Rezene Ve Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda DeMSaL tarafından 21 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Rezene Ve Faydaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  rezenenin yararları - rezene neye iyi gelir - rezene nasıl kullanılılır - rezene çayının faydaları  Rezene ; kayalık yerlerde yetişir. Rezeneye Raziyane de denilmektedir.Rezene boylu bir bitkidir. Gevrek yaprakları vardır.

  Salata olarak yenilebildiği gibi, önce yeşil renkli ortaya çıkan ve olgunlaştıkça sarımsı renge dönen meyvesi turşularda kullanılmaktadır. Çok lezzetlidir. Gölgede kurutularak saklanan olgun meyveleri şifalıdır.

  Rezene, halk arasında Arap Saçı, Irziyan, Mayanc, Raziyane (Farsça Raziyana kelimesinden gelir), Tatlı Rezene gibi adlarla anılır.

  Botanik ve Kimyasal Özellikleri:

  Rezene, Foeniculum vulgare (Umbclliferae) bitkisinin olgun mcyvasıdır. Bitkinin yurdu Akdeniz bölgesidir. Balkan yarımadası ülkelerinde, İtalya, ispanya, Amerika, Brezilya, Arjantin’de kültürü yapılır. Türkiye’de ise birçok yerde ekilir. Kullanılışı: Rezene halk arasında göz sök-türüeü, midevi ve göz kuvvetlendirici olarak kullanılır. Ayrıca süt arttırıcı etkilere dc sahiptir. Yine rezene yaprağı yara iyi edici, rezene kökü ise idrar arttırıcıdır.

  Rezenedeki uçucu yağ, koku verici ajan olarak sabun ve parfümlere girer. Yine rezenedeki
  katı yağ sabun sanayinde kullanılır. Uçucu yağ ve katı yağ çıkarıldıktan sonra kalan küspe % 22 kadar albumin ve bazı kıymetli besin maddeleri taşır ve çiftlik hayvanları için iyi bir gıdadır. Rezene kökü, sap ve yapraklar aroma ve dayanıklılık sağladığından turşuculukta geniş ölçüde yeri vardır. Ayrıca rezene yemeklere çeşni vermekte de kullanılır.

  Rezene Kürleri

  * Midevi olarak rezene meyvası kaynatılır ve içilir.

  * Midevi ve gaz söktürücü olarak bir miktar drog kavrulur, dövülür ve karıştırılır. Bu karışımdan sabahları birer tatlı kaşığı alınır.

  * Göz zayıflığı, kansızlık ve dalak rahatsızlığında rezene tohumları dövülür ve dövülmüş kısım yenir.  [​IMG]


  Rezenenin ve Rezene Çayının Faydaları:
  Damar sertliği, hava yutma ve sürekli hazımsızlıklar için; 30 gram kuru Rezene meyvesi , 1 litre kaynar su ile haşlanır. Bu çay yemeklerden önce birer çay bardağı içildiğinde çok yararlıdır.

  Rezene iştah açıcıdır. Vücudu rahatlatır. Mide ve bağırsak şikâyetlerini ve gazlarını azaltır. Bu etkisi ile özellikle, gaz sancısı çeken ve ishal olan bebeklere çay olarak içirilirse hem kaybedilen sıvıyı geri kazanmaya yardımcı olur hem de sancıları azaltır. İdrar söktürücü özelliğiyle, idrar zorluğunu giderir. Balgam söktürücüdür. Gözlere iyi gelir. Yatıştırıcı etkisi ile ağrıları dindirir. Anne sütünü arttırıcı özelliği ile emziren annelere faydalıdır. Kansızlığı giderir. Kalp hastalıkları, romatizma ve boğmacada faydalıdır. Cinsel gücü arttırır. Adet düzensizliğini ve zorluğunu giderir.

  Rezene Nasıl Kullanılır? Meyvesi, tohumları ve kökü kullanılır. Rezeneden baharat elde edilir. Ayrıca, rezene çayı hazırlanır. Rezene çayı hazırlamak için 1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı rezene atılıp 10-15 dakika kadar demlenir. Rezene çayı öksürük ve akciğer hastalıkları ile damar sertliği ve hazımsızlığa karşı etkilidir. Bebek mamalarına katılırsa bebeklerde gaz şikâyetini azaltır. Rezene çayının bir diğer faydası da arpacık gibi gözkapağı iltihaplarında pansuman olarak kullanılması ile iyileşmeye yardımcı olmasıdır.

  Rezenenin yaprakları ve tohumunun kaynatılmasıyla elde edilen buhar, cildi temizler ve yüzdeki gözenekleri açar
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rezene Faydaları Forum Tarih
Rezene Yağının Faydaları Şifalı Bitkiler 10 Mart 2012
Rezene Çayının Faydaları Nelerdir ? Şifalı Bitkiler 21 Şubat 2011
Rezene Yağı Ve Faydaları Şifalı Bitkiler 6 Nisan 2010
Bebekler için Rezeneli Alabalık Püresi Tarifi (10 ay) Çocuk Yemekleri 24 Ocak 2011
Rezene Çayının Anne Sütüne Etkisi Var Mıdır? Gebelik ve Annelik 13 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş