Rene Coty Kimdir - Rene Coty Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Rene Coty Kimdir - Rene Coty Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rene Coty Kimdir - Rene Coty Resimleri - Rene Coty Biyografisi - Avukat Rene Coty  René Jules-Gustave Coty (d. 20 Mart 1882, Le Havre - ö. 22 Kasım 1962, Le Havre) Fransız avukat, siyasetçi ve hukukçu. Fransa'da Dördüncü Cumhuriyet'in son cumhurbaşkanı.

  [​IMG]

  Felsefe ve hukuk öğrenimi gördükten sonra siyasete atıldı. 1923'te Temsilciler Meclisi'ne seçildi. Mecliste Sol Cumhuriyetçilerin yanında yer aldı ve özellikle ticari gemicilik ve hükümet reformu konularıyla ilgilendi.

  Aralık 1930'da kısa bir süre içişleri bakanlığı müsteşarı olarak görev yaptıktan sonra, Senato'ya girmek için Meclis'ten ayrıldı. II. Dünya Savaşı sırasında arka planda kaldı. 1945'te yeniden milletvekili seçildi. Ertesi yıl Robert Schumann'ın hükümetinde imar ve kentleşme bakanı oldu. Daha sonra Senato'ya geri döndü ve 23 Aralık 1953'te 13. tur sonunda cumhurbaşkanı seçilinceye değin Senato başkan yardımcılığı yaptı.

  Görevinin gereklerini yerine getirmekle birlikte, siyasi gelişmeleri yönlendirmede önceki cumhurbaşkanı Vincent Auriol kadar başarılı olamadı. Mayıs 1958'de ortaya çıkan bunalım sırasında istifa tehdidinde bulunması, General Charles de Gaulle'ün başbakan seçilmesine zemin hazırladı. 8 Ocak 1959'da yerini Beşinci Cumhuriyet'in ilk cumhurbaşkanı olan de Gaulle bıraktı.
   

Bu Sayfayı Paylaş