Rus uçaklarının, Gürcistan'ın Poti limanına saldırısında 10 geminin battığı bildirildi.

'Yurt Dışı Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 19 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Rus uçaklarının, Gürcistan'ın Poti limanına saldırısında 10 geminin battığı bildirildi. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rus uçaklarının, Gürcistan'ın Poti limanına saldırısında 10 geminin battığı bildirildi.
  [​IMG]

  Gürcü hükümeti, yabancı gazeteciler için, geçen ay bölgede çıkan çatışmalar sırasında Rus uçaklarının bombardımanı altında kalan Poti limanına gezi düzenledi.

  Liman Müdürü Vahtang Lemancava, yaptığı açıklamada, Rus güçlerinin limanı hedef alan saldırılarında 5'i sahil güvenlik, 3'ü sınır polisi gemisi olmak üzere toplam 10 geminin battığını kaydetti.

  Limanın, saldırılar yüzünden uzun süre kapalı tutulduğunu ve bunun da ciddi anlamda maddi zarara yol açtığını belirten Lemancava, aynı zamanda 6 çalışanın öldüğünü bildirdi.

  Rus saldırısı başlamadan kısa süre önce 1 ton yakıt yükü olan birkaç tankerin boşaltımını yaptıklarını söyleyen Lemancava, "Büyük bir felaketin eşiğinden döndük. Tanker patlasaydı çok büyük facia olurdu" dedi.

  Lemancava, limandaki zararı gidermek için yoğun çalışma başlattıklarını ve normal çalışma düzenine geçtiklerini ifade etti.

  Poti vali yardımcısı Aleksandre Ahlediyani de yaptığı açıklamada, Poti, Senaki, Zugdidi, Gori ve Tshinvali'nin Rus uçaklarının yoğun bombardımanın da ciddi zarar gördüğünü belirterek, Poti'de 26 sivilin öldüğünü ve 3 bin kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

  Ahlediyani, Rus saldırıları yüzünden Poti limanın da büyük gelir kaybı olduğunu ve yatırım sektörünün de ciddi zarar gördüğünü kaydetti.

  Gezi çerçevesinde gazeteciler, Senaki askeri üssü ve Rus uçaklarının bombaladığı diğer bölgelere de götürüldü. Senaki'deki saldırıda 14 havan topu mermisinin isabet aldığı bildirildi.

  Bu arada geçen ayki çatışmalardan sonra bölgedeki ek güvenlik önlemleri çerçevesinde Rus askerlerinin oluşturduğu kontrol noktalarının birçoğunun boşaltıldığı görüldü.

  Poti'ye 50 kilometre mesafedeki Gamuhuri köyünde oluşturulan Rus kontrol noktası ise henüz boşaltılmamış. Burada görevli Rus barış gücü askerleri, gazetecilerin ne zaman çekileceklerine dair soruları üzerine, bu konuda kendilerine henüz bir talimatın gelmediğini söyledi.

  İran katkıda bulunmak istiyor

  Gürcistan'da temaslarda bulunan İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, Gürcistan'daki sorunların çözümüne katkıda bulunmak istediklerini bildirdi.

  Mutteki, gazetecilere yaptığı açıklamada, sorunların çözümünde arabulucu olmak yerine doğrudan katkıda bulunmak istediklerini ve tüm çözüm önerilerini gözden geçireceklerini ifade etti.

  Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile görüşmesinde, ekonomi ve enerji konularını müzakere ettiklerini kaydeden Mutteki, Kuzey-Güney enerji hattının oluşturulmasını çok önemsediklerini söyledi.

  AGİT: "Görüşmeler askıya alındı"

  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Gürcistan'a daha fazla gözlemci gönderilmesiyle ilgili görüşmelerin askıya alındığını bildirdi.

  AGİT'ten yapılan açıklamada, Gürcistan'a silahsız 80 gözlemci daha gönderilmesiyle ilgili olarak Rusya'yla yapılan görüşmelerin askıya alındığı belirtildi.

  Rusya'nın 56 üyeli AGİT'teki büyükelçisi de görüşmelerin askıya alındığını doğrulayarak, her şeye rağmen Moskova'nın görüşmelerin yeniden başlatılmasına hazır olduğunu ifade etti. Büyükelçi, görüşmeleri kilitleyen ana konunun, gözlemcilerin nereye gitmelerine izin verileceği konusu olduğunu kaydetti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - uçaklarının Gürcistan'ın Poti Forum Tarih
F-16 Uçaklarının Özellikleri Diğer Mesleki Bilgiler 9 Nisan 2009
Gürcistan Yemekleri Nelerdir - Gürcistan'ın Yemekleri Ülke Kültürleri 25 Mayıs 2011
Gürcistan'ın Para Birimi Nedir Ülke Kültürleri 25 Mayıs 2011
Gürcistan'ın Başkenti Ülkeler Coğrafyası 24 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş