Rusya'nın hazineleri Topkapı'da

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Rusya'nın hazineleri Topkapı'da konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Moskova Kremlin Sarayı hazineleri Topkapı Sarayı'nda sergilenmeye başlandı.. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinden biri olan sergi 7 Haziran'a kadar ziyaretçilere açık olacak..

  [​IMG]

  İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansının, Topkapı Sarayı Müzesi ve Moskova Kremlin Sarayı Müzesi iş birliğiyle düzenlediği ''Moskova Kremlin Sarayı Hazineleri Topkapı Sarayı'nda'' sergisi açıldı.

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, sergi açılışında yaptığı konuşmada, iki büyük imparatorluğun, iki büyük yönetim merkezinin çok önemli hatıralarının sergilendiği özel bir serginin açılışının gerçekleştirildiğini söyledi.

  Günay, salondaki katılımcıların kendi aralarında konuşmaları üzerine, Türkiye ile Rusya'nın kültür ilişkileri ve kültür zenginlikleri konusunda çok uzun süre konuşulabileceğini ancak bir sanat sergisi açılışına gelmiş bulunan bir topluluğun kimseyi dinlemediği bir ortamda fazla konuşmayı doğru bulmadığını kaydetti.

  ''Burada konuklarımız var. Galiba biz bunun değerlendirmesini kendi aramızda yeniden yapmalıyız'' diyen Günay, şöyle devam etti:

  ''Belki bu açılış düzeni çok uygun değil. Bir oturma düzeni ve belki konuşanın başka konuşanları görebileceği bir platform düzeni kurumak gerekiyor. Ben bu güzel sergiyi getirmeye yardımcı olduğu için Moskova Kremlin Müzesi Genel Müdürü Elena Gagarina'ya, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovski'ye, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı'ya ve İstanbul 2010 AKB Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç'e teşekkür ediyorum.''

  BÜYÜKELÇİ İVANOVSKİ

  Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vladimir Ivanovski de İstanbul'un gerçekten Avrupa'nın kültür başkenti olduğunu söyledi.

  Topkapı Sarayı Müzesi'nde, iki ülke halkının ilişkilerinin göstergesinin sergileneceğini belirten İvanovski, ''Ülkelerimiz arasındaki siyasi ve ticari ilişkiler gelişmektedir. Artık bugün ülkelerimiz arasında kültürel alanda da ilişkilerimizin geliştirilmesini diliyoruz'' dedi.

  İstanbul 2010 AKB Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç de Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul'da bu serginin açılmasından son derece mutlu olduklarını, ''İstanbul Topkapı Sarayı Hazineleri Kremlin Sarayı'nda'' sergisinin de Rusya'da açılacak olmasından memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

  Bu iki serginin de bugüne kadar eşi benzeri olmayan sergiler olduğunu vurgulayan Avdagiç, şöyle konuştu:

  ''Türk ve Rus toplumları çok derin geçmişe sahiptir. Yaptığımız çalışmalarla Avrupalı dostlarımıza bu iki sergiyle bu medeniyetlerin izlerini gösterme çabası içindeyiz. Türkiye ve Rusya Federasyonu, Avrupa'nın doğu tarafında bölgenin en büyük iki devleti ve dost iki ülkedir. Bu zengin geçmiş üzerinde bu çalışmayı ortaya koyarak, bu dostluğa bir nebze de olsa katkı yapmaya çalışıyoruz. 16-17. yüzyılda her iki ülkenin sahip olduğu sanayi, kuyumculuk ve üretim teknolojisiyle ilgili eserleri bu sergide görme imkanı bulacağız. Serginin çok önemli bir özelliği de Osmanlı İmparatorluğu tarafından hediye edilen unsurlar da burada sergilenmekte.''

  Moskova Kremlin Müzesi Genel Müdürü Elena Gagarina da bu serginin, iki ülkenin barış içinde yaşadığını gösteren bir sergi olduğunu söyledi.

  Bu iki büyük kültürün geçmişte bir arada bulunarak birbirini etkilediğini, birbirine yeni şeyler kazandırdığını belirten Gagarina, ''Buraya getirmiş olduğumuz eserler gibi önümüzdeki ilişkiler de bu kadar güzel temel üzerinde birleşmeye devam edecektir. Ziyaretçilerin, sergiyi gezerken bu eserlerle yakından tanışarak zevk almalarını diliyorum. Topkapı Sarayı'ndaki eserlerin Moskova'da sergileneceği günü sabırsızlıkla bekliyorum'' diye konuştu.

  Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı da Topkapı ve Kremlin saraylarının iki yakın medeniyeti temsil ettiğini kaydetti.

  Topkapı Sarayı'nın, 6 ay içinde ziyaretçilerine ve Türk gençliğine kendisi için çok önemli olan iki komşu medeniyeti takdim etmekle bahtiyar olduğunu belirten Ortaylı, 15 gün sonra Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve Askeri Müze'de, Rusya diplomatik hediyelerinden oluşan bir başka serginin açılacağını söyledi.

  Türkiye'nin Rusya ile tarihte sadece harp etmediğini, yakın ilişkilerinin de olduğunu vurgulayan Ortaylı, ''Bunu takip eden en mutlu olay da Mayısın sonunda Moskova Kremlin'de açılacak Topkapı Sarayı Sergisi'dir. Böylece 2009 ve 2010 yılı içinde Rusya-Türkiye kültürel yılı bir mana kazanacaktır. Ümit ediyoruz, 30 yıldır gelişen iktisadi, kültürel ve sosyal ilişkilerimiz tarih alanında da ürünlerini verecektir'' diye konuştu.

  Törende daha sonra Şekib Avdagiç, Elena Gagarina'ya hediye sundu.

  Bakan Günay, eşi Gülten Günay ve beraberindekiler, açılışı yaptıktan sonra sergiyi gezdi.

  SORULAR

  Gazetecilerin sergiye ilişkin sorularını yanıtlayan Bakan Günay, Topkapı Sarayı Müzesi'nin müthiş bir sergiye ev sahipliği yaptığını, bu eserlerin İstanbul 2010 AKB etkinlikleri kapsamında sergilenmesinin önemli olduğunu vurguladı.

  Topkapı Sarayı'nın çok büyük ve önemli sergilere ev sahipliği yaptığını ifade eden Günay, ''Bundan önce İran sergisini burada açmıştık. Bundan sonra da bir Japon sergisi geliyor. Böylece Topkapı Sarayı'nın da isminin duyulması konusunda bunlar etkileyici, çekici sergiler. Sergide çok güzel objeler var. Dünya çapında ilgi çekecek çok önemli bir sergi'' diye konuştu.

  KREMLİN HAZİNELERİ SERGİSİ

  Osmanlı–Rus ilişkileri tarihinde, 16–17. yüzyıllara ait eserlerden oluşan sergide, çarların, devlet başkanı, ordu başkomutanı olarak kullandıkları objeler, saray törenlerinde, özel hayatlarında ve dini törenlerde kullanılan yaklaşık 100 seçkin eser yer alıyor.

  Ayrıca, Moskova Kremlin Sarayı Müzesi koleksiyonundan, Rus çarlarının hazinesinde bulunan ve Kremlin katedrallerini, Moskova saraylarının kabul salonlarını ya da özel dairelerini süsleyen olağanüstü görkemli altın ve gümüş eşyalar, inci ve değerli taşlarla bezeli giysiler ve din adamı cübbeleri de bulunuyor.

  Bunların yanı sıra Rus Devleti ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki diplomatik ve ticari ilişkiler sürecinde Moskova'ya gönderilen at koşumları, mücevherler, lüks dokumalar ve çara ait hükümdarlık simgeleri sergileniyor.

  Sergi, 7 Hazirana kadar açık kalacak ve salı günleri hariç her gün 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rusya'nın hazineleri Topkapı'da Forum Tarih
Rusya'nın nüfus politikası nasıldır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2013
Rusya'nın nüfus politikası nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2013
Rusya'nın Tarihî Misyonu Entrikacılık Tarihi Bilgiler 4 Haziran 2011
Rusya'nın En Büyük 2. Şehri Hangisidir Ülkeler Coğrafyası 28 Nisan 2011
Rusya'nın Nüfusu Ne Kadar Ülkeler Coğrafyası 26 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş