Rusya'dan uzun menzilli füze şovu

'Yurt Dışı Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 12 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Rusya'dan uzun menzilli füze şovu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in de izlediği 'İstikrar-2008' adlı geniş çaplı askeri tatbikat çerçevesinde uzun menzilli bir füze denemesi gerçekleştiren Rusya deniz kuvvetleri, Barent Denizi'nden fırlattığı füze ile 11 bin 547 km mesafede Pasifik Okyanusu'nda belirlenen hedefi vurdu.
  Tula adlı nükleer denizaltından fırlatılan RSM-54 Sineva adlı füze on adet nükleer başlık taşıyabiliyor. Üçüncü nesil Sineva'lar Rusya stratejik birliğine 2007 yılında kazandırıldı. Rusya Devlet Başkanı Medvedev de Sineva'nın fırlatılma sürecini izledi.
  Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Yardımcısı İgor Dıgalo, Tula adlı nükleer denizaltısından fırlatılan balistik füze ile ilk kez bu uzaklıkta bir mesafenin vurulduğuna dikkat çekti. Rus askeri yetkili Digalo, "Bugün Tula nükleer deniz altından ilk kez uzak mesafeye balistik füze denemesi yapıldı. Barents Denizi'nden Pasifik Okyanusu'na kadar 11 bin 550 kilometrelik mesafe aşıldı. Bu Rusya Deniz Kuvvetleri tarihinde bir ilk." dedi. Digalo bu başarının Rus nükleer deniz gücünün ne kadar hazır olduğunun bir göstergesi olduğunu kaydetti. Rusya ilk kez Kamçatka Kura test bölgesinin dışında bir deneme gerçekleştirdi.
  Füze denemesi Rusya Kuzey Donanması'nın "Dvina" adlı askeri deniz tatbikatı çerçevesinde gerçekleştirildi. Barents Denizi'nde gerçekleştirilen tatbikat "İstikrar-2008" adlı geniş çaplı askeri tatbikatın bir parçası. Rusya askeri tatbikata 21 Ekim'e kadar devam edecek. Tatbikatı izlemek üzere bölgeye gelen Medvedev 50'den fazla savaş uçağının yer aldığı dev Amiral Kuznetsov savaş gemisinde incelemelerde bulundu. Tatbikatın Barent Denizi bölgesinde gerçekleşen kısmına 5 bin asker, beş denizaltı ve sekiz savaş gemisi katılıyor. Kuzey donanmasının gerçekleştirdiği füze denemesi ile ilgili açıklamada bulunan Medvedev, "11 bin 547 km bir rekor. Hedeflerde başarılı ile vuruldu. Tatbikatla ilgili analizler yapılacak." dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rusya'dan uzun menzilli Forum Tarih
Çin ve Rusya'dan 1,6 milyar dolarlık imza Ekonomi Ve Borsa 22 Mart 2010
Rusya'dan İsrail ve Filistin'e çağrı Yurt Dışı Haberler 20 Kasım 2008
Rusya'dan Türk öğretmene eğitim 'oscar'ı Yurt Dışı Haberler 4 Ekim 2008
Kuzey yarım kürede en uzun gece ve gündüz ne zaman yaşanır kısaca Eğitim Bilgileri 12 Şubat 2017
Nüfusumuzun yaş ve cinsiyet özelliklerinde en çok neleri dikkate alır ve nasıl planlama yapardınız Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş