Resimli Norton Ghost Programının Kullanımı (Ghost Hakkında Bilmedikleriniz)

'Resimli Program Anlatımı' forumunda UquR tarafından 5 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Resimli Norton Ghost Programının Kullanımı (Ghost Hakkında Bilmedikleriniz) konusu Resimli Norton Ghost Programının Kullanımı (Ghost Hakkında Bilmedikleriniz)

  Bir diskin veya CD'nin içindeki tüm dosyaların, format ve boot sektör bilgileri ile kopyalanmasına (klonlanmasına) imaj almak denir. Disk imajı almakta Norton Ghost, Powerquest Drive Image gibi programlar, CD imajı almak için ise Nero Burning ROM, CDRWin, WinImage gibi programlar yaygın şekilde kullanılır. Diskimizin imajını almak ne işimize yarar diye soranları duyar gibiyim?

  Diyelim tertemiz Windows kurmuşsunuz, tüm donanım sürücülerinizi gerekli olduğunu düşündüğünüz tüm yazılımlarınızı yüklemişsiniz. Belki birkaç saatinizi aldı ama herşey dört dörtlük çalışıyor. Ancak siz uyumsuz shareware programlar, çakışmalar, elektrik kesintileri derken diskinizdeki dosyalar iyice karışacak, birkaç ay, hatta belki birkaç hafta içinde Windows hata mesajları vermeye başlayacak. Windows'u ve yazılımlarınızı baştan kurmak için tekrar saatlerinizi mi vereceksiniz? Norton Ghost gibi bir imaj alma programıyla, her şeyiyle çalışan bir diskin imajını almanız PC konfigürasyonunuza göre 5 ila 40 dakika, geri yüklemiz ise yine o kadar sürer. Yani Windows bozulduğu anda 20-40 dakikada sisteminizi ilk kurulduğu günkü haline getirebilirsiniz.

  Özellikle PC sektöründe profesyonel iş yapanların çok işine yarar. Diyelim, konfigürasyonu birbirinin aynı yüzlerce PC'ye Windows kuracağız, çeşitli yazılımları yükleyeceğiz. Bir kez kurulu bir sistemden disk imajı alıp bunu diğerlerine yüklemek hem 25-50 dakika gibi kısa sürede halledilebilir, hem de güncel yazılımların network üzerinden imaj yükleme desteği vardır; yerinizden kalkmadan tüm sistemleri kısa sürede kurabilirsiniz.
  Peki CD imajları ne işe yarar? Bir Cd'nin tüm içeriğini kopyalamak bazen yeterli gelmeyebilir; örneğin o CD bootable bir CD ise, yani açılış disketi yerine geçip sıfır formatlı bir diske kurulum yapabiliyorsa CD içindeki klasörleri kopyalamak çözüm olmaz. Bu iş için CD yazma yazılımınızın CD Copy işlevini kullanarak CD'den CD'ye kopyalama yaparsınız; işte bu da bir imaj koplayamadır.


  1. Norton Ghost'u PC'nize kurdunuz. Disket sürücünüze boş bir disket takıp Programlar/Norton Ghost menüsünden Norton Ghost Boot Wizard'ı çalıştırın. bu program Ghost sistem açılış (boot) disketleri yaratmak için. Programı çalıştırınca karşınıza 3 seçenek çıkacak. Bizim işimiz "Standart Boot Disk With LPT and USP Supporyt" ile. Bunu seçip Next düğmesine tıklayın.
  2. Yeni ekranda "USP support" ve "LPT support" seçenekleri var. Bu seçenekler, sisteminizi USB Bridge adı verilen kabloyla USB port'undan veya "laplink" kablosuda denen paralel kablo ile paralel port'tan başka sisteme bağlanmışsanız ve bu bağlantılar üzerinden diskinizin imajını ikinci bir PC'ye almak istiyorsanız işe yarar.Böyle bir bağlantınız yoksa açılış disketi boşu boşuna bu bağlantıları arar ve bulunamadığını söyler.Yani USB veya LPT (paralel port) üzerinden ikinci bir PC'ye bağlantınız yoksa bu seçenekleri işaretlemeden Next düğmesine tıklayın.
  3. Sonraki üç ekranda da Next düğmelerine tıkladığınızda disket sürücünüzdeki disketi formatlamak için bir pencere açılacak. Start (Başlat) düğmesi ile disketi formatlayın. İşlem bitincede Close (Kapat) düğmesine tıklayın. Hemen ardından Ghost başlangıç disketi oluşturacak. Finish düğmesi ile Boot Wizard'ı kapayın.

  Şimdi sisteminizi, oluşturduğunuz disketle açın. Norton Ghost DOS ortamında açılacak. Fareniz bu ekranda çalışmayabilir; fare çalışmıyorsa klavye tuişları ile ilerlemeniz; düğmelere tıklamak için Alt tuşunu basılı tutarak düğme üzerine altı çizgili harfe klavyeden basmanız, diyalog kutularındaki alanlar arasında gezinmek için tab düğmesini kullanmanız gerekecek.

  Herhangi bir tuşa basınız.
  [​IMG]
  Local – Partition - To Image yi seçiniz.
  [​IMG]
  OK u tıklayınız.
  [​IMG]
  Hardiskin hangi bölümünü paketlemek istiyorsanız seçip OK u tıklayın.
  [​IMG]
  Paket dosyasının kaydedeceği yeri seçip File name: in önündeki boşluğa dosya ismini yazıp OPEN ı tıklayın..
  [​IMG]
  Burada paketin şeklini soruyor, Paketin sıkıştırılmasını istiyorsanız High i seçiniz. Sonra Yes i seçiniz.
  Bitince Contine yi tıklayın

  [​IMG]

  artık ileride ihtiyacınız olan sisteminizin yedeğini aldınızve tek yapmanız gereken bilgisayarınızın çökmesini beklemek


  İMAJI GERİ YÜKLEMEK

  Norton Ghost ile aldığınız imajın soyadı GHO oluyor. Bu imajı olduğu gibi geri yüklemeyi anlatmadan önce, Windows altında kurmuş olduğunuz Ghost sayesinde bu GHO dosyası üzerine çift tıklayarak içindeki klasör ve dosyalara bakabileceğinizi, istediğiniz klasör ve dosyaları sürükleyip bırakarak diskinize aktarabileceğinizi söyleyelim.
  İmaj dosyasını ikinci diskinize veya partisyonunuza kaydettiyseniz, imajı geri yüklemek oldukça basit arabirime de artık aşinasınız. İmajı geri yüklemek için önce yüklediğiniz sürücüyü güzelce formatlayın. Sistemi yine Ghost Standart Boot disketi ile açın

  Herhangi bir tuşa basınız.
  [​IMG]
  Local – Partition – from Image yi tıklayın.
  [​IMG]
  Paket dosyasının yerini bulup tıklayın.
  [​IMG]
  Gelen iki ekranda Ok i seçin
  Paketin hangi bölüme açılmasını istiyorsanız, o bölümü seçip OK ı tıklayınız. (Tek seçenek de olabilir)

  [​IMG]
  Eski bölümün üzerinemi diye son bir seçenek sorulacak. Siz Yes i seçiniz.
  Bitince Restart Computer i tıklayın

  [​IMG]

  bütün işlem bu kadar.<h4>Kısaca Özetlemek Gerekirse

  Bilgisayarınıza windows u kurdunuz, donanımları tanıttınız, Office yüklediniz, winamp, winzip ve tüm ihtiyacınız olan programları kurdunuz ancak yanlış kullanım hatası sonucunda veya virüs, trojan vb. nedenlerden dolayı bilgisayar formatlıyorsanız ghost proğramını şiddetle tavsiye ederim. Bütün kurulum işlemlerini yaptıktan sonra harddiskin tamamını veya bir windowsu kurduğunuz bölümün yedeğini alıyorsunuz. Olduya bilgisayarınız ağırlaştı veya çöktü aldığınız yedeği açmak tam çok az zamanınızı alır, zahmetsizce Bilgisayarınız yeni kurulmuş gibi olur.

  [​IMG]
  (Not : İlk üç seçenekte İkinci bir hard disk olmalı)

  1- Hard diskten - hard diske kopyalama yapmak istersek
  Bunun için : Local / Disk / To Disk seçilmeli

  2- Hard diski yedeklemek istersek
  Bunun için : Local / Disk / To Image seçilmeli

  3- Yedeklediğimiz bilgileri geri açmak istersek
  Bunu için : Local / Disk / From Image seçilmeli

  [​IMG]

  4- Partition'dan - partition'a kopyalama
  Bunun için : Local / Partition / To Partition seçilmeli

  5- Partition'ı yedeklemek istersek
  Bunun için : Local / Partition / To Image seçilmeli

  6- Yedeklediğimiz bilgiyi Partition'a açmak istersek
  Bunun için : Local / Partition / From Image seçilmeliGhost Programı ile Imaj Kopyalama (broadcast Tekniği)

  Çoklu bilgisayarların kurulumunda, disklerin üzerine işletim sistemlerini klasik yöntemlerle kurma çok zaman alıcı ve uğraştırıcı olduğu için hazırlanan bir prototip ile diskin imajı alınıp çoğaltma yöntemine başvurulmuştur. Bu işlem için Ghost programı kullanılmaktadır. Ghost programının Server ve Client olmak üzere iki sürümü bulunmaktadır. Ağ üzerinden yapılacak imaj kurulumunda Ghost programının desteklediği broadcast metoduyla client bulma yöntemi kullanılacaktır. Önce Ghost Server çalıştırılır ve clientlardan istek bekleyecek şekilde ayarlanır. Daha sonra imajın kopyalanacağı clientlar hazırlanır ve broadcast metodu ile server’a istek gönderilir. Son olarak kopyalama yapılacak tüm clientlar hazır olunca imaj dosyası transferi başlatılır. Bunun için aşağıdaki adımları gerçekleştirin.
  Bu işlem tahmin ediyorum bir çok yerde kullanılacak.

  1. GhostServer programı kurulu olan bilgisayarda GhostSrv.EXE dosyasını çalıştırın.
  [​IMG]
  2. Karşınıza yukarıda görülen şekildeki gibi bir ekran gelecektir.

  3. Bu Ekranda Session Name için herhangi bir isim yazınız.

  4. Load To Clients seçeneğini seçin.

  5. Image File ‘ın karşısındaki kutuya yükleme yapacağınız imaj dosyasının path’ini yazınız veya tanımlayınız.

  6. Disk seçeneğini seçin.

  7. Client Count karşısına hazırlayacağınız bilgisayar sayısını yazınız.

  8. Accept Clients tuşuna basarak imaj kopyalanacak PC’lerin başına geçiniz.​


  </h4>
   
 2. UquR

  UquR Üye

  Ghost Client Programının Çalıştırılması

  1) İmajın kopyalanacağı bilgisayara GhostClient disketini takınız ve bilgisayarı açınız. Gerekli başlangıç dosyaları yüklendikten sonra karşınıza GhostClient programı gelecektir.

  [​IMG]

  2) Gelen tanıtım ekranını OK tuşuna basarak geçiniz.

  3) Ghost programı otomatik olarak başladıktan sonra Multicasting menüsünü seçiniz.

  Eğer Multicasting menusu etkin değil ise sorun var demektir. Böyle bir durum bir kaç sebeple olabilir:
  - Ethernet kartının MAC ID’si okunamamış olabilir. Client disketi takılıp makina açılırken Ghost programı çalıştırılmadan önce ethernet kartı tanıtılır ve Netbind çalıştırılır. Netbind çalıştığında “ethernet adres=FFFFFFFF” şeklinde bir satır ile karşılaşılırsa bu ethernet MAC ID’si okunamamış demektir.
  - Ethernet kartında sorun olabilir.
  Bu durumda makinayı kapatıp, Client Disketi ile tekrar açın.

  [​IMG]

  4) Multicasting menüsünü seçtikten sonra karşınıza gelen kutuya biraz evvel GhostSrv programında Session Name kutusuna yazdığınız session isminin aynısını yazınız ve OK tuşuna basınız.

  [​IMG]

  5) Eğer Ağınızda bir sorun yoksa , bir ip çakışması olmamışsa ve kurulacak bilgisayar ile GhostSrv yüklü bilgisayar aynı subnet içinde ise karşınıza sizin lokal disklerinizin çeşitli özellikleriyle beraber sıralı olduğu bir menü gelir. Bu menüde Image Copy yapmak istediğiniz alanı seçmenizi istenir. Burada uygun lokal diski seçerek devam edin.

  [​IMG]

  6) Eğer seçtiğiniz disk ile kopyalamak istediğiniz image dosyası uygun boyutta ise seçtiğiniz lokal diskin dosya sistemi yapısıyla ilgili bir bölüm karşınıza gelecektir. Burada OK tuşuna basarak devam ediniz.

  [​IMG]

  Uyarı: Eğer diskiniz partionlara bölünmüş ise bu ekranda partion bilgilerini de göreceksiniz. Bu durumda istediğiniz ilk partionı seçerek OK tuşuna basınız.

  7) Son olarak eğer yaptığınız her şeyden eminseniz YES tuşuna basarak yükleme işlemi için GhostSrv sunucu programına hazır olduğunuzu bildiriniz.

  [​IMG]

  8) YES tuşuna bastıktan sonra ekranın sol alt köşesinde “Waiting for Multicast session to start…” şeklinde bir yazı yazacak ve kurulacak bilgisayar sizin kuruluma başla emrinizi bekleyecektir. Aynı zamanda GhostSrv programı siz YES tuşuna bastıktan kurulum yapılan bilgisayarın ip numarasını aşağıdaki şekilde anlayacak ve sizin kurulumu başlatmanızı bekleyecektir.

  [​IMG]

  9) Kurulacak her bilgisayar için 1. Adıma geri dönünüz.

  10) GhostSrv ekranında belirttiğiniz sayıda bilgisayar Ghost Client disketi ile açıldıktan sonra yükleme işlemi otomatik olarak başlar. Eğer belirttiğiniz sayıdan az bilgisayara yükleme yapacaksanız SEND tuşuna basıp yükleme işlemini başlatın.

  [​IMG]

  11) Yükleme bittiğinde sunucu makinede aşağıdaki şekilde bir uyarı karşınıza çıkacaktır. OK tuşuna basarak işlemi onaylayın. Kurulan makinelerde ise “Clone Completed Succesfully” mesaj kutusunu görüp Reset Computer seçeneği ile makineleri sırayla resetleyin.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Resimli Norton Ghost Forum Tarih
Norton Ghost Boot CD Oluşturmak (Resimli Anlatım) Resimli Program Anlatımı 25 Nisan 2009
Norton Ghost 2003 ile Sistem Yedekleme (Resimli Anlatım) Resimli Program Anlatımı 10 Mart 2009
Norton Ghost Kullanımı ( Resimli Anlatım ) Nasıl Kullanılır Resimli Program Anlatımı 2 Mart 2009
Symantec Norton Ghost 14.0 Kurulumu ve Resimli Anlatımı ( Görsel Anlatım) Resimli Program Anlatımı 17 Ocak 2009
Hayırlı Cumalar resimli mesajlar paylaş Dini Resimler 26 Haziran 2015

Bu Sayfayı Paylaş