Reyhan Bitkisi Resimleri Özellikleri Kullanımı

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 18 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Reyhan Bitkisi Resimleri Özellikleri Kullanımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  reyhan bitkisi faydaları - reyhan bitkisi yetiştiriciliği - reyhan bitkisi hakkında - reyhan bitkisi resimleri


  [​IMG]

  [​IMG]


  Reyhan, Basilikum, Ocimum basilicum
  Fesleğen
  Fesliyen
  Peslan

  Familyası: Ballıbabagillerden, Lippenblütengewaikse, Lamiacase.

  Drugları: Reyhan otu; Basilici herba
  Reyhan yağı; Basilici aetheroleum
  Reyhan otu Çay, Tentür, Natürel ilaç ve Eterik yağ (yağ) elde etmek için kullanılır.

  Giriş: Reyhanın vatanı Hindistan olup oradan dünyaya yayılmıştır. Önce Mısırlılar sonra Romalılar tarafından kullanılan bitki günümüzde dünyanın hemen her yöresinde Kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Günümüzde takriben 150 çeşit Reyhan türü bulunur ve bunlarda beş önemli Kimyasal tiplere (= Chemotyp veya ırklara) ayrılır. Anasonsu Reyhan ırkı genel¬likle Anason gibi, Limonmonsu Reyhantürü Limon gibi, Kafur su Reyhan Kafur gibi, karanfilsi Reyhan Karanfil gibi, Kişnişsi Reyhan Kişniş gibi ko¬karlar.

  Botanik: Reyhan 20 -60cm boyunda oldukça sık çatallaşan, tüylü, göv-desi çatallı ve piramidimsi yükselir ve dört köşelidir. Kökleri koyu es-merimsi veya siyahımsı renkte ve oldukça sık yan köklerden meydana gelir. Yaprakları Yumurta veya oval şeklinde uca doğru sivri, koyu yeşil renkli, kenarları bütün veya seyrek kertikli, kenarları hafif kalkık, ortası yer yer kabarık ve damarları derincedir.
  Çiçeklerinin kupa yaprakları yeşil veya sarımsı yeşil renkte olup bunun altında gerisi boru şeklinde uçları yıldız gibi olan uzantısı ile Taçyapraklarını kavrar. Taçyaprakları iki dudaklı olup üst dudağı daire şeklinde, alt dudağı oval ve kenarları dişli, beyaz veya pembemsi renkte olup ortada 4 adet döllenme tozluğu bulunur.

  Yetiştirilmesi: Humuslu ve taşlı topraklarda gür yetişir ve fazla azotlu toprakları sevmez. Mart ve Nisanda camlık, sera ve yastıklata tohumları ekilir ve fideleri Nisan veya Mayısta bahçe veya tarlalara dikilir.

  Hasat Zamanı: Mayıstan Eylüle kadar Reyhan sürgün yaprak çiçekleri toplanarak gölgede kurutulur, evde salata ve yemeklere tazesi katılır. Malesef şifalı bitkiler toplama, kurutma, paketleme ve depolama işlem¬leri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kuru-tulmalıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kuruma¬da bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybet¬tiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneşe kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlarda açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukca azaltır.

  Birleşimi: Birleşimindeki maddeler bitkinin kimyasal türüne (Kimyasal ırkına) göre oldukça farklılık gösterir.
  1) Takriben % 0,4 0,7 nadiren % 1 oranında Eterik yağ içerir ve bu da Kafursa Reyhanda % 50 70 kafur, Limonsu Reyhanda % 50 60 Citral ve Citronellal, Anasonsu Reyhanda % 30 50 Anethol (Anetol), Karanfilsi Reyhanda % 87 Eugenol (Ögenel) ve Kişnişci Reyhanda % 75 Linalool içerir. Bu bileşikler kendi arasında çok farklı olarak bulunur. Ayrıca;
  a) Anasonsu Reyhana % 30 -50 Anethol, Linalool, Metilchaviacol (Metilkaviakol), Cineol (Sineol), β- Ocimen ve Geraniol
  b) Kafursu Reyhanın Eterik yağında % 50 -70 Kafur Metilchavicol, Limonen, Terpinen, Pinen, Sabinen, Champhen, (Kamfin), β Ocimen, Caryophyllen (Kariofillen)
  c) Limonsu Reyhanın Eterik yağında % 50 -60 Citral (sitral), % 10 Citrınellal ( Sitronellal), Linalool, βicimen, Geraniol, Metilchavicol Citrolellol (Sitrolellol) ve Eugenol içerir.
  2) Flavonitler : Quercetin; ve Kampferol glikozitler.
  3) Ayrıca % 5 Tanin, Saponin, Kaffeeasidi, Asculosit ve Phenylpropanoidler (Fenilpropanoitler örnek olark Metilsimnamat)

  Tesir Şekli: Teskin edici, antibakteriyel, mikropları öldürücü, şişkinlik gi-derici, sindirimi kolaylaştırıcı, süt üretimini artırıcı, kramp çözücü, doğumu kolaylaştırıcı, kadınlaştırıcı yani kadınların cinsel gücünü artırıcıdır.

  Kullanılması:
  a) Komisyon E tarafından 18.03.1992 tarihli ve 54 nolu monografi bildirisi yayınlamış ve başta şişkinlik, tıkanma, İştahsızlık, Sindirim zafiyetine karşı ve idrar artırıcı olarak kullanılabileceği beyan edil¬miştir.
  b) Aroma tedavisinde; Reyhan yağı, Stres, hazımsızlık, bağırsaklarda ko-kuşma, şişkinlik, tıkanma ve iştahsızlık gibi rahatsızlıklara karşı kul-lanılır.
  1) Halk arasında Sinirlilik, Stres, Depresyon, Korku, kolik, şişkinlik, tıkanma, boğaz ağrıları ve iltihapları, Sara ve boğmacaya karşı ve de kadınların cinsel arzularını artırıcı olarak kullanılmaktadır.

  Yan tesirleri: Bilinen bir yan tesiri yoktur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Reyhan Bitkisi Resimleri Forum Tarih
Hatay Reyhanlı Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Hatay Tanıtımı 27 Kasım 2012
Dağ Reyhanı Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 21 Aralık 2011
İbrahim Reyhan Özal Kimdir - İbrahim Reyhan Özal Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 8 Mayıs 2011
Reyhan Çiçeğinin Faydaları Yararları Nelerdir? Şifalı Bitkiler 14 Şubat 2011
Reyhanlı Biftek Tarifi Yapılışı Etli ve Sulu Yemekler 14 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş