Renklerin üzerimizdeki inanılmaz etkisi

'Psikoloji' forumunda DilzaR tarafından 7 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Renklerin üzerimizdeki inanılmaz etkisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Beyninizi geliştirmek için bakmanız gerekenler...

  [​IMG]


  Beyin geliştirmenin ve fiziksel olarak kendini iyi hissetmenin yolunun güzel ve renkli şeylere bakmaktan geçtiği anlaşıldı. İngiltere’deki Essex Üniversitesi araştırmacıları, renklerin hafızamız, zihinsel çeviklik, tepki zamanı ve hatta fiziksel gücümüz üzerinde etkili olduğunu saptadı.

  GÖKKUŞAĞININ ETKİSİ

  Canlı resimler gösterilen deneklerin zihinsel çeviklik testlerinde, cansız, donuk gri renk gösterilenlere göre yüzde 25 oranında daha başarılı oldukları ortaya çıktı. Ayrıca el-göz koordinasyonunun yüzde 20, fiziksel çevikliğin ise yüzde 9 oranında geliştiği saptandı. 5 dakika kadar gökkuşağı renklerine bakmanın ise zihni keskinleştirdiği ortaya çıktı.

  KIRMIZI GÜVEN ARTIRIYOR

  Bilim adamları canlı kırmızının güveni artırdığını, depresyonu ortadan kaldırabildiğini ayrıca mavinin sakinleştirici etkisinin bulunduğunu kanıtladılar.

  KASVET VE GRİ İLİŞKİSİ

  Araştırma sonuçları ayrıca insanların kış aylarını neden bunaltıcı bulduklarını ve neden kış aylarında depresyon gibi hastalıkların arttığına da yanıt getiriyor. Nörolog Dr David Lewis, kasvetli kış günlerinin insanlar üzerinde ciddi olumsuz etkilerinin bulunduğunu ve gri bir havanın kendimizi kötü hissetmemizin en büyük nedenlerinden biri olduğunu söylüyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Renklerin üzerimizdeki inanılmaz Forum Tarih
Renklerin Anlamları Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 21 Aralık 2013
Toprak Renklerinin Oluşumunu Etkileyen Faktörler Nelerdir Doğa ve Bitkiler 31 Mart 2012
Işığın Renklerine Ayrılması Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 17 Aralık 2011
Renklerin Anlamları, Renklerin Dili Seviyeli-Ciddi Konular 30 Kasım 2011
Trafik Lambası Üzerindeki Renklerin Yayalar ve Araçlar Üzerindeki Etkisi Nedir Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 5 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş