Richter Ölçeğini Kim Bulmuştur?

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_inci tarafından 8 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Richter Ölçeğini Kim Bulmuştur? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Richter Ölçeğini Kim Bulmuştur-Richter Ölçeği nedir - Richter Ölçeği hakkında - Mercalli Sieberg ölçeği nedir


  Mercalli - Sieberg ölçeği sarsıntının yol açtığı zarar ve değişikliklere göre düzenlenmiştir. Richter ölçeği ise, iç merkezde depremle boşalan enerjinin ölçülmesi esasına dayanır. Deprem sırasında boşalan bu enerjiye depremin büyüklüğü (magnitüdü) denir.


  Pasifik Okyanusu, Japonya çevresi, Antil Adaları, Doğu Hint Adaları, Akdeniz çevresi ve Amerika kıtalarının batı kesimleri yeryüzünde depremlerin en çok olduğu alanlardır.


  Buna karşılık, eski jeolojik devirlerde oluşan Doğu Avrupa, Kanada, Sibirya, Grönland Adası, Avustralya ve İskandinav Yarımadası’nda hemen hemen hiç deprem olmamaktadır.


  Richter Ölçeği

  Richter ölçeği ya da yerel magnitüd ölçeği, sismoloji´de kullanılan, dünya genelinde meydana gelen depremlerin aletsel büyüklüklerini ve sarsıntı oranını (magnitüd, İngilizce:magnitude) belirleyen ve sınıflara ayıran uluslararası ölçüm birimi. Günümüzde, özellikle büyük ölçekli depremlerde moment magnitüd ölçeği, Richter’in yerini almıştır. Rihter diye okunur.

  Tarihçesi

  Bu ölçek, 1935 senesinde Charles Francis Richter ve Beno Gutenberg tarafından Kaliforniya Teknik Enstitüsü´nde (California Institute of Technology) tasarlanıp, ilk olarak ML-ölçeği (yerel magnitüd İngilizce:Magnitude Local) olarak isimlendirilmiştir.

  Amerikan Sismoloji Derneği Bülteni´nde (Bulletin of the Seismological Society of America) “Bir enstrümental deprem şiddet ve sarsıntı oranı ölçeği” isimli (An instrumental Earthquake Magnitude Scale) bilimsel yayımlamada, Charles Francis Richter´in ilk defa K. Wadati´nin 1931´de yayımladığı, “bir enstrümental deprem ölçeği” fikrini Kaliforniya´da meydana gelen depremlerde uyguladığı belirtilmiştir.

  Richter Ölçeği İle Ölçülen En Şiddetli Depremlerden Bazıları

  1960 Şili depremi, ilk dönemde sadece 8,6 magnitüdü daha sonra çeşitli araştırma doğrultusunda (US Geological Surveys´de dahil) 9,5 ile tespit edilmiştir.

  24 Aralık 2004 Sumatra depremi, 9,5 magnitüdü, en son 9,0+ magnitüdlü deprem.

  27 Mart 1964 Prince William Sound, Alaska depremi, 9,2 magnitüdü
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Richter Ölçeğini Bulmuştur Forum Tarih
Richter Ölçeği Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 24 Şubat 2012
Charles Francis Richter Kimdir - Charles Francis Richter Biyografisi, Çalışmaları Düşünürler-Filozoflar 14 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş