Rusya'da yepyeni bir doğa harikası

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 10 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Rusya'da yepyeni bir doğa harikası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rusya'da yepyeni bir doğa harikası


  Kamçatka'daki Uzon Volkanı'nda 10 dakikada devri daim yapan bir gayzer bulundu. Bili insanlarına göre bu çok az rastlanan bir durum.


  [​IMG]

  Rusya’nın uzak doğusunda bulunan Kamçatka yarımadasında bulunan Uzon Volkanı'nda yeni bir gayzer (kaynaç ve ya kaynar su fıskiyesi) oluştu. Rusya'nın tabiat harikalarından biri olan ve daha önce oluşan Dolniy Gayzeri'nden 14 kilometre uzaklıkta oluşan yeni gayzere henüz bir isim verilmedi.

  Yeni gayzerden fışkıran kaynar su yaklaşık 5 metre yüksekliğe kadar çıkıp, tekrar fışkırdığı yere dökülüyor. Dönen bu su her 10 dakika da 1 yeniden kaynayıp bir kez daha fışkırıyor. Bilim insanları bu gayzerin diğerlerinden farkının fışkıran kaynar suyun hep devri daim yapması olduğunu ve bunun çok az rastlanan bir durum olduğunu belirtiyorlar.

  Doğa bilimcileri bu tür nadir rastlanan doğa harikasını görmek için çok sayıda bilim adamı, öğrenci ve turistin Kamçatka'ya akın edeceğini söyledi.

  Gayzerler genellikle volkanik bölgelerde görülen ve yer altından belli aralıklarla yüzeye çıkan sıcak su kaynakları olarak biliniyor. Gayzerler bazen sularını patlamaların etkisi ile bir fıskiye gibi 50 metre yüksekliğe kadar fışkırtabiliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rusya'da yepyeni doğa Forum Tarih
Rusya'da uygulanan nüfus politikası Ülkeler Coğrafyası 19 Mart 2013
Çin ve Rusya'dan 1,6 milyar dolarlık imza Ekonomi Ve Borsa 22 Mart 2010
Rusya'da döviz büroları kapatılıyor Yurt Dışı Haberler 19 Mart 2010
Rusya'da vaka sayısı 5 bin 613'e çıktı Yurt Dışı Haberler 18 Kasım 2009
Rusya'dan İsrail ve Filistin'e çağrı Yurt Dışı Haberler 20 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş