Robotla Prostat Kanseri Ameliyatı

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 10 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Robotla Prostat Kanseri Ameliyatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Prostat kanseri ameliyatları artık robotik cerrahi ile yapılıyor. Baştan sona açık ameliyat...


  En ince ayrıntıyı dahi yakalayan robot cerrah, vücutta uzun ve derin kesikler yerine açılan küçük deliklerden ameliyat yapıyor. Robotun kollarındaki makas ve pensle hastalıklı organa ulaşılıyor. Kameralar sayesinde karın içi bölgede doku ve sinirlere zarar vermeden kanserli doku vücuttan uzaklaştırılıyor.

  Son ameliyat 64 yaşında prostat kanseri tanısı alan bir hastaya robotik cerrahi ile yapıldı. Operasyonu aralarında Atatürk Hastanesi Üroloji Klinik Şefi Prof. Dr. Derya Balbay'ın davetiyle ABD'den gelen Dr. Randy Fagin'in da bulunduğu bir ekip yürüttü.
  İŞTE O AMELİYAT:


  Genel anestezi sonrasında hastanın karın bölgesine robotun kollarına bağlı cerrahi aletlerin gireceği delikler açıldı. Ardından bu deliklerden cerrahi aletler karın boşluğuna sokularak operasyona başlandı.

  Ankara dışından İstanbul ve İzmir'den de ameliyatı izlemeye gelen ürologların ameliyatı izleyebilmeleri için ameliyathaneden hastanenin konferansına video bağlantı ile görüntü aktarımı sağlandı. Bu esnada Dr. Randy Fagin, Türk meslektaşlarının sorularını yanıtladı. Toplam 69 dakika süren ameliyat büyük bir başarı ile hiçbir sorun yaşanmadan sona erdi.

  Prof. Dr. Balbay'ın verdiği bilgiye göre hastanın ikinci günde taburcu edilmesi planlanıyor.

  Ankara Atatürk Hastanesi'nde robotla ilk radikal prostatektomi ameliyatını 28 Şubat 2009'da yaptıklarını dile getiren Balbay, "Bu zamana kadar 14 hastada robotik radikal prostatektomi ameliyatı yaptık. Hastaların tamamı sorunsuz olarak taburcu oldular." diye konuştu.

  Amerikalı doktorla eğitim çalışması yapma gerekçelerini açıklayan Balbay, dünyada mevcut 1.200 robotun 800'ünün ABD olduğunu belirtti.

  ABD'de geçen yıl yapılan radikal prostatektomi ameliyatlarının yüzde 80'inin robot ile yapıldığını dile getiren Balbay, "Bu nedenle dünyadaki en tecrübeli cerrahlar ABD'dedir. Biz de bu konuda dünyanın en ünlü isimlerini zaman zaman ülkemize davet ederek ve tüm meslektaşlarımızı da davet ederek bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşmalarını istedik. Daha önce de ABD'den gelen robotik cerrahlarımız Dr. Kevin Zorn ve Dr. Randy Fagin'i davet etmiştik." dedi.

  Robot çok iyi bir görüntüleme sağlamasının yanı sıra dokuların en az zedelenmesi ile ameliyat yapılmasını sağlıyor. Böylece hastalar çok kısa sürede iyileşip ayağa kalkabiliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Robotla Prostat Kanseri Forum Tarih
Robotlar İle İlgili Haber Robot Haberleri Bilim & Teknoloji 6 Ocak 2014
İlk robot ne zaman üretilmiştir ? Robotların üretilme teknigi nedir ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 29 Aralık 2011
Android ve Robotlar Arasındaki Farklılıklar Ve Benzerlikler Nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 21 Aralık 2011
Arçelik Mutfak Robotları ve Özellikleri Ev Teknolojileri 25 Haziran 2010
Yeni Nesil Robotlar İlginç Resimler 27 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş