Rusya Mars'a maymun gönderecek

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Dine tarafından 23 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Rusya Mars'a maymun gönderecek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rusya'nın yeni bir projeyle Mars'a maymun gönderme hazırlığı yaptığı kaydedildi.
  Görev sırasında maymunla bir robotun ilgileneceği belirtilse de, kararın hayvan hakları grupları tarafından tepkiyle karşılanması ve tartışma yaratması bekleniyor.
  Ruslar 1983'te maymunları yörüngeye yerleştirerek başırılı bir proje gerçekleştirmişti. 1983'te uzaya gönderilen Abrek ve Bion, yörüngede 5 gün geçirdikten sonra sağ salim Dünya'ya dönmüştü. 1987'de gönderilen Dryoma ise yörüngede iki hafta kalmıştı.
  1980'lerde program için kullanılan maymunları sağlayan deneysel Patoloji ve Terapi Enstitüsü başkanı Zurab Mikvabia, "Uzaya dönme planlarımız var. Daha önce bu programın amacı kozmonotları Mars'a yollamaktı. Ama Mars'a uçuşun uzunluğu ve böylesine uzun bir yolculukta kozmik ışınlara karşı yeterli koruma salayabilecek materyale sahip olmadığımız göz önüne alındığında son dönemde tartışmalar insan yerine maymun göndermeye odaklandı" dedi.
  Enstitü, halihazırda Rusya'nın Kozmonotik Akademi ile maymunların bir simulasyon Mars görevine hazırlanması için ön görüşmeler yürütüyor.
  Bu yılın başında bir Mars görevininin simulasyonu için Rus-Avrupa ortak projesi Mars-500 kapsamında Moskova'da bir kapsülde altı gönüllü 120 gün geçirmişti.
  Mars yolculuğunun uzunluğu konusunda fikirler çeşitli. Avrupa Uzay Ajansı, gidiş dönüş yolculuğunu 520 gün ya da yaklaşık bir buçuk yıl olarak hesaplıyor.
  Eğer Rusya, Mars'a maymun gönderme işinin ciddi bir şekilde takipçisi olursa, Mikvabia'nın enstitüsünde Mars seyahati simulasyonu için oluşturulacak özel alanda maymunların uzun süre kapalı tutulacağı kaydediliyor.
  ROBOT MAYMUNU BESLEYECEK

  Enstitütü, Mars'a gidecek ilk maymuna onu beslemek ve hayvana bakmak amacıyla bir robotun eşlik edeceğini belirtiyor.
  Mikvabia, "Robot maymunu besleyecek, etrafını temizleyecek. Görevimiz maymuna robotla işbirliği yapmasını öğretmek olacak" dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rusya Mars'a maymun Forum Tarih
Çin ve Rusya Mars'a uydu gönderecek Bilim & Teknoloji 6 Aralık 2008
Rusya hangi kıtada bulunur Ülkeler Coğrafyası 10 Şubat 2017
Osmanlı Rusya ve Osmanlı İngiltere Savaşları Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 16 Eylül 2014
Rusya'nın nüfus politikası nasıldır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2013
Rusya'nın nüfus politikası nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş