Resident Evil 5 (X-Box 360) Ön İnceleme

'Ps2 Ps3 Ve Tüm Oyun Konsolları' forumunda HiTMaN47 tarafından 16 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. HiTMaN47

  HiTMaN47 Üye

  Resident Evil 5 (X-Box 360) Ön İnceleme konusu Resident Evil 5 (X-Box 360) Ön İnceleme

  [​IMG]
  Raccoon sokaklarından Afrika çöllerine

  Virüs bu sefer yeni nesle sıçradı
  Capcom’un en önemli oyunlarından birisi olarak gösterilen Resident Evil 5, Xbox 360 ve Playstation 3 platformları için 2008 yılı sonu veya 2009 yılı başlarında oyun severlerle buluşmak için gün sayıyor. Oyunun en büyük özelliği ise, yeni nesil konsollarda olağanüstü grafik tasarımlarıyla zirveye yerleşeceği konusunda Capcom’un garanti vermesi. Gerçeğe yakın grafikleri, hikayesi, atmosferi ve karakterleri oyunu bir hayli güzel gösterecek şeklinde iddialı sözleri de var.

  Yayıncı firma oyunu ilk olarak Xbox 360 konsolu için çıkartılacağını duyurmuştu. Bu duyuru, oyunun ve daha çok Playstation fanatikleri tarafından oldukça tepkiyle karşılandı. Capcom, gelen bu tepkiler doğrultusunda beşinci serinin her iki platforma da çıkartılacağı müjdesini vermek zorunda kaldı. Bu bir taktik miydi, yoksa ekonomik yönden yapılmış mali bir strateji miydi? Capcom’u zaten herkes tanıyor ve biliyor, bu konular üzerinde detaylı bir açıklama yapmaya gerek yok sanırım.

  Yapımcı Jun Takeuchi, kendisine yöneltilen oyun hakkındaki bazı sorularda açık bir kapı bırakarak Resident Evil 5 bölümünde onlıne özelliklerin bulunabileceğini, fakat bu konu hakkında konuşmak istemediğini de kendisiyle yapılan birçok röportajında belirtmiştir.

  Hayal görmeye hazırlıklı olun

  Yapımda tanıdık bir yüz olan Chris Redfield ana karakter olarak bu seride karşımıza çıkacak, Chris’i daha önceki serilerde olmayan çevreyle etkileşim içinde olabilecek bir ortamda görmeye hazırlıklı olun, örnek olarak hikaye çok sıcak bir bölgede geçiyor (Afrika). Bu yüzden aşırı derecede sıcağa maruz kaldığında halüsinasyon ve hayaller görmeye başlayacak, bunun haricinde Chris’in gözleri karanlık ve aydınlık arasındaki geçişlerdeki ortama direk alışabilmesi için bir hayli zorlanacak. Karanlık bir yerden aydınlık bir yere ani çıkışlar veya aydınlık bir yerden karanlık yerlere ani geçişler sırasında anlık görme bozuklukları yaşayacak. Tabii yaşanacak bu geçici körlük oyuna korku ve heyecan da katabilecek, kısa sürelide olsa etrafınızda neler olup bittiğini göremeyecek ve ateş edemeyeceksiniz.
  [​IMG]
  10 yılı aşkın süredir devam eden bir hikaye ve bu hikayede bir çok bilinmeyen de Chris Redfield tarafından bu bölümde aydınlığa çıkartılacak, kendisi hakkında ve diğer karakterler hakkında öğrenilmesi gereken detaylarda su yüzüne çıkmış olacak. Chris’in yanı sıra oyunda kesinlikle bir bayan karakter olacak ama Capcom bu karakter konusunda hala kesin bir açıklama yapmadı. Çıkmasına az bir zaman kala bu bayan karakterimizi de öğrenmiş olacağız, gelen bilgiler bu doğrultuda.

  Bu sefer karşımıza nasıl bir düşman çıkacak?
  Oyundaki düşmanlarımız hakkında detaylara gelirsek eğer, diğer serilerde karşımıza çıkan düşmanlardan daha akıllıları bizleri bekliyor. Kötü güçlerin kontrolünde insana benzeyen yeni bir şeytanla karşı karşıyayız, bunu söyleyebilirim. Bu sefer karşınızda ne zombiler ne de dördüncü seride sizleri bir hayli zorlayan Ganado’lar olacak, zombilerden ve Ganado’dan daha çok farklı bir türle yaşam mücadelesi vermeye hazırlıklı olmalısınız. Takeuchi’nin deyimiyle oyun genelde tarz olarak üçüncü şahıs görünümünde olacak, yani Chris ekranın sol köşesinde gözükecek ve Resident Evil 4 serisindeki eksik kalan yeni evrimlerde bu oyuna yansıtılmış olacak, oyuncuları çeken ve gaza getiren güzel içerikli bir oyun da geliyor diyebiliriz.

  Aslında birçok oyuncu Resident Evil’ı oynuyor. Bu efsane hakkında ne kadar bilgiye ve detaya sahipsiniz, kendinize bu soruyu hiç sordunuz mu acaba? Hikayesi, karakterleri, ölümcül biyolojik silahları, düşmanlarınızı ve dostlarınızı tanıyor musunuz? Beşinci seriye kadar gelen hikayeyi ve detayları kısa da olsa öğrenmek istiyorsanız, yazının devamını da okumanızı tavsiye ediyorum. Oyuna başlarken gelinen son nokta nedir? Hikayede geçen bazı önemli yerleri hatırlamanızda fayda var sanırım.

  Resident Evil efsanesi nasıl başladı?

  Lord Ozwell E.Spencer, Dr.James Marcus, Sir Edward Ashford; bu üç adamın bir araya gelmesiyle Resident Evil efsanesi de başlamış oluyor. Aynı üniversiteden mezun olduktan sonra büyük hayallerini gerçekleştirmek için bir araya geldiler. En büyük amaçları biyolojik silahlar yaratan büyük bir şirket kurmaktı, işe ilk olarak şirketin adını koyarak başladılar “Umbrella”.

  Şirketin gizli yürütülen çalışmalarında (Progenitor) ATA virüsü bulundu ve bu virüs Dr.James Marcus’un özel olarak üzerinde çalıştığı ve deneyler yaptığı sülük DNA’sı ile birleştirilince İnsanlığın korkulu rüyası haline gelen korkunç virüste ortaya çıkmış oldu, evet bu virüs T-Virüsü adı altında yaratılmış oldu.

  Edward Ashford’un, erken gelen ölümüyle şirketin bütün yükü, takımın beyin adamı olan Spencer’a kalmıştı. Spencer şirkete maddi açıdan en büyük desteği sağlayan kişiydi, bu yüzden şirket yönetimindeki ağırlığı, diğer ortaklarından birisi olan Dr.James Marcus’a karşı daha çok ağır basıyordu. Marcus’un yapmak istediği ise başarıya ulaşılmış büyük bir proje ile şirketin başına geçmekti.

  İki adamın bu hırsı hem kendilerine, hem Umbrella’ya hem de tüm insanlığa pahalıya patladı. İşte hikayemiz bu şekilde başlamış oluyor. Umbrella’nın gerçek amacı gizli olarak yürüttüğü bu projelerini biyolojik silahlar yaratarak tüm Dünya’ya adını duyurmaktı.

  Spencer, şirketin bu çalışmalarını herkesten gizli olarak yürütmek için bir yer seçti. Bu yerin adı Raccoon’du. Raccoon şehrine yakın olan ormanlık bir bölgede büyük bir konak yaptırdı ve bu konağın altında gizli laboratuarların olduğu ve şehrin her tarafına ulaşılabilen tesisler inşa ettirdi. Böylece gerçek amacına ulaşmak için, uzun yıllar süren deneyler ve projeler sayesinde, zaman evrimini Spencer konağında başlatmış oldu. Tabii bu tesisler sadece Raccoon şehriyle sabit kalmadı. Dünya’nın dört bir yanında Umbrella’ya ait birçok tesis kuruldu.

  Şirket deneysel çalışmalarında birçok biyolojik silah yarattı, ama bir türlü istediği sonuca ulaşamadı. Başarısızlığın en büyük nedeni ise yarattığı bu korkunç silahları bir türlü kontrol edemeyişinden kaynaklanıyordu. Nihayetinde korkulan oldu ve T-Virüsü Raccoon şehrine yayılarak tüm insanları zombi yaptı. Hükümet yaşanan kaosa son vermek için olaya el koydu. Raccoon şehri nükler silahlarla tamamen yok edildi. Umbrella şirketine ait tüm faaliyetler durduruldu ve bütün tesisleri kapatıldı.

  Hikaye bitti mi? Yoksa yeniden mi başlıyor?
  Umbrella’nın kuruluşundan çöküşüne kadar hikayede birçok olaylar yaşandı. Ana bulgu biyolojik silahlar yaratmaktı ve yaratıldı da, fakat son noktaya gelene kadar çok insan öldü. Şirketin tamamen yok olması, bundan sonra tekrar harekete geçirilmesi için bazı güçler kendini göstermeye başladı. Hikayenin başından sonuna kadar içinde olan bir karakter vardı. Bu karakter Albert Wesker’dı. Umbrella’yı tekrar diriltmek ve başına geçmek için hikayede birçok olayın başlamasına sebep oldu. Özel ve profesyonel insanlardan kurulu S.T.A.R.S birliğini yarattı. Kendi yarattığı bu birliği, gene kendi yarattığı dramatik olayların içine soktu, birçoğunun ölümüne, birçoğunun da kendisine düşman olmasını sağladı. Umbrella’nın yok olmasındaki en büyük sebeplerden bir tanesi de S.T.A.R.S birliğinden hayatta kalmayı başaranların olmasıydı. Böylece geriye kalanlar, şirketin sonunu hazırladı hem de yarım kalan faaliyetlerini durdurmak için Anti-Umbrella ekibini kurmuş oldu.

  Ekipten geriye kalanlar, hikayede olan insanlar hepsini tanıyorsunuz zaten. Chris Redfield, Jill Valentine, Barry Burton, Rebecca Chambers, ekip haricinde Resident Evil 2 ve 4. serisinden tanıdığınız Leon Scatt Kennedy, Chris Redfield’in kız kardeşi Claire Redfield ve Nemesis serisinden tanıdığınız Carlos Oliviera’dır.

  Hikaye temelinde bu karakterlerin üzerine kuruldu ve kısaca onların başlarından geçenler anlatıldı. Bu ana karakterlerin karşısında başından sonuna kadar Umbrella şirketi, Albert Wesker, Ada Wong ve adı bilinmeyen gizli bir şirket sürekli olarak yer aldı. Anlatılan ve adı geçen biyolojik silahlara sahip olan tüm Dünya’ya da sahip olacaktı.
  [​IMG]

  Biyolojik Silahlar

  T- Virüsü (Tyrant Virüsü)

  En çok adını duyduğumuz virüs, zombilerin yaratılmasındaki en büyük etkenlerden bir tanesi.

  G-Virüsü

  Dr.William Birkin tarafından yaratılan bir başka biyolojik silah, Resident Evil 2 serisinde karşımıza çıkıyor.

  T-Veronica Virüsü

  Alexia Ashford tarafından bulunan ve Code Veronica serisinde karşımıza çıkan bir virüs

  Bilinmeyen Virüs

  Albert Wesker’in vücudun da taşıdığı ve ona insanüstü güçler sağlayan bir virüs

  Plagas Paraziti

  Ölümcül virüslerin haricinde, dördüncü seride karşımıza çıkan en önemli silahlardan bir tanesi Plagas Paraziti. Bu parazitle kontrol edilemeyen biyolojik silahlar kontrol altına alınabilecek

  Dört tane ölümcül virüs ve Plagas paraziti, işte bu biyolojik silahlara sahip olan, hepsini birleştirip istenilen gücü elde etmiş olacak.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Resident Evil 360) Forum Tarih
Resident Evil 5 Pc Oyunu Hileleri Oyun Hileleri 23 Haziran 2011
Resident Evil: Afterlife Soundtrack 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 1 Ekim 2010
Resident Evil: Degeneration N-Gage 2.0 Oyunu N-Gage & Os9x Oyunları 5 Ağustos 2010
Resident Evil 5 oyunu Hilesi Oyun Hileleri 1 Ağustos 2010
Resident Evil Outbreak - Tam Çözüm Oyunların Tam Çözümü 30 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş