Rekorlar Kitabına Geçen Kambur Balina

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda SeLeN tarafından 17 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Rekorlar Kitabına Geçen Kambur Balina konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kambur Balina - Kambur Balina Hakkında Bilgiler - Kambur Balina Resimleri
  Dişi bir kambur balina, dünya çevresinin yaklaşık dörtte birini yüzerek rekor kırdı.


  [​IMG]

  Yalnız bir kambur balina (Megaptera novaeangliae), Brezilya’daki üreme alanından yaklaşık 10.000 kilometre uzaklıktaki Madagaskar’a yüzerek, en uzun mesafe kateden memeli olarak rekorlar kitabına geçti.

  Habere konu olan balina, biyolog Peter Stevick ve ekibi tarafından ilk olarak Brezilya sahillerinde tespit edilmiş, derisinden doku örneği alınmış ve fotoğraflanmış. Aynı birey, iki yıl sonra bir turist tarafından Madagaskar’da görüntülenmiş. Balinaların insandaki parmakizi gibi bireye özgü bir desene sahip olan kuyrukaltı beneklerini inceleyen Steve ve ekibi, iki fotoğrafın aynı bireye ait olduğunu anlamışlar. Bu keşfin ardından da dev bir kambur balina fotoğraf arşivini taramaya başlamışlar. Ellerindeki ayırt edici desenler sayesinde tespit ettikleri aynı bireye ait diğer fotoğrafları da kullanarak, balinanın yaklaşık 10.000 kilometreyi bulan muhtemel rotasını hesaplayabilmişler.

  Kambur balinaların göç davranışı yalnızca katedilen mesafe açısından değil, bir çok üreme bölgesini içermesi ve okyanusun neredeyse bütününün geçilmesi nedeniyle de oldukça ilgi çekici. Bu balinalar tipik olarak, yüksek enlemli beslenme bölgeleri ve düşük enlemli üreme bölgeleri arasında çok fazla boylam değiştirmeden göç ederler. Fakat bu tip geniş çaplı göç davranışının genellikle erkek bireylerce yapılması ve dişilerin aynı üreme bölgesi çevresinde kalmayı tercih etmesi, dişi bir birey tarafından kırılan bu uzun mesafe rekorunu daha da ilginç hale getiriyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rekorlar Kitabına Geçen Forum Tarih
Guinness Rekorlar Kitabına Giren Dünyanin En Zeki İnasanı Yurt Dışı Haberler 9 Ekim 2010
Guinnes Rekorlar Kİtabina Gİren TÜrkler !!! Konu Dışı Başlıklar 12 Ocak 2009
Rekorlar kitabına giren cep telefonu Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 31 Ağustos 2008
Kuş Rekorları - Kuş Türleri Kuşlar 2 Kasım 2010
Kış Olimpiyatları rekorlarla sona erdi Spor Haberleri 1 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş