Rome Total War Alexander

'Oyunların Tam Çözümü' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Rome Total War Alexander konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Medieval 2 için oyalama paketi olarak da görebileceğimiz Alexander doğruları ve yanlışları ile güzel bir oyun olarak görülebilir; paranıza yazık olamayacağına eminim. Bildiğiniz gibi Büyük İskender çok geniş alanlarda at koşturdu ve önemli dünya şehirlerini fethetti. Yani bu alanların tümünü oyuna eklemek çok zor ve bundan dolayı haritada bazı değişikliklere gidilmiş.

  Görev alanımızda Makedonya'yı seçip oyuna başlıyoruz, karşımıza yükleme ekranı çıkıyor hemen sonra oyun alanına gelmiş bulunuyoruz. Durun hemen oyuna başlamıyoruz Kısa tanıtımda II.Philip'in amacı ve oğlu Büyük İskender'in yapması gerekenler anlatılıyor. Ekran şehirden şehre gidip bize bu alanlarda ne yapmamız gerektiği söyleniyor. Bizden 100 turn yani 100 yıl içerisinde koskoca haritayı fethetmemizi istiyorlar. Eski Totalwar'cılara bu basit gelecektir çünkü onlar ellerindeki az sayıda askerler ile taktik uygulayarak binlerce savaş kazanabileceklerdir. Ama yeni oyuna başlıyorsanız asker üretimini bekleyerek zaman kaybetmek kaçınılmaz bundan dolayı yeni başlayanların eski oyunlara da göz atmasında yarar var. Gene büyük bir haritada çok sıklıkla yerleştirilmemiş birçok şehir bulunuyor. (Örneğin, Anadolu'da 4 şehir var ya da bugünkü Yunanistan topraklarında 2 şehir var.) Alanın büyüklüğü bizi uzun soluklu seferler ve savaşların beklediğinin habercisi.

  Eklenti paketinde simgelerde ve birim görünümlerinde de bazı değişiklikler var. Mesela bu resimde soldan sağa komutan-normal birim-Büyük İskender var. Büyük İskender'e özel bir skin çizilmiş. Tabi yine her ırka özel yeni birimler var fakat 3 barbar kavimin asker birimleri yine aynı kalmış. Bunu biraz da tarihte gerilere gidildikçe elde olan bilgilerin de azalmasına bağlayabiliriz. Yapımda bu yüzden barbar ırklar üzerinde çok fazla eğilim gösterilmemiş.

  Alexander'da Dacialılar-Hindular-Galyalılar-Germenler-Makedonlar-Persler-İskitlar (soldan-sağa) olmak üzere 7 millet var. Ancak bize sadece Makedonlarla oynama hakkını verilmiş ve custom battle modunda savaş bölümünde ise 4 farklı ırk bize sunuluyor. Makedonlar-Persler-Hindular-Galyalılar. Alexander paketindeki barbarlar özellikle birkaç güçlü birliğiyle sizi önceki sürümlere göre biraz daha zorluyor. Ancak yapımdaki en güçlü birlik fillere bile boy ölçüşecek güçteki Büyük İskender'in atlı birliği.

  Birimlerden azda olsa biraz bilgi vermiştim şimdi ırklara özel askerleri anlatalım. Makedon - Pers - Hindular birimleri çeşitlilik gösteriyor fakat barbar kavimler diye adlandırılan ülkelerin birimleri genellikle aynı. Makedon birlikleri diğerlerine göre üstün durumdalar; nedeni ise 100 yılda onca yeri fethetmemizi isteyen oyun yapısının varlığına bağlanabilir. Gene uzun mızraklılar her zaman üstün olduğundan Makedon mızraklı birlikleri savaşta düşman birliklerini resmen biçiyor denilebilir. Oyunda dikkat ederseniz Makedon ve Pers birliklerinin sayısı aynı bu da oyun boyunca büyük düşmanın Persler olacağını gösteriyor. Diğer milletler ise bu kadar ciddi boyutta güçlü değiller.

  Historical Battle denilen tarihteki gerçek savaşların olduğu bölüm geliştirilmiş ve seçilen savaşın hikayesi bir film eşliğinde anlatılırken aynı zamanda verilen bilgiyi de okuyorsunuz. Savaş yaptıkça ilerliyorsunuz ve gittikçe zorlaşan oyun yapısı zaman zaman soğuk terler dökmenize yol açabiliyor. Bu duruma ayrıca yer şekillerindeki olumsuzluklarda eklendiğinde problem bir anda daha da artabiliyor. Asla yanlışa yer yok ve en küçük bir aksamada tekrar oynamak zorunda kalabiliyorsunuz. Bölüm aralarındaki videolarda kullanılan epik dil, sizi savaşa hazırlamak konusunda oldukça başarılı.

  Çok oyunculu(Multiplayer) seçeneğinde de gelişmeler var. Önceki yapımdan farklı olarak yeni bir mod daha eklendiğini görüyoruz.

  # Custom Battle : Savaş alanı asker birimi ve diğer ayrıntıları biz ayarlıyoruz.
  # Historical Battle : Tarihi savaşları arkadaşlarınızla oynayabiliyorsunuz.
  # Battle Tournament : Heyşey hazır bize özel savaş alanı birimler hazırlanmış 3vs1 1vs1 2vs2 karşılaşma seçenekleri var.

  Alexander eklenti paketi sonuçta Medieval 2 için bir geçiş dönemini doldurmak amacını taşıyor. Nispeten uzatılmış savaş süreleri de bunun kanıtı niteliğinde. Her geçen gün Totalwar oyuncularının sayısı artıyor ve Medieval 2 çıkınca kendisini strateji türünde büyük bir oyuncu kitlesi bekliyor olacak. Alexander paketi bu açıdan değerlendirildiğinde serinin biraz daha geliştirilmiş ara temsilcisi olarak kabul edilebilir. Sonuç olarak Alexander seriyi takip eden oyun severlere getirdiği ufak yeniliklerle serinin doğru yolda ilerlediğini gösteriyor. Denemenizi tavsiye ederim.  İşletim Sistemi: Windows 95/98/2000/ME/XP
  İşlemci: Pentium III 1.0 GHz
  RAM: 256 MB
  Ekran Kartı: 64 MB
  HDD: 3400 MB
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rome Total Alexander Forum Tarih
Rome Total War - Tam Çözüm Oyunların Tam Çözümü 28 Mayıs 2009
Barometre neye yarar kısaca Sorular ve Cevaplar 28 Kasım 2016
Barometre Nedir Çeşitleri Nelerdir Eğitim Bilgileri 13 Şubat 2014
Barometre icadı kısaca Bilim & Teknoloji 23 Ocak 2014
Barometre Ne Demektir Barometre Ne İşe Yarıyor Eğitim Bilgileri 11 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş