Rizenin Tarihi ve Turistik Yerleri - Zilkale - Zilkale Hakkında Bilgi

'Karadeniz Bölgesi' forumunda Mavi_inci tarafından 25 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Rizenin Tarihi ve Turistik Yerleri - Zilkale - Zilkale Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rizenin Tarihi ve Turistik Yerleri - Zilkale - Zilkale Hakkında Bilgi

  Zilkale, Çamlıhemşin, Rize ilçesinin 12 km güneyinde, Fırtına Vadisi’ndeki bir geçide hakim, yüksekçe bir tepe üzerinde (dere yatağından 100 m denizden 750 metre yükseklikte) konumlanmış 8 burç ve bir gözetleme kulesinden oluşan, savunma hendeği durumundaki Zil deresine merdivenle inilen, bir kale olup, kesin yapım tarihi bilinmemektedir.

  [​IMG]

  Tarihçe

  Ahşap olan iç konstrüksiyon çürüyüp yok olmuş olmalıdır. Bryer’a göre kuzey duvarına bitişik dörtgen apsidli oda bir şapeldir. Zil Kale, Varoş Kale, Pazar Kalesi ilk bakışta aynı elden çıkmış ve aynı amaçla yapılmış izlenimi vermektedirler.

  [​IMG]

  Bryer, Trabzon İmparatorluğu döneminde ya bizzat Komnenoslar ya da İmparatorluğa bağlı yerli Lordlar (mesela Zil Kale için Hemşin Lord’u Arhakel) tarafından yapıldık-larını tahmin etmektedir. Bıjışkyan (1871) “Kayalığın üzerinde bulunan ve Zilkale denilen eski bir kalenin içinde insana şaşkınlık veren kemerli binalar ve büyük bir kule vardır. Kalenin alt ucu, tepelerin üzerinde başka kalelere ve eski bir kilise kalıntıları bulunan Fırtına Deresi’ne kadar uzanır” diyerek gözlemlerini anlatırken, yazık ki kale tarihi hakkında bilgi vermemektedir.


  Osmanlı’nın bölgeyi fethinden sonra’da Kale-i Zir adıyla askeri amaçlarla kullanılmış, 1979 yılında kalede bulunan 26 cm uzunluk ve 4-4 ½ cm çağpında pirinç döküm, iki el topu Trabzon Müzesi’ne getirilerek 440 (79-1-1) ve 441 (79-1-2) ile envantere kayıt edilmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rizenin Tarihi Turistik Forum Tarih
Rizenin Tarihi Geçmişi ve Özellikleri Nelerdir Rize Tanıtımı 17 Ekim 2011
Rizenin Siyasi Haritası - Rize Siyasi Haritası Rize Tanıtımı 17 Ekim 2012
Rizenin İlçeleri ve Özellikleri Nelerdir Rize Tanıtımı 17 Ekim 2011
Rizenin Coğrafi Özellikleri Nelerdir Rize Tanıtımı 17 Ekim 2011
Rizenin Genel Özellikleri Nelerdir Rize Tanıtımı 17 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş