Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum İli Köyleri -Söğütlü Köyü Ilıca- Söğütlü Köyü Hakkında Bilgiler - Söğütlü Köyü Resimleri
  Erzurum
  Bilgiler
  Nüfus 150 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 25700
  Alan Kodu 0442
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Erzurum
  İlçe Ilıca

  Söğütlü, Erzurum ilinin Ilıca ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Erzurum'un Ilıca ilçesinin güneyinde yer alan Söğütlü Köyü, adını söğüt ağacından alır. Geçmişte bu bölgede çokça söğüt ağacı bulunduğu için köy, böyle adlandırılmıştır.

  Söğütlü Köyü'nde, Ilıca merkezinden 7 km uzaklıkta bir 'Balıklı Göl' vardır. Bu gölde Anadolu’nun fethi sırasında buradaki Türk Akıncılarının savaşta su içerken arkalarından vurularak şehit oldukları ve Allah tarafından balığa çevrildikleri söylenmektedir. Rivayete göre bir gün, köyden biri gölde tuttuğu balıkları eve getirerek ve karısından balıkları kızartmasını ister. Ancak, bu balıklar, balık değil, her biri Allah tarafından balığa çevrilen şehit akıncılardır. Kadın balıkları tavaya koyar ve balıklar kızarmaya başladığında tavadan kaybolur. Adam ve karısı gördükleri durum karşısında hayrete düşerler. Hemen evden çıkarak göle kadar giderler. Kızartmaya çalıştıkları balıklar sırtları kızarık şekilde gölde yüzmektedir. O günden beri, bu balıklar kutsal sayılır ve hiç kimse bu gölden balık tutmaz. Halen göldeki balıkların her birinin muhtelif yerleri yanık gibidir. Bunun tavadaki kızarıklıktan ileri geldiğine inanılır.
  Kültür

  Söğütlü Köyü'nün yerel yemeklerinin arasında en meşhurları "Lor dolması, Hıngel, Paşapilavı, Kuymak, Hasuta ve Mıhlama"dır.

  Bayramlar köy halkı açısından bütünleştirici bir rol oynar. Bayramları namazının ardından mezarlığa gidilirek Yasin-i Şerif okunur. Daha sonra her evde sofra kurulur. Bayram sofralarında mutlaka su böreği, yaprak sarması, kuru fasülye ile kadayıf dolması bulunur. Düğünler de bayramlar kadar önemle kutlanır. Düğünlerde Erzurum Barı oynanır ve yemekler yenilir.

  Ayrıca, gençler arasında cirit oyunu oynanmaktadır.

  Söğütlü Köyü'ndeki tarihi Balıklı Gölü'nün yanında 'Dilek Taşı' denilinen bir yer bulunmaktadır. Dilek tutmak isteyenler, yerden aldıkları küçük taş parçalarını burada bulunan kayalara yapıştırmaya çalışırlar. Taşın kendiliğinden kayaya tutunması durumunda, dileğin gerçekleşileceğine inanılır. Özellikle, yaz aylarında Balıklı Göl ve Dilek Taşı, Erzurum ve çevresi için mesire alanı olarak kullanılır.
  Coğrafya

  Söğütlü Köyü, Erzurum iline 15 km, Ilıca ilçesine 7 km uzaklıktadır. Köy, ERZURUM ilinin batısında,Ilıca ilçesinin güneyinde yer almaktadır. Fırat Nehri'nin kolu olun Karasu'nun bir kolu olan Pulur Çayı köyün diğer köylerle doğal sınırını teşkil eder.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 409
  1997 350
  Ekonomi

  Söğülü Köyü'nün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Özellikle gölet ve Pulur Çayı'nın temiz suları ile köyde lahana, patates, sebze ekilir. Söğütlü Köyü, bu özelliği ile Erzurum ve çevre illerde tanınmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Musa KÜÇÜKLER
  2004 - Muhittin bulak
  1999 - Asim Küçükler
  1995 -Ömer ERDEM

  Altyapı bilgileri

  Söğütlü Köyü'nde ilköğretim okulu mevcuttur. Bunun dışında, köyde içme suyu ile kanalizasyon şebekesi, elektrik ve sabit telefon hattı vardır. Diğer taraftan, PTT şubesi, Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Ayrıca, köye ulaşımı sağlayan yol asfalttır. Ulaşım, Erzurum Büyükşehir Belediyesine ait halk otobüsleri ile sağlanmaktadır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Söğütlü Köyü Hakkında Forum Tarih
Avşarsöğütlü Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi Tomazra Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi Akşehir Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
K.Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş