Rus ölüm mangasının ürperten itirafları

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Rus ölüm mangasının ürperten itirafları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İKİNCİ Dünya Savaşı’ndan bu yana en kanlı savaşlardan birine sahne olan Çeçenistan’da Rus güçlerinin uyguladığı vahşi taktikler, komandoların itiraflarıyla ortaya çıktı. Sunday Times’a konuşan Rus özel kuvvetlerinden iki yetkili, zanlılara uyguladıkları işkenceleri, yargısız infazları ve kanıt bırakmamak için cesetleri bombayla havaya uçurup nasıl ‘zerrelerine ayırdıklarını’ anlattı.

  ÇEKİÇLE KEMİK KIRDIK

  SavaŞla ilgili ilk kez yabancı basına konuşan Rus askerler, zanlıları konuşmaya zorlamak için yaygın olarak çekiçle kemikleri kırmak, elektrik vermek ve erkekleri birbirleriyle cinsel ilişkiye zorlamak gibi yöntemleri uyguladıklarını anlattı. Kanıt bırakmamak için cesetleri çukurlara gömdüklerini ya da havaya uçurduklarını söyleyen askerler, aksini iddia etmelerine rağmen üst düzey Rus yetkililerin Çeçenistan’daki durumundan haberdar olduğunu kaydetti. Askerlerden biri, Rus rehinelere tecavüzle suçlanan bir zanlıyla ilgili olayı şöyle anlattı:

  BALTAYLA KOLU KESİLDİ

  ‘Dövdüğüm sırada yere düştü. Kalkmasını emrettim ancak kelepçe nedeniyle kalkamadı. Kelepçenin çıkarılmasını emrettim ancak kilitte sorun çıktı ve kalkamadı. Öfkelendim ve her halükarda çıkarılmasını istedim. Askerlerimden biri baltayla kolunu kopardı. Zanlı acı içinde feryad etti. Bu halde sorgunun devam edemeyeceğini anladım ve kafasından vurdum.’ Mücadele ettikleri kişileri böcek gibi gördüklerini söyleyen Rus yetkili, bir defasında da yaralı kadın zanlıyı bağlayarak tanka üzerinden geçmesi talimatı verdiğini anlattı

  Savaş 10 yıl sürdü

  Çeçenistan’da 10 yıl süren kanlı operasyon bu ay başında resmen sona erdirildi. Savaş Çeçenistan’ı harabeye çevirirken, 100 binden fazla sivilin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Denetimin Kremlin yanlısı Kadirov’a devrinin ardından da adam kaçırma, işkence ve yargısız infazlar devam ediyor.


  Star gazetesi
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş