel Alımı SBS - ÖSS - Sınavlar 13 Ocak 2011
Paralı Askerlik Şartları Nelerdir - Sözleşmeli Erlik Şartları Konu Dışı Başlıklar 7 Kasım 2010
Sözleşmeli Er ne kadar Maaş alacak Haber Arşivi & Gündem 6 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş