Söğütlükaya Köyü Posof Ardahan

'Ardahan Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 11 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Söğütlükaya Köyü Posof Ardahan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Posof Söğütlükaya Köyü Bilgileri - Hunemis Köyü - Söğütlükaya Köyü Hakkında - Söğütlükaya Köyü Tanıtımı - Söğütlükaya Köyü Resimleri  Söğütlükaya ,Ardahan'ın Posof ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: POSOF

  İl: ARDAHAN

  İle Uzaklığı:92 km

  İlçeye Uzaklığı:11km

  Rakım: 1400m

  Nüfus:

  2000:232
  1997:210

  Tarihi

  Köy eski bir yerleşim yeridir. Ancak bugünkü köyü oluşturan aileler 1800'lü yıllarda buraya gelmişlerdir. İlk gelen ailelerin orman içerisindeki kale ve kilise'leri görerek burayı yurt edinmişlerdir. Köy; yakın tarihe kadar, Kırköy, Damala Mahallesi, Asmakonak ve Çakırkoç köylerinide içine alan bir muhtarlıkmış. Köyden en son Damala Mahallesi 1929 yılında ayrılmıştır. Köyü oluşturan sülaleler ise İstanbul, Ahıska, Ardahan, Batum ve Posofa bağlı Alköy'den gelmişlerdir.

  Köy Adının Kaynağı

  * Eski adı Hunemis'in ne anlama geldiği bilinmemektedir.
  * Yeni adı Söğütlükaya ise;çevresinde söğütlük ve kayalıkların olması sebebiyle bu ismi almıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Ardahan iline 92 km,Posof ilçesine 11 km uzaklıktadır.İlçe merkezinin güneybatısında Ulgar Dağı'nın Kuzey eteklerinin Kol Çayı ile birleştiği yamaçta kurulmuştur.Köyün kuzey ve güney yamaçları fundalıklarla kaplıdır.Yayla'sı Ilgar Dağı'nın kuzey yamacındadır.Köy,Kırköy,Arılı ve Aşıküzeyir köyleri ile sınırdır.Köyün doğusunda Göz Taşı Mevkiinde küçük bir göl vardır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  1950'lilerden sonra batıya hızla göç veren köy, göçünü çoğunlukla Bursa, İstanbul, Çorum, İzmir, Zonguldak, Ardahan ve Erzurum il ve ilçelerine vermiştir. Avrupa ülkelerinin Türk işçisi kabulüyle beraber, 2. büyük göç Belçika, Hollanda, Almanya ve Fransa gibi saniyileşmiş ülkelere doğru olmuştur.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarımrımcılık hayvancılık 2007den beride seracılık hızla gelişmektedir. Seracılık konusunda öncülük eden ailer PAŞALI YILDIRIM VE AİLESİ,KİRMAN KARA VE AİLESİ,RECEP DEDEOGLU VE AİLESİ SAKİN SANATÇI VE AİLESİ köy halkı büyük çabalarla seracılıga geçmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Hakkında Bilgiler:

  YOL:Köy yolu 1973 yapılmıştır. ELEKTİRİK:Elektirik 1985 yılında gelmıştır. TELEFON:Telefon 1986 yılında baglanmıştır. İNTERNET:İnternet 2007 yılada baglanmıştır. OKUL:Köy okulu 1942 den beri bulunmaktadır.köy okulu 1956 yılında yenilenmiştir 1991 yılında yeni okul binası yapılmıştır. SAGLIK OCAGI:Saglık ocagı yoktur Aşık Zülali köyü saglık ocagına baglıdırlar. CAMİ:Köy camisi 1920lerden önce yapılmıştır 1997-1998 yıllarında PAŞALI YILDIRIM Tarafından dernek kurularak ve köy halkı tarafından yenilenmiştir ALT YAPI:Alt yapı 2006 yılında muhtar ve ihtiyar heyeti Paşalı Yıldırım,Kirman Kara,Özcan Deniz, Zülali özdemir ve köy halkının katkılarıyla yapılmıştır

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Söğütlükaya Köyü Posof Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş