Resim sanatı

'El Sanatları' forumunda Dine tarafından 3 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Resim sanatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Bugüne kadar bulunmuş ilk resimler, mağara duvarlarına çizilmiş hayvan resimleri, av sahneleri ve gene mağara duvarlarına basılmış el izleridir. Bunlar, insanoğlunun soyut düşünme yeteneğini bu dönemlerde bile geliştirmiş olduğunu ispatladıkları için ayrıca değer taşırlar.Teknoloji geliştikçe resim yapmakta kullanılan malzemeler de gelişmiş, bitki yağlarıyla elde edilen ve öylece kullanılan pigmentlerin yerini sentetik pigmentlerle yapılmış, sağlığa daha az zararlı, daha kalıcı, kullanımı daha kolay boyalar almıştır. Tarih boyunca duvarlara, taşa, tahtaya, deriye, metallere, kumaşlara, kanvasa, kağıda (ve çeşitlerine), cama, sentetik malzemelere resim yapılmıştır.
  İçerik açısından bilinen ilk resim örneklerinin kötü ruhları uzak tutmak, bereket getirmek gibi dini inançlarla yapılmış oldukları tahmin edilir. Mısır, Çin ve Hindistan’da M.Ö. yapılmış resimler, gündelik hayatı betimlerler, hikayeler anlatırlar ve kılavuz nitelikleri taşırlar.
  Batı resmi, milattan sonra dini konuları sembolik bir şekilde resmetmeye odaklanmıştır ancak figürler hareketsiz, kompozisyonlar ise kuralcıdır. Rönesanstan sonra dini konuların dışına çıkılmaya başlanmış, ressamlar eserlerine vermek istedikleri anlamlara göre nüanslar katmaya başlamışlardır. Rönesans ile canlanan ve doğayı inceleyerek, detaylı şekilde, olduğu gibi resmetme arzusu perspektif tekniğinin geliştirilmesine yol açmıştır. Leonardo da Vinci’nin anatomi analizleri eşsizdir.
  İslam dini, Allah yaratılarını taklit etmeyi insanoğluna yasakladığı için İslami resimler 18. Yüzyılın ortalarına kadar, daha çok soyut desenler ve yazının şekillendirilmesi Hat sanatı, Ebru ve minyatür ile sınırlı kalmıştır.
  1860-1869 döneminde, Paris’te Gerome’un öğrencisi olan Osman Hamdi Bey, ülkesine döndükten sonra gerçekleştirdiği yapıtlar ve Sanayii Nefise Mektebi’ni kurmasıyla birlikte, resim sanatı Doğu toplumlarında yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüzde, dünya resim tarihinin önemli bir parçası olarak kabul edilen pek çok Türk ressam bulunmaktadır.
  1880′lerde, kimine göre Tonalizm, kimine göre Sembolizm akımlarıyla başlayan modern resim, konusunu avam insanda, onun gündelik yaşamında, psikolojisinde bulur. Kompozisyon, ışık, renk, çizgi, perspektif konularında konmus kurallari yıkma, özgürleşme arzusu öne çıkar.
  1945′lerde ortaya çıkan Soyut Ekspresyonizm akımı ile resim sanatı, tamamen insanın iç dünyasına inerek somut dünyadan, kurallardan ve kalıplardan uzaklaşır; mutlak gerçeği arar, böyle bir şey olmadığına karar verir ve Fluxus akımından sonra kendini kavramsal sanata bırakır. Artık resim, sadece bir soru haline gelmiştir ve hemen hemen daima daha büyük bir bütünün ufak bir parçasını oluşturmaktadır (bkz. Enstalasyon).
  Bugün, resmin (ve sanatın) öldüğü iddialarına rağmen günümüz yaşam şekline uygun bir “çok kültürlülük” egemenlik sürmektedir.
  Resim Oluşturmakta Kullanılan Araçlar
  Biçimsel Öğeler
  -Kompozisyon
  -Doluluk-Boşluk oranı
  - Renk
  Plastik Öğeler
  - Leke
  - Çizgi
  - Şekil
  - Renk
  - Değer (Renk değeri/Ton)
  - Doku
  - Doluluk-Boşluk oranı
  - RİTİM
  - DENGE
  Grafik Yöntemler
  -İzleyicinin gözünü resim yüzeyinde dolaştırmak
  - Kompozisyon ve elemanlarda denge sağlamak
  - Pozitif-Negatif; tüm boşluğu gözönünde bulundurma

  Grafik Araçlar;

  - Formların Geometrisi(küp-üçgen-kare-dikey çigi-yatay çizgi vb.)
  - Bakış açısı (Lineer Perspektif, Espas, iki boyutluluk)
  - Düz çizgiler/Eğriler
  - Proporsiyon/diziliş ve plan
  Resim TeknikleriBu teknikler akrilik, guaj, yağlıboya, suluboya, pastel boya için uygundur;
  teknikler farklı malzemelerle veya karışık teknik olarak kullanılabilir.

  -Islak boya üstüne ıslak boya kullanma
  - Kurumuş boya üstüne ıslak boya kullanma
  - Alla Prima
  - Bölüm bölüm çalışma
  - Katmanlı çalışma
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Resim sanatı Forum Tarih
Yeni Hat Sanatı İslami Resimleri Dini Resimler 18 Mart 2011
Uygurlarda Resim Sanatının Özellikleri - Uygurlarda Resim Sanatı Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 26 Şubat 2011
Osmanlı Minyatür Sanatı hakkında bilgi ve minyatür resimleri Tarihi Bilgiler 21 Şubat 2011
Grafiti nedir - Graffiti Resim Sanatı Grafik ve 3D Tasarım 23 Ocak 2011
Cumhuriyet Sonrası Türk Resim Sanatı Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş