Rifatiye Köyü Andırın Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Rifatiye Köyü Andırın Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Andırın Rifatiye Köyü Bilgileri - Rifatiye Köyü Hakkında - Büğeme Köyü - Rifatiye Köyü Tanıtımı - Rifatiye Köyü Resimleri  Rifatiye ,Kahramanmaraş Andırın ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KAHRAMANMARAŞ

  İl: ANDIRIN

  İle Uzaklığı:0 km

  İlçeye Uzaklığı:0 km

  Rakım:1200 m

  Nüfus:

  2000:760
  1997:0

  Tarihi

  Rifatiye köyü eski adıyla büğeme olarak anılır ve bilinir. köyün kuruluş yılı bilinmemektedir. Çokak jandarma karakol komutanı olan rıfat bey, büğeme isminde köy olmaz der ve köye kendi ismini vererek köyün ismi rifatiye olarak kalır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi çok azda olsa bilgi verelim. meşhur alabalık tesisleri mevcut olup kendin pişir kendin ye gelenegi meşhurdur. Köyhalkınca bilinen tirşik yemegi kışın bir numaralı yemeğidir. Bunun yanında tere yağlı bulgur pilavı meşhurdur. Köyde 2 gece 2 gündüz düğünleri mevcuttur düğünlerde meşhur serçe oyunları oynanır ve çok görkemli olur. Köy yazları çok göç alan bir yerleşim yeridir. Köyün yüzde 90'ı okuma yazma bilmekte olup çogunluğunu memurlar oluşturmaktadır. Bunlar sırayla polis, ögretmen, saglık memuru, ebe, hemşire, gardiyan, uzman çavuş, hizmetli olarak görev yapmaktadırlar ve köyüün gurur kaynaklarıdır. Köyde 2 adet alabalık tesisi bulunmaktadır; bunlar Güngör albalık tesisleri ve Osman Topal (cici alabalık) tesisleri mevcuttur. Akçadağda bulunan bir de içmesiyle meşhurdur.

  Rıfatiye, daha sonraki dönemlerde iki köye ayrılmıştır. Ayrılan obalar, Osmancık köyü adı altında toplanmıştır. (Hapızağzı, Leylek yuvası, Cinliler, Fenk)

  Köy genellikle Kodal, Kıvrak, Duman Topal ve Topuzlar soy isimlerini taşırlar. Özellikle Hapızağzı eski bir yapıya dayanmaktadır. Köyün tamamı, 1870'li yıllarda, yakın civardaki Akifiye köyüne Çerkez topluluklarının yerleşmesinden dolayı buraya göç etmişlerdir. Köyün temeline bakarsak, eskiden Karaosmanoğulları diye anılırlarmış. Soyadı kanunu ile çeşitli soy isimleri seçmişlerdir. Karaosmanoğulları, Osmanlı döneminde, Osmanlı'ya sadık, Manisa - Aydın çevresinde bulunan Yörük - Türk boyu imiş. Maraş çevresinde Osmanlı'ya baş kaldıran bir beylik mevcutmuş. Osmanlı, Maraş çevresindeki bu beyliği yok etmek için Karaosmanoğlu Beyliği'ni bu bölgeye göç ettirmiş ve amacına ulaşmıştır.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 96 km, Andırın ilçesine 20 km ,kadirliye45km uzaklıktadır toroslarınuzantısı olan maksutoluğu-fen-akça dağbatısında olup kuzeyini tırıl dağı uzantısı arasında kalan vadide bulunmaktadır koyün merkezinde doğal kaynak suyu olup su volmu yüksektir

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ve karasal iklim hakimdir

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır.Köyün [[içme suyu şebekesi]vardır.kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Köyün Sağlık evi vardır. ve aktif konumdadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Ayrılan osmancık köyüne altyapı ile evlere su verilmiştir ve evlerde sabit hatlı telefonlar bulunmaktadır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

 2. selamlar
  iyi günler bütün herkese benden selamlar
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rifatiye Köyü Andırın Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş