Söbüçimen Köyü Eskipazar Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Söbüçimen Köyü Eskipazar Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eskipazar Söbüçimen Köyü - Söbüçimen Köyü Hakkında - Söbüçimen Köyü Tanıtımı - Söbüçimen Köyü Resimleri  Söbüçimen, Karabük ilinin Eskipazar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Köyün adının Oğuz Türk boyundan olan Sobüçimenden geldiği için köyün adı Sobüçimen olarak kalmıştır.

  Köy, arazinin dağınık olmasından dolayı 3 mahalleden oluşur. Bunlar; Doğucular, Yeniköy ve Söbçimen'dir. Çevrede, ayrı köy olarak kabul edilirler.

  Kültür

  Söbüçimen Köyü yıllardan beri gelen geleneklerine bağlıdır ve geleneklerini sürdürmektedirler. Her Arefe günü köyden gitmiş olanlar gelir. Mezarlıklar ziyaret edilir. Daha sonra köy meydanında ziyra (ziyafet) adı verilen tören yapılır. Gelen herkes helva ve yufka getirir. Gelen yiyecekler törende bulunanlara karıştırılarak dağıtılır. Kuran-ı Kerim ve dualar okunur. Daha sonra katılanlar helva ve yufkalarıyla evlerine dönerler. Bundaki maksat, herkes bir diğerinin ekmek ve helvasını alıp evine götürmüş ve yemiştir. Böylelikle, varsa, dargın olanlar da birbirinin ekmek ve helvasını yemiş olacak, dargınlıklar kalkacaktır. Ecdat böyle ince ve zarif bir yolla bayramda dargınlıkları barıştırmıştır.

  Bu törende o yıl yürüyen erkek çocuklar için horoz, kız çocukları için helva yarışı yapılır. Her cuma nöbetle köy odasına yemek verilir. Köyden kimse aç gönderilmez.Bayramlarda tüm köylüler köyde toplanır.

  Yemekleri; kaygana, malaka kışın kaz yağından bandırmadır. Su böreği, kül çöreği, kaz andırması, nişasta helvası, kara ve un helvası, yoğurtlu bükme, saç cizlemesi, malaka, gavurga geleneksel yemeklerdendir.

  Coğrafya

  Karabük iline 61, Eskipazar ilçesine 26 Km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Her mevsim yağışlıdır. Doğu Karadeniz Bölümünde maksimum yağış sonbaharda, minimum yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı 2000-2500 mm’dir. Batı Karadeniz Bölümünde maksimum yağış sonbaharda, minimum yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı 1000-1500 mm’dir. Orta Karadeniz Bölümünde ise maksimum yağış kışın, minimum yağış yazın düşer. Yıllık yağış miktarı 800-1000 mm’dir. Karadeniz ikliminin görüldüğü alanlarda kar yağışlı günlerin ortalaması 18 gündür. Yıllık ortalama sıcaklık 13-15 °C’dir. Ocak ayı ortalama sıcaklığı 6-7 °C’dir. Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 21-23 °C’dir. Yıllık sıcaklık farkı 13-15 °C’dir. Doğal bitki örtüsü ormandır. Yüksek alanlarda Alpin çayırlar görülür.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca Davulcular mahallesinde taş ocağı çalışmaları vardır ve beyaz mermer üretilmektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu mevcut olup kullanılmamaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi olupkanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Doğucular mahallesinde kanalizasyon çalışması bitmiştir.Söbüçimen Köyü Eskipazar Karabük

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.Soğucak Köyü Eflani Karabük
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Söbüçimen Köyü Eskipazar Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş