Reishi mantarı nedir ve faydaları nelerdir ?

'Şifalı Bitkiler' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Reishi mantarı nedir ve faydaları nelerdir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Reishi mantarı nedir ve faydaları nelerdir ?


  Reishi Nedir? Latincede Ganoderma Lucidium, Japoncada Reishi Amerika da Mushroom of Immortality olarak bilinen bu mantara uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenin kaynağı olarak bitkilerin kraliçesi ünvanı verilmiştir. Eskiden bu mantarın suyunun Çin’de sadece hanedan mensuplarının kullanılmasına izin verildiği ile ilgili söylentiler vardır.

  Batıda altmışlı yılardan sonra tanınmaya başladı. Japonyada bir araştırmacının yıllar süren çalışmalarından sonra bu mantarın kültürünü üretmeyi başarmasıyla reishi mantarına olan ilgi giderek artmıştır.

  Reishi mantarında bulunan Polysakkaridler hücrelerin kendini hızlı bir biçimde yenilemesini sağlar ve de bağışıklık sistemini uyarır.

  Yapılan araştırmalarda reishinin iki tip bağışıklık hücresinin aktivitesini artırabildiği görülmüştür.

  Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda reishide tümörlerin büyümesini inhibe edici maddelerin olduğu tespit edilmiştir.

  Kansere yönelik japon sağlık bakanlığı tarafından bir ilaç olarak kabul görmüştür.

  Karaciğer için koruyucu özellikte olduğu ve kullanımının karaciğer hücrelerinin hayati fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlayıcı nitelikte olduğu belirtiliyor.

  Tansiyonu ve kötü kolesterolü düşürücü etkinliktedir.

  Çin’de yapılan bir çalışmada astımlı kişiler için rahatlatıcı etkiler taşığı tespit edilmiştir.

  Reishi mantarı hem hastalıklarda yararlı etkilere sahip olduğu gibi aynı zamanda sağlıklı bir insanın kullanması halinde de sağlığın korunmasını sağlayıcı etkilere sahiptir.

  İşlemden geçmemiş reishinin kilosu 2 bin dolar civarında.

  Tablet şeklinde satıldığı gibi çay olarak da tüketime sunuluyor. Ancak dikkat edilmesi gereken konu her doğal ya da bitkisel ürün kullanımında olduğu gibi burada da kullanılan ürünün gerçek olduğundan emin olmaktır. Yapılan bazı denetimlerde bitkisel ürünlerin bir kısmının sahte ya da yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden güvenilir firmaları seçmek gerekir.

  Herhangi bir sağlık sorunu olmayanlar için kullanım miktarı 1-2 gram, bir sağlık sorunu olanlarınsa günde 5 gram civarında tüketimi öneriliyor. Mantar dilimler halinde kesildikten sonra kaynatılılır. 2 gram mantar bir litre suya atılır. Su kaynamaya başladıktan sonra altı kısılır. Hafifçe kaynatıldıktan sonra metal süzgeç kullanmaksızın süzülür. Kaynatma işleminin cam bir kapta yapılması gerekiyor zira mantarda bulunan Germanyum metale yapışarak niteliğini kaybediyor.

  Reishi mantarı üretimi ülkemizde de yapılmaktadır. Prof.Dr. Ömer Çolak mantarı Türkiye’ de yetiştirmiş ve de mantar hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştur. Ancak mantar hakkında olumsuz görüş bildiren doktorlarda bulunuyor. Bu yüzden herhangi bir hastalığı olanların doktor gözetiminde kullanması daha doğru olur.

  Doktor izni olmadıkça hamile, emziren ve de çocuklara verilmemelidir.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Reishi mantarı nedir Forum Tarih
Reishi Mantarı Bitkisi Doğa ve Bitkiler 15 Haziran 2010
kültür mantarı yetiştiriciliği ve kurulum maliyetii Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 5 Aralık 2014
Ayak Mantarı Nedir Ayak Mantarı Nasıl Önlenir El Ayak ve Vücut Bakımı 2 Eylül 2013
Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir? El Ayak ve Vücut Bakımı 29 Aralık 2011
Mantarın İnsan Yaşamındaki Önemi Nedir? Doğa ve Bitkiler 15 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş