Söğütlü Köyü Merkez Bayburt

'Bayburt Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Söğütlü Köyü Merkez Bayburt konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Söğütlü Köyü - Söğütlü Köyü Hakkında - Söğütlü Köyü Tanıtımı - Söğütlü Köyü Resimleri - Hindi Köyü
  Kültür

  Söğütlü Köyü (Eski adiyla Hindi) Bayburt Erzincan ve Bayburt Demirozu karayolunun 15'inci kilometresinde Kuzey Dogusunda Sancaktepe (Keleverek), Kuzey Batisinda Sakizli (Cilara), Guneyinde Orucbeyli, Guney Batisinda Rustu, Dogusunda ise Mutlu (Varijna) koylerinin yer aldigi yaklasik 65 haneli ve 300 nufuslu bir koydur.

  Koyun yerlesim tarihi ile ilgili ulasilabilen en eski kayitlar 16 yuzyila kadar uzanmaktadir.

  1915 yilindaki Ermeni Tehcirine kadar kadar köyde Ermeniler ve Sunni Musluman Turkler birlikte yasamaktaydilar. 1915 Tehcirinden sonra ise koyun yerlesik nufusunun tamamini Sunni Muslumanlar olusturmaktadir. Fakat Ermenilerden kalma muhtemelen 18'inci veya 19'uncu yuzyillarda insa edilmis yıkılmamak için direnen ve restorasyonu bekleyen tas-yapi bir kilise ve halen Turkler tarafindan kullanilan bir kac ev ve ahir gibi onarimla ayakta kalan kerpic yapi da bulunmaktadir. Ayrica, birçok arazi ve tarla da köy halki arasında Ermenice isimleri ile anilmaktadir.

  Okuma-yazma oranı yuzde doksan uzerinde olan koyden degisik meslek gruplarindan bir çok insan yetişmis ve iki milletvekili çıkmistir.

  Coğrafya

  Bayburt sehir merkezine 18 km uzaklıktaki Söğütlü Köyü, Çoruh Nehri'nin Guney-Kuzey uzantili Bati kollarindan biri uzerinde 1600 metre rakimda köyün kurulum noktasindan yaklasik 150 metre yukselikteki tepeler eteginde konumlanmis olmakla beraber yaklasik 15000 dekarlik ekilebilir arazisinin buyuk bir bolumu vadi tabanindadir.

  İklim

  Köyün iklimi, Türkiye'de yazi yagisli Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.


  Ekonomi

  Köyün aktif ekonomisi buğday, arpa, cavdar, seker pancari ve besi otu olmak uzere tarimsal uretime ve buyukbas hayvancılığina dayalıdır. Ancak, son yillarda yaslilasan nüfusla beraber köyün ana gecim kaynaklarindan birisini Bag-Kur ve SSK gibi emekliklik maaslari olusturmaktadir. Bunun yaninda mevsimlik yada surekli olarak köy disinda ve genellikle insaat sektorunden calisan iscilerin getirdigi veya gonderdigi kaynaklar da köy ekonomisinde onemli bir paya sahiptir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde bir ilköğretim okulu, bir Sağlık ocağı ve bes adet resmi personel lojmani bulunmaktadir. Köyün 1980'lerin basinda insa edilmis içme suyu şebekesi ve 1960'li yillarda insa edilip 2000'li yillarda yenilenmis kanalizasyon şebekesi de mevcuttur. Bununla beraber koyun telefon ve elekrigi 1980 lerin basindan faaldir. Ancak koyde halen PTT şubesi ve PTT acentesi bulunmamkatadir.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Söğütlü Köyü Merkez Forum Tarih
Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi Merkez Ağrı Ağrı Tanıtımı 16 Ocak 2011
Söğütlü Köyü Merkez - Rize Rize Tanıtımı 20 Nisan 2010
Söğütlü Atayurt Köyü Merkez Kars Kars Tanıtımı 19 Mart 2010
Söğütlü Köyü Merkez Kars Kars Tanıtımı 19 Mart 2010
Avşarsöğütlü Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş