Renault'tan Clio açıklaması

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Mavi_Sema tarafından 13 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Renault'tan Clio açıklaması konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Renault'dan yapılan yazılı açıklamada, Fransa'nın Renault Grubunun ana yerleşim merkezi olduğu, Grubun otomobillerinin yüzde 25'inin Fransa'da üretildiği, Grubun endüstriyel katma değerinin yüzde 55'inin Fransa'da elde edildiği ve bu ülkede yüksek katma değerli modeller ürettiği belirtildi.
  Grubun toplam çalışanlarının yüzde 45'inin Fransa'da bulunduğu, mühendislik harcamalarının yüzde 86'sının Fransa'da gerçekleştiği, satın almaların yüzde 42'sinin Fransa'da yerleşik imalatçı ve tedarikçilerden yapıldığına işaret edilen açıklamada, Renault'un toplam cirosunun yüzde 32'sini yine Fransa'da gerçekleştirdiği vurgulandı.
  Açıklamada, 2009 yılında binek otomobil ve ticari araç toplam otomobil pazarından yüzde 26 pay alan Renault'un Fransa'nın lider markası olduğunun altı çizilerek, 2008 yılı Eylül ayında Renault Başkanı Carlos Ghosn'un Fransa'daki araç montaj fabrikalarının tamamını muhafaza etmeyi taahhüt ettiği, bu vesileyle Sandouville fabrikasında yeni bir ticari araç ile Flins'de bir elektrikli aracın da üretime alınacağını açıkladığı hatırlatıldı.
  Renault'un geçtiğimiz yıl Clio modelinin üretim merkezlerinden biri olan Flins'te 140 bin adetin üzerinde Clio 2 ve 3 ürettiği anımsatılan açıklamada, 5 Kasım 2009 günü Fransa Sanayi Bakanı M. Estrosi'nin ziyareti sırasında Carlos Ghosn tarafından açıklandığı gibi, Flins fabrikasının elektrikli araçlarda Renault'un Fransa'daki mükemmellik üssü olacağı, elektrikli Zoe ZE, bir batarya fabrikası ve bir geri dönüşüm merkezi ile fabrikanın gelecekteki faaliyetlerinin garanti altına alındığı belirtildi.
  ''FLINS, ELEKTRİKLİ ARAÇ BÖLÜMÜNÜN AĞIRLIK MERKEZİ OLACAK''
  Carlos Ghosn'un Flins fabrikasının geleceğinin büyük ölçüde güvence altında olduğunu söylediği kaydedilen açıklamada, Flins'in fabrikada aşamalı olarak klasik termik araç üretim faaliyetinin yerini alacak olan elektrikli araç bölümünün ağırlık merkezi olacağı vurgulandı.
  Açıklamada, ''Carlos Ghosn'un belirtmiş olduğu ettiği gibi, Flins'te elektrikli araç üretimi fabrika kapasitesini tamamen dolduruncaya kadar Clio üretimi devam edecek'' denildi.
  2012 yılında satışa sunulacak olan elektrikli araç Zoe'nin üretiminin Flins'te Eylül 2011'de başlamasıyla birlikte, fabrikanın 2015 yılında Renault elektrikli araçlarının yüzde 60'ından fazlasını üretmesinin beklendiği kaydedilen açıklamada, buna bir de CEA ve FSI ile işbirliği halinde bir batarya üretim fabrikasının ve bir geri dönüşüm merkezinin kurulmasının eklendiği ifade edildi.
  Açıklamada, Renault'un araştırma ve mühendislik merkezi Technocentre'ın yanı sıra, iki montaj fabrikası (Flins ve Maubeuge), bir yenilikçi batarya üretim faaliyeti (Flins) ile Fransa'yı elektrikli araç faaliyetinin ana üssü olarak konumlandırdığı vurgulandı.
  CLIO'NUN YENİLENMESİ...
  Clio'nun yenilenmesine ilişkin ise açıklamada, bugün Clio 3 modelinin Fransa'da, Türkiye'de ve İspanya'da üretildiği, 1997 yılında ilk pazara sunulduğunda bile Clio 1'in Avrupa'da 6 farklı fabrikada üretiminin yapıldığı hatırlatıldı.
  Açıklamada, ''Clio'nun 2013'te yenilenmesi ile ilgili olarak halen birkaç farklı senaryo inceleme aşamasında olup, bugün için alınmış hiçbir karar bulunmuyor. Bir aracın rekabet gücü, ticari başarısını sağlamada temel unsurlardan biridir. Dolayısıyla, rekabet gücü endüstriyel tahsis kararlarında belirleyici bir faktör olacak'' denildi.
  2008 Ocak ayındaki Fransa Otomotiv Genel Durum Değerlendirme Toplantısında, Renault'un 14 bin avroya satılan bir araç için Doğu Avrupa'da tasarlanan ve üretilen bir araç ile Fransa'da tasarlanan ve üretilen aynı araç arasında 1400 avroluk yüzde 10 maliyet farkı gözlemlendiğinin belirtildiğine dikkati çekilen açıklamada, bu rakamın 400 avrosunun ücret farklarından, 250 avrosunun ücret üzerinden alınan yerel vergiden (o tarihten bu yana Fransız hükümeti bu vergiyi kaldırmayı kararlaştırdı) ve 750 avrosunun sosyal katkı/kesintilerden oluştuğunun kaydedildiği bildirildi.
  FRANSIZ HÜKÜMETİNİN DESTEKLERİ...
  Fransız hükümetinin daha önce benzeri görülmemiş bir ekonomik ve finansal kriz ile karşı karşıya kalan Fransız otomotiv sektörüne verdiği desteğe işaret edilen açıklamada, bu desteklerin, iki Fransız grubu için verilen yüzde 6 faizli 6 milyar avro kredi, uygulamaya konulan hurda teşviki ve kısmi çalışma ödeneğinin garanti payını artırıp bu dönemde verilen eğitimleri güçlendirmeden oluştuğu belirtildi.
  Fransız Devletinin otomobil üreticileri ile birlikte çevreci temiz araçların geliştirilmesini hızlandırmayı taahhüt ettiğinin vurgulandığı açıklamada, hükümetin bu kapsamda 900 milyon avro yatırımla 2015 yılına kadar kamu kurum ve kuruluşları için 100 bin elektrikli araçtan oluşan bir filo kuracağı, 2012 yılına kadar 5 bin avro ''süper prim'' vererek karbon salımsız araçların alımını teşvik edeceği ve şarj altyapılarını geliştireceği ifade edildi.
  Açıklamada, Renault ve devlet arasındaki düzenli diyalog çerçevesinde, Renault'un Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Patrick Pélata'nın bugün Fransa Sanayi Bakanı M. Estrosi ile görüşeceği bildirildi.
  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Renault'tan Clio açıklaması Forum Tarih
Renault'tan Yeni Otomatik Dizel Geldi Motorlu Araçlar Dünyası 26 Aralık 2010
Zeynep Bedia Kılıçlıoğlu İlköğretim Okulu İstanbul Bakırköy Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Zeynep Bedia Kılıçlıoğlu İlköğretim Okulu İstanbul Bağcılar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Borbetli Renault Clio Symbol Resimleri Motorlu Araçlar Dünyası 6 Şubat 2010
Fransa'nın Clio IV için Türkiye resti Ekonomi Ve Borsa 13 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş