RNA dünyası hipotezi hakkında bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 9 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  RNA dünyası hipotezi hakkında bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  RNA dünyası hipotezi
  Vikipedi
  [​IMG]
  RNA nitrojen tabanlarıyla solda ve DNA sağda.

  RNA dünya hipotezi RNA (ribonükleik asit) esaslı hayat şimdiki DNA (deoksiribonükleik asit) esaslı hayattan önce hüküm sürmüştür. DNA gibi bilgi depolayabilen ve proteinler (enzimler) gibi tepkimeler kataliz eden RNA hücresel veya ön hücresel yaşamın kurulmasını sağlamış olabilir. Günümüzde yaşamın kökeni hakkındaki bazı kuramlar RNA esaslı kataliz ve bilgi depolamayı hücrenin evrimindeki ilk aşama olarak sunuyorlar. RNA esaslı dünyanın günümüzün DNA ve protein dünyasına evrildiği iddia ediliyor.DNA, daha büyük kimyasal dengesi sayesinde, protein, amino asitlerin büyük çeşitliliği içinde kataliz yapma özelliği nedeniyle özelleşmiş katalitik molekül olurken, bilgi depolama görevini üstlendi. RNA dünya hipotezi, günümüz hücrelerinde RNA’nın,özellikle ( ribozomda protein üretimini katalize eden) rRNAnın, RNA dünyasının evriminin bir izi olduğunu savunmaktadır.


  "RNA Dünyası" ifadesi ilk kez 1986’da, RNA’nın farklı biçimlerinin katalitik özelliklerine dair en son yapılan gözlemler hakkında yapılan bir açıklamada Nobel ödüllü Walter Gilbert tarafından yapıldı. Ancak bağımsız RNA yaşamı fikri daha eskidir ve Carl Woese'un The Genetic Code “Genetik Kod” isimli isimli kitabında bulunabilir. 1963’te moleküler biyolog Massachusetts Institute of Technology’den Alexander Rich, Albert Szent-Györgyi onuruna yayınlanan bir kitaba yazdığı makalede çok benzer bir görüşü savunmuştur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - dünyası hipotezi hakkında Forum Tarih
Bebeğinizin Minik Dünyası Çocuk ve İslamda Eğitim 26 Ocak 2017
İslam dünyasındaki ilk bölünmeler hangi olaydan sonra başlamıştır? Tarihi Bilgiler 2 Ekim 2016
Türk dünyasında ortak kutlanan bayramlar nelerdir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Günümüz dünyasında neden hala savaşlar olur? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Halifelik unvanını ve İslam dünyasının siyasi liderliğini aynı anda kullanan 3 devlet Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş