Resmi Tarih Yalanları - Cem Küçük - Münir Üstün

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Dine tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Resmi Tarih Yalanları - Cem Küçük - Münir Üstün konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Resmi Tarih Yalanları kitap özeti - Resmi Tarih Yalanları kitap tanıtımı

  Özeti
  Tarihi ne kadar biliyoruz? Bu soruyu şöyle sormak daha doğru olur. Tarihimizi objektif olarak ne kadar biliyoruz?

  Ders kitaplarında bizlere öğretilen bazı bilgilerin ilerleyen yıllarda ne kadar saçma ve yüzeysel olduğunu öğrendiğimizde hayal kırıklığımız daha da arttı. Çünkü orada öğrendiklerimiz bize yüzde yüz gerçek gibi geliyordu. Ve gerçekleri çarpıtmadan kâğıda dökmek neredeyse imkânsız hale geldi. Herkes kendi ideolojisine uygun bir resmi ideoloji portresi çizmekte bir sakınca görmüyor.

  Ülkemizde son yıllarda tartışılan ve bir türlü neticelendirilmeyen iki konu var: Birisi Kürt sorunu, diğeri Ermeni meselesi. Bu iki konuda herkesin kendine göre bir tarihi ve dolayısıyla ideolojisi var. Herkesin biraz kafa karışıklığı yaşadığı da bir gerçek.

  Resmi Tarih Yalanları tam da bu kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için hazırlandı. Resmi tarih nedir, nasıl yazılır? Devletler niçin kendi ideolojilerine uygun bir tarihe gereksinim duyarlar? Önde gelen tarihçi, gazeteci, aydın ve akademisyenin çalışmalarının bir araya getirildiği bu çalışma resmi tarih, gayri resmi tarih üzerine önemli açılımlar sağlıyor.

  [​IMG]

  Künyesi


  Yayın Yılı: 2010
  3. Hm. Kağıt
  224 sayfa
  13,5x21 cm
  Karton Kapak
  ISBN:9759962289
  Dili: TÜRKÇE
  Yavuz Bahadıroğlu/ Mete Tunçay/ Mustafa Armağan/ Nevval Sevindi/ Prof. Dr. İlber Ortaylı/ Ömer Lütfi Mete/ Mehmet Şevket Eygi/ Avni Özgürel/ Caroline F. Finkel/ Ahmet Sait Akçay/ Berna Kurt
  PROFİL YAYINCILIK
   

Bu Sayfayı Paylaş