Söğütlü Köyü Ulubey Uşak

'Uşak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Söğütlü Köyü Ulubey Uşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Söğütlü Köyü Ulubey - Söğütlü Köyü Bilgileri - Söğütlü Köyü Ulubey Hakkinda - Söğütlü Köyü Resimleri
  Söğütlü, Uşak ilinin Ulubey ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: ULUBEY - İl: UŞAK

  Köy Muhtarı: Neşet ERDEM

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu: 05426031481

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 40 km

  İlçeye Uzaklığı: 25 km

  Rakım: 900 m

  Tarihi
  Köylünün ne zaman ve nereden buraya geldiği bilinmemektedir. ancak yaklaşık olarak 200 yıl öncesine dayanan bir geçmişi olduğu tahmin edilmektedir.göçebe yörüklerin yerleşik hayata geçmesiyle kurulduğu sanılmaktadır.köy halkının geçim kaynağının geçmiş yıllarda hayvancılık olması bu bilgiyi doğrular niteliktedir.

  Kültür
  yörük kültürünün hakim olduğu köyde harmandlı şivesi ve kültürü hakimdir.tarım ve hayvancılık temel geçim kaynağı iken 2000 li yıllarda açılan kışladağ altın madeni işciliği yeni geçim kaynağı olmuştur.yöresel yemeklerin başında tarhana bulgur salça keşkek topalak gelir.yöresel kök boya kıl ve kilim dokumacılığı yapılmıştır.kilim tezgahları günümüzde fazlaca bulunmasada geçmiş dönemlerde el dokumacılığı yapılmıştır.kirkit ve kirman yapıcılığı göülmüştür.köyden öğretmen, avukat , akeri personel , mütahit, sağlıkçı, kuaför,ses sanatçısı(ufuk çakır), şöför , esnaf, polisler ,uluslar arası ilişkiler mezunları ,imamlar yetişmiştir. almanya hollanda belçika gibi avrupa ülkelerinde gurbetçilerimiz bulunmaktadır.

  Coğrafya
  Uşak iline 40 km, Ulubey ilçesine 25 km uzaklıktadır. dağlık ve engebeli alan fazlacadır.karadağ ve kışla dağına yakın olup karadağın eteklerinde kurulmuştur.köy fay hatları üzerinde bulunur ve bu kırık zonlarda kocadere başta olmak üzere bir kaç mevsimlik dere bulunur.bozburun düzlüğü bir plato görünümünde olup tahıl tarımı yapılmaktadır

  İklim
  akdeniz iklimi etkisinde bulunan köyde iç anadolu bozkır iklimine geçiş tipi görülür.yazları kurak ve kısmen konveksiyonel sağnak yağışlı kışlar kısmen kar yağışlı serin.yğışlar genelde cephe yağışları şeklindedir.yıllık ortalama 500-600 mm civarında yağış alır.nemlilik oranı düşüktür.sıcaklık ortalaması 22 derece civarındadır.karayel ve lodos rüzgarları görülür.bitki örtüsü meşe makiler ve ot türleridir.ardıç kermez meşesi(pıynar) diken çalısı(çaltı) ve çalı türleri bulunur.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 81
  2000 87
  1997 78

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - baki çakır
  2004 - Neşet Erdem
  1999 - muammer tufan
  1994 - zeki katran
  1989 - baki tüncan
  1984 - mahmut sayan

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır ancak faal olmadığından eğitim taşımalı olarak yapılmaktadır.1991 yılında taşımalı eğitime geçilmiş ve köy öğrencileri kışla ilköğretim okuluna nakledilmiştir. İçme suyu ve kanalizasyon şebekesi 2007 yılında tüprag metal madencilik katkılarıyla yapılmıştır. bir cami , cami lojmanı, köy odası vardır.bakkal manav vs.bulunmamaktadır ancak seyyar satıcılar gelmektedir.Köyde ayrıca sağlık kurumu bulunmamaktadır.köyde bir adet yüksek verimli sondaj kuyusu mevcutturr.köy içi ana yollar taş parke olup yol kalitesi orta derecededir.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Söğütlü Köyü Ulubey Forum Tarih
Avşarsöğütlü Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi Tomazra Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi Akşehir Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
K.Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş